25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

BİR AVUÇ İNANMIŞ ADAM…

Kemal Çiftçi

Kemal Çiftçi

[email protected]

 

Geçtiğimiz günlerde, Yeni Dünya Vakfında, Mehmet Nuri Yardım'ın organizasyonu ile merhum İrfan Atagün'ü anma programı düzenlendi. Bu vesileyle onun yakın çevresindeki isimler bir kere daha gündeme geldi. Osman Yüksel Serdengeçti, Necip Fazıl Kısakürek, M.Emin Alpkan, Ömer Öztürkmen, Vecihi Ünal, Ergun Göze, Tank Buğra, Yılmaz Öztuna, Ahmet Kabaklı, Ayhan Songar, Ahmet Yüksel Özemre, Ahmet Nuri Yüksel, M.Necati Özfatura, Ahmet Arvasi, İsmet Miroğlu, M.Niyazi Özdemir ve diğerleri. İnanmış bir avuç insandı onlar. Sayılar azdı. İmkânları sınırlıydı ama büyük işler başardılar.

Türkiye çapında bu insanların sayısı bilinirdi. Hemen herkes tanırdı onları… Çoğunun doğum tarihleri 1920'li ve 30'lu yıllardı. Ailelerinden Çanakkale'yi, Yemen'i İstiklal Savaşını, esareti ve yürekleri yakan dramları dinlemişlerdi. Dağılmış bir imparatorluktan arta kalmış Anadolu topraklarına sığınmışlardı. Hor ve hakir görülen, hatta yeryüzünden silinmek istenen bir milletin evlatlarıydı onlar. Böyle bir ortamda yetiştikleri için idealist idiler.  Kıtlıkların, yoklukların, baskıların ve cehaletin kol gezdiği ortama rağmen ümitsiz asla olmadılar. Adeta çölü vahaya çevirmek için kolları sıvadılar. İmkânsızlıklar içinde çok şeyler yaptılar; çok büyük mücadeleler verdiler.

Bir bakıyorsunuz, bir üniversite öğrencisi, cep harçlığı ile dergi çıkarıyor. Birkaç kişi bir araya gelip cemiyet kuruyor. Bir avuç genç, ülkenin kaderini değiştirecek hareketler başlatıyor.

Necip Fazıl Büyükdoğu'yu çıkarırken, Ömer Öztürkmen ve İrfan Atagün 1951 yılında mizah dergisi Karakedi'yi çıkarmaya başlıyorlar. Öğrenci harçlığı ile çıkardıkları dergi yüzonbin traja ulaşıyor. Dağıtımını da öğrenciler yapıyor. Türkiye'nin birçok karikatüristi ve mizah yazarı ilk defa bu dergi ile profesyonel meslek hayatına adım atıyor. Yayınevi kurup kitap basmaya başlıyorlar. Mesela Ötüken Yayınevi o dönemde kuruluyor. Ve Sezai Karakoç'un kitapları ilk defa orada basılıyor. Mehmet Niyazi Özdemir o dönemi şöyle özetliyor: “Bizler üniversiteye geldiğimizde Mehmet Emin Alpkan matbaacı idi; Milli bakkal olduğu dönemi bilmiyoruz. Bir subay Mehmet Emin Ağabeyi şöyle tarif ediyordu; ‘Biz evvela bakkal Mehmet Emin'e peynir ve zeytin almaya gidiyorduk. Sonradan baktık ki biz ondan peynir ve zeytin almıyor, meğer ondan fikir alıyormuşuz.”

Türkiye'nin siyasette, basında ve akademik hayatta bugünlere gelmesinde çok büyük katkıları oldu o kuşağın. Hepsine Allah rahmet etsin. Bugüne baktığımız zaman o dönemlere göre çok daha rahat bir durumdayız. Her anlamda çok daha geniş imkânlara sahibiz. Ama ne yazık ki o samimiyet ve fedakârlıktan epeyce uzaklardayız. Arada bir tefekkür etmek ve nereden nereye geldiğimize bakmakta fayda var. İmam Şafii'nin bir sözü var, “Tarih okuyanın aklı çoğalır” diye… Belki yakın tarihimizi iyi bilirsek bugünün problemlerini daha kolay çözebiliriz.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  265816

-