20 MAYIS 2019 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

“BİR KİTAP OKUDUM, HAYATIM DEĞİŞTİ”

Kemal Çiftçi

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti”. Orhan Pamuk'un Yeni Hayat romanı böyle başlar.

Elbette her insan için kitap okumanın sayılmayacak kadar faydaları vardır. Ama bazı insanların hayatında kitap o kadar önemlidir ki, adeta onlar için yeni bir dünyanın kapıları aralanmış olur.

Yıl 1828… ABD'nin Baltimore şehri. Fakir annesinden para karşılığı alınmış ve köleleştirilmiş bir çocuk. Ömür boyu çalışmaya mahkûm edilmiş Frederick Bailey adlı zenci çocuk henüz 10 yaşında.

Bir süre tarlalarda çalışan Bailey, Kaptan Hugh Auld ve eşi Sophia'nın hizmetinde bulunmak üzere, toprak işinden alınıp şehirde görevlendirilmişti. Bu yeni ortamda, sürekli mektuplar, kitaplar ve okuyan insanlarla haşir neşir olmaya başladı.

Gizliden gizliye Webster Yazım Klavuzu adlı eseri incelemeye başladı. İngilizce alfabeyi söktü. Sonunda takıldığı yerlerde Sophia Auld'dan yardım rica etti. Çocuğun zekâsından ve öğrenme isteğinden etkilenen ve belki de yasaklardan habersiz olan kadın ona yardımcı olmayı kabul etti.

Frederick üç ve dört harfli kelimeleri telaffuz etmeye başlamıştı ki, Kaptan Auld olanların farkına vardı. Sophia'yı sert bir şekilde uyardı ve derhal bu işe son vermesini istedi. Frederick'in yanında, eşine şöyle demişti. “Bir köle efendisine boyun eğmekten ve isteneni gerektiği gibi yapmaktan başka hiçbir şey bilmemelidir. Eğitim dünyadaki en iyi zenciyi bile bozar. Şimdi sen bu kara köpeğe okumayı öğretirsen, bir daha asla dizginlenemez. Ve kesinlikle köleliği kabullenmez.”

Kaptan Auld, sanki Frederick Bailey odada hiç yokmuş gibi konuşmuştu. Ama aslında farkına varmadan büyük bir sırrı ifşa etmişti. Bir kere ok yaydan çıkmış ve Frederick çok önemli bir ipucu yakalamıştı. “İşte böylece anladım beyaz adamın siyah adamı nasıl köleleştirdiğini” diyordu Frederick. Zira o an itibariyle kölelikten özgürlüğe giden yolu keşfetmişti.

Artık korkusundan Sophia'ya bir şey soramıyordu. Ama okumayı öğrenmek için, sokaklardaki beyaz öğrencilerin peşinden koşuyor ve elinden gelen her yolu denemekten çekinmiyordu. Okuma yazmayı öğrenmekle kalmadı. Aynı zamanda diğer kölelere de öğretmeye başladı. Okuma serüveni sonunda Bailey, köleliğin yasak, siyahların özgür olduğu New England'a kaçtı.

Walter Scott'un The Lady of the Lake (Göldeki Kadın) adlı eserinde yer alan bir kahramandan etkilenerek adını Frederick Douglass olarak değiştirdi. Amerikan tarihine en büyük hatip, yazar ve siyasi liderlerden biri olarak geçti.

“Özgürlük Yolu” başta olmak üzere, çok sayıda kitap yazdı. Köleliğin kaldırılışı mücadelesinin de öncü isimlerden biri oldu. Ömrü boyunca, çıkış yolunun okuryazarlık olduğunu hiç unutmadı. "Bir kere okumayı öğrendin mi, sonsuza kadar özgür olacaksın," sözü de ona aittir.

 

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  679693

-