1 EKİM 2020 PERŞEMBE

BİR KUTSAL MEKÂN DAHA SİYONİZM'İN YENİ HEDEFİNDE


BİR KUTSAL MEKÂN DAHA SİYONİZM'İN YENİ HEDEFİNDE

Filistin Vakıflar Bakanlığı, İsrail'in El Halil'deki İbrahim Camii'ni iki günlüğüne Müslümanlara tamamen kapatıp sadece Yahudilere açmayı planladığını açıkladı.

Filistin Vakıflar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail, İbrahim Camii'ni salı ve çarşamba günleri Müslümanlara kapatıp tamamen Yahudilere açmayı planlıyor" ifadesine yer verilirken bu kararın Müslümanlara ve İslami mekânlara yapılmış apaçık bir saldırı niteliği taşıdığı kaydedildi.   Açıklamada, İbrahim Camii'nin "Yahudilere ait bir mekân haline getirilip Müslümanlara kapatılmasını" hedefleyen saldırı ve ihlallere son verilmesi için acilen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı. El-Halil'deki İbrahim Camii, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa'dan sonra dünyadaki en eski dördüncü cami olarak biliniyor. Tüm kısımları açıldığında camide yaklaşık 12 bin kişi namaz kılabiliyor. İbrahim Camii, bin 500 İsrail askerinin korumasında yaklaşık 400 Yahudi yerleşimcinin yaşadığı El-Halil'deki Eski Şehir'de bulunuyor. Yahudiler, 1994 yılına kadar belli saatlerde buradaki "Hazreti İbrahim'in kabrini" ziyaret  edebiliyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudi'nin 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125'ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, güvenlik gerekçesiyle caminin yarısını Yahudiler için mabede dönüştürmüştü.

Mescid-i Aksa'da 50 yaş yasağı sürüyor

Mescid-i Aksa'ya 50 yaş altı Müslüman erkeklerin girişine yönelik başlayan yasak sürerken, onlarca Yahudi yerleşimci ise İsrail polisi eşliğinde Aksa'nın avlusuna girdi. Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, İsrail polisi ile temasa geçerek Müslümanlara yönelik yasağın kaldırılması ve Yahudi yerleşimcilerin ihlallerine son verilmesini talep ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti.
Öte yandan Aksa'nın kapılarında toplanan Filistinliler yasağı ve Yahudi yerleşimcilerin ihlallerini protesto ediyor. Aksa'nın da içinde bulunduğu Kudüs'ün eski beldesinde ise olağanüstü "güvenlik önlemleri" göze çarpıyor. 

Kudüs'te 7 Filistinli gözaltına alındı

Öte yandan, İsrail polisinin Kudüs'te 7 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi. İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld yaptığı açıklamada, gözaltıların "son günlerdeki olaylara karıştıkları şüphesiyle" gerçekleştirildiğini belirtti. Rosenfeld, polis operasyonlarının ise sürdüğünü kaydetti.

Yorum Yaz

  619971

-