24 EYLÜL 2020 PERŞEMBE

Ayşe Yıldız

'BİR DUMANLI RUH HALİ'

Ayşe Yıldız

 "Şiir; şuur ile şuur altının kavşak noktasında beliren bir dumanlı ruh halidir" der, Peyami Safa

Şair, şiir ve şuur, şâ'r kökünden türeyen zirve manasındadır. Bir hissiyatın, bir ruh halinin, bir hayata bakışın tepe noktasıdır

Şairin deyimiyle: "Gâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi, gâh inerim yeryüzüne seyreder âlem beni." Durumudur.

Şair, şuur âleminde seyr'ü sefer eyleyip, şiar ile şiirin bir kuyumcu titizliği ile haddeden geçirip, naif çekim darbeleri ile şekil verip, gerdanlık haline dizen kişidir. Cemiyetin sözcüsü, hal ve gidişatın gözcüsüdür.

Şuursuz bir bilginin malumat furuşluk olduğu bir dönemde, şuur ve şairin ne kadar öneme haiz olduğu bir hakikat olmalı. Nedeni ise şiirle birlikte hayatımıza sadece malumat değil, sezgi, hüzün, muhabbet, feraset, nefret, sevda gibi bizi biz yapan unsurların bizde varlığını his ediyoruz.

İnsan gerçekten, hakikate uzanan yolun seyyahı ise, bu seyahati merak, arama ve bulma ile tamama erdirir. Bu yolda en büyük pay sahibi olanlar şairler ve şiirlerdir. Kısa ve öz bir anlatım ile hakikat eri kılar dinleyicisini ya da okuyucusunu.

Belki tüm hakikatlere vakıf kılmayacak lakin his ve algı düzeyimizi yükseltecek, hayatın tüm meşguliyeti içerisinde taşlaşmış kalbimizi yumuşatarak, bir kıvam almamıza vesile olacaktır.

Ya olmaz ise; Ya şair şuurlu değildir ya da muhatap his ve idrak yeteneğini kaybetmiştir. Doğudan batıya, Ikbal'den Shakespear'e kadar tüm dizilen inciler ak pak bir gerdan içindir.

Malumunuz bir şair yanlış anlaşılıp zindana atılmış. Orda hem uğradığı haksızlığı hem de anlaşılamamanın ıstırabı ile devamlı şiir söylermiş. Kendinden geçip inci dizdiği anlardan birinde, gözü zindan arkadaşı olan şahsa ilişmiş, Şahıs, bu şiir söyledikçe hıçkırarak ağlıyormuş. İlk defa anlaşıldığını düşünen şair sormuş şiir yoldaşına “ Neden ağlarsın dostum?” Diye.

Aldığı cevap çok manidarmış: “Sen böyle şiir okurken kendimden geçip, sakalın bir aşağı, bir yukarı hareket ediyor. Bu halin bana evde yalnız kalan keçimi hatırlattı. Tüm hasret duygularım depreşti. Gözyaşım o yüzden ırmak gibi çağlar.” Demiş.

Hâsılı, Firdevsi'nin tarihe not düşen bir sözü ile hitama erdirelim mevzuyu. “Akıllı bir adam, senin can düşmanın olsa bile, cahil dostundan iyidir.”

AYŞE YILDIZ - TERCÜMEİHÂL

AYŞE YILDIZ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  994797

-