26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

BENİM ÇOCUĞUM KULLANMAZ DEME!

“Uyuşturucu ile toplumsal genetiğimiz ile oynamak istiyorlar” diyen Soylu, “Hep şöyle söylenir, 'Sahipsiz çocuklar uyuşturucu kullanır'. Hayır, kullananların yüzde 67,7'si anne babası ile birlikte oturuyor. Şu an bu konuda en çok dikkatli olması gerekenler ailelerdir” ifadesini kullandı.


BENİM ÇOCUĞUM KULLANMAZ DEME!

Bakın Soylu uyardı: Uyuşturucuyla mücadelede ailelere büyük görev düşüyor

SENTETİK MADDELERLE YAPIMIZLA OYNUYORLAR

Uyuşturucu ile mücadele, düzenlenen operasyonlar sonucu elde edilen başarılar ve yürüttükleri projelerle ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sentetik uyuşturucu maddelerle toplumsal genetiğimiz ile oynamak istiyorlar. Uyuşturucu meselesi, toplumsal kodlarımızı, toplumsal genetiğimizi çözmek istiyor. Aile yapımız, inancımız, dinimiz, bayrağımız. Büyük bir mücadele ortaya konuldu” dedi.

KULLANANLARIN YÜZDE 67.7'Sİ AİLESİYLE YAŞIYOR

6 bin 143 kullanıcı ile yüz yüze yapılan anketin sonuçlarını paylaşan Soylu, "Hep şöyle söylenir, 'Sahipsiz çocuklar uyuşturucu kullanır'... Hayır? (Kullananların) 67.7'si anne babası ile birlikte oturuyor” diye konuştu. Soylu, “Yüzde 44'ünde aile içi hiç bir şiddet söz konusu değil. Bu konuda en çok dikkatli olması gerekenler ailelerdir. 'Bende bir problem olmaz' diyen ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir” ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZI DENETİM ALTINDA TUTMALIYIZ

Bakan Soylu, “İlk madde kullanımında medeni durumu bekarlar. Demek ki aileler çocuklarına bakacaklar. Bu kadar açık ve net. Neden başlıyorsun? Merak yüzde 33. Arkadaş ısrarı yüzde 23, özenme yüzde 14. Bunların hepsi ailelerimiz takip etmesi gereken meseleler” diye konuştu. Soylu, uyuşturucuyu arkadaş çevresinden temin etme oranının yüzde 71 olması, çocuklarımızı sürekli gözetim ve kontrol altında tutmamızı gerektirdiğini söyledi.

TÜM DÜNYADA 180 BİNDEN 318 BİNE YÜKSELDİ

Adli tıp rakamlarına göre uyuşturucudan 2014'te 497, 2015'te 590, 2016'da 920, 2017'de 941, 2018'de ise 491 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Soylu, 2018 yılına ait rakamlara aralık ayının dahil olmadığını ifade etti. Soylu, dünyada ise söz konusu rakamların 180 binden 318 bine yükseldiğini belirterek, bunun nedeninin sentetik uyuşturucular olduğunu vurguladı.

TERÖRİSTLERİN ŞAH DAMARINI KESTİK

Soylu, Avrupa'dan gelen sentetik uyuşturucunun yüzde 90'ının PKK'nın tekelinde olduğunu belirterek, "Avrupa uyuşturucu kartelinin yüzde 90'ı PKK'lıdır. Biz esas itibariyle hem çocuklarımızı koruyoruz hem de Avrupa'nın çocuklarını korumaya çalışıyoruz. Bir taraftan da terör örgütü PKK'ya ciddi bir darbe vuruyoruz. Kayyumlarla şah damarlarını kestik. Daha adam çıkartmamaya çalışıyoruz" dedi.

AVRUPA'DA LABORATUARLARDA ÜRETİLİYOR

Yakın geçmişte 260 ton bonzai üretebilecek madde ele geçirdiklerini ifade eden Soylu, tehlikenin sürdüğünü belirtti. “Bonzai Avrupa'da laboratuarlarda üretiliyor” diyen Soylu, "Artık sokaklarda her gün gördüğümüz manzaraları çok seyrek ve görmemeye başladık. Sebebi şu, özellikle Bonzai konusunda ciddi operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Çünkü Bonzai öldürücü, hem de ucuz" şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

  578324

-