25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

BİLİM VE SAHTE BİLİM

Kemal Çiftçi

Bilimin sahtesi olur mu, demeyin. Her şeyin sahtesi olduğu gibi, bilimin de sahtesi vardır. İnsanoğlu kolaycılığa kaçtığı ve çoğu zaman muhakeme yapmaktan aciz olduğu için sahte bilim de kolayca müşteri bulabiliyor. Özellikle de dinden uzak kalan toplumlarda bu tür meyiller hızla artmaktadır.

Sahte bilim o kadar yaygındır ki, çoğu zaman gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar iç içe geçmiştir. Dünyanın en gelişmiş kabul edilen ülkelerinde bile bunun sayısız örneklerini bulabilirsiniz.

Dünya dışı varlıklarla bağlantı kuran medyum Uri Celler İsrail'den.  Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı da dâhil olmak üzere, birçok üst düzey hükümet yetkilileri 2003 yılında bir dolandırıcılık olayının kurbanı olmuşlardı. Elf  Petrol fimasının da içinde olduğu  organize bir skandal yaşanmıştı. Havadan yeni petrol kaynaklarına konmak için milyonlarca dolarlık bir sahtekârlık tezgahı kurulmuş ve bürokratlar balıklama atlamışlardı.  

Bir ara Almanya'da, bilimsel yöntemlerle saptanamayan kanserojen  “Yer ışınları” söylentisi yayıldı. Ve bu ışınlar, ellerinde çatallı değneklerle gezen deneyimli su arayıcıları tarafından tespit etmeye çalışılıyordu. Filipinler'de medyumların uyguladığı "ruhsal ameliyat" diye bir akım çok moda.

Hayaletler, İngiltere'de bir saplantı şeklinde yayılıyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Japonya'da, doğaüstü güçler üzerine kurulu inanılmaz sayıda yeni din türedi. Bugün Japonya'da 100.000 falcı olduğu tahmin ediliyor; müşterilerini ise çoğunlukla genç kadınlar oluşturuyor. Mart 1995'te Tokyo metrosunda yaşanan sinir gazı eylemine karışan “Aum Shinrikyo” adlı sapık bir mezhebin hünerleri arasında insanı yerden yükseltme, gelecekten haber verme ve Duyu Ötesi Algı var. Bu mezhebin takipçileri, para vererek, liderleri Asahara'nın banyosundan "mucize havuz" suyu içiyorlardı.

Tayland'da hastalıklar, İncil'in toz haline getirilmiş sayfalarından yapılma haplarla iyileştiriliyor. Bugün Güney Afrika'da hâlâ "cadı"lar yakılıyor. Haiti'deki Avustralya barış gücü kuvvetleri, çatıdan çatıya uçarak çocukların kanını emmekle suçlanan bir kadını ağaca bağlı olarak bulmuşlardı. Hindistan'da yıldız falcılığı son derece yaygın. Çin'de toprakla fal bakma neredeyse günlük yaşamın bir parçası.

Son zamanların en başarılı küresel sahte bilim örneği -neredeyse din haline gelmiş- Hindu öğretisi Transandantal Meditasyon (TM). Bu öğretinin kurucusu ve ruhani lideri Maharishi Mahesh Yogi'nin uyuşturucu telkinlerini televizyondan izlemek bile normalleşmiş. Yogi pozisyonunda oturmuş, beyaz saçı yer yer siyahla karışmış, çiçekler, çelenklerle çevrili Yogi'den buram buram imaj yayılıyor. Dünya çapındaki TM örgütünün malvarlığı 3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Belli bir ücret karşılığında size duvarlardan geçebilme, görünmez olma, uçabilme becerisi vaat ediyorlar. Beraberce oturup düşünme ayini yaparak, Washington kentindeki suç oranını azalttıklarını, hatta Sovyetler Birliği'ni parçaladıklarını

iddia ediyorlar. Ne var ki bu iddialarını destekleyecek en ufak bir kanıt sunmuş değiller. TM kocakarı ilaçları satıyor, klinikleri ve "araştırma" enstitüleri işletiyor; hatta siyasetçilere danışmanlık bile yapıyor. Karizmatik lideri, toplumsal içerikli vaatleri, para ve güçlü inanç karşılığında büyülü güçler dağıtması gibi özellikleri bir arada düşünüldüğünde, ortaya çıkan tablo, gizemli güçler pazarında alınıp satılan birçok diğer sahte bilim örneğininkinden farklı değil.

Sahte bilim örnekleri saymakla bitmiyor. Gelecek yazımızda bu konuya devam edeceğiz.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  584408

-