28 ŞUBAT 2020 CUMA

BAYRAM BESLENMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ


BAYRAM BESLENMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Mütehassıslar, kurban bayramında beslenme alışkanlıklarının bozulmasına bağlı olarak kalp damar hastalıklarının arttığını ifade etti.

Kurban bayramında kırmızı et tüketiminde artış oluyor. Kurban etinden yapılan kavurma ve bayram ziyaretlerinde ikram edilen yiyecekler hastalıkları tetikleyebiliyor. Bayram öncesine göre yeme alışkanlıklarının bozulması ile kalp hastalıklarının arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, bayramda tüketilen yiyeceklerin kalbin yükünü artırdığını söyledi. Kurban bayramlarında kalp damar hastalıklarına bağlı problemlerin yoğun olduğunu anlatan Öz, şöyle konuştu: “Bunun bir takım sebepleri var. Özellikle bayramda beslenme ile ilgili sıkıntılar karşı karşıya kaldığımız en önemli sorunlardan bir tanesi. Hem sık beslenme, hem beslenme miktarının artırılması, hem de ağır yemek. Ne yazık ki bayramlardaki kalp hadiselerini artırıyor. Özellikle bayramda kurban eti ve bir takım tatlı, şerbetli yiyecekler kalbin yükünü artıran metabolik sıkıntılara yol açabiliyor.”

‘Ağır yiyecekler kalbe yük getirir'

Yeme alışkanlıklarının bozulması halinde çeşitli kalp damar hastalıklarına davetiye çıkacağını söyleyen Dr. Öz, özellikle bayramdan önce çeşitli rahatsızlık geçiren kalp hastalarını şöyle uyardı: “Bu açıdan herkesin eski alışkanlıklarına devam etmesi, yeme sıklığını eski alışkanlıkları gibi devam ettirmesi, ağır yemekten kaçınması, çok yemekten kaçınması, yaz döneminde ağır yağlı yiyecekler ve geç saatlere kadar yiyeceklerin kalbimize ciddi bir yük getirdiğini bilmekteyiz. Bu hususta herkesin daha dikkatli olması ve özellikle kalp damar hastalıkları olan kişilerin daha temkinli davranması gerekiyor.”

Yorum Yaz

  743418

-