1 EKİM 2020 PERŞEMBE

BİZ, ABD GİBİ ŞAHSİYETSİZ BİR ÜLKE DEĞİLİZ

Türkiye ile ABD arasındaki soğuk savaş devam ediyor. Amerika gezisinde CNN’e konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin Türkiye ve bölgemiz üzerinde sergilemek istediği oyunlar ile sözde müttefikliğini değerlendirdi. Terörist Gülen’i vermek yerine pişkin pişkin Türkiye’deki tutuklu teröristleri istemesi ve PKK’ya askeri ve siyasi yardımlarda bulunmasını sert bir dille eleştirdi. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ise Wall Street Journal’ın ileri sürdüğü ve Trump’ın eski güvenlik danışmanı Michael Flynn ve oğlu ile bazı Türk yetkililer arasında FETÖ elebaşının 15 milyon dolar karşılığında ABD dışına kaçırılmasını planlandığı şeklindeki iddialarını adeta ‘biz, sizin gibi şahsiyetsiz bir ülke değiliz’ üslubuyla reddetti. Açıklamada, 15 Temmuz’un asıl planlayıcısı ve faili olan terörist başının ABD'den derhal iadesinin beklendiği belirtildi.


BİZ, ABD GİBİ ŞAHSİYETSİZ BİR ÜLKE DEĞİLİZ

Süleyman Baş | Yeni Söz

ABD'NİN İŞBİRLİĞİ BÖLGEDE BARIŞ GETİRMEZ

Başbakan Binali Yıldırım, CNN International kanalında Ferit Zekeriyya'nın GPS programına konuk oldu. Suriye ve Irak'taki iç savaşa, bölgesel sorunlara ve DAEŞ'le mücadeleye dikkati çekerek, "PKK, YPG ve PYD var. Bunlar Kürt, Marksist-Leninist gruplar. Türkiye için sıkıntı oluşturuyorlar. Ayrıca ABD, DAEŞ'ı yenmek için bu örgütlerle birlikte çalışıyor. ABD'nin içinde bulunduğu tarzda bir iş birliğinin bölgede barış ve istikrarı inşa etmeye katkı sağlayacağını düşünmüyorum" dedi.

BİZ FLYNN İLE DEĞİL ABD İLE MUHATABIZ

Başbakan Yıldırım, "Trump yönetiminin, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik eski Danışmanı Michael Flynn, Türk hükümetiyle çalıştığı için Gülen'i iade edeceğini umdunuz mu? ABD Başkanlık seçimi günü Flynn, iadeyi savunan bir yazı yazmıştı" şeklindeki soruya, "Biz, bunun gerçekleşeceğini bekledik ama zaman geçtikçe gördük ki iade edileceğine ilişkin bir sinyal yok" diye cevap verdi. Yıldırım, Flynn'in, Gülen'in iade edileceğine dair güvence verip vermediği şeklindeki soruyu, "Hayır. Biz Michael Flynn ile muhatap değiliz. Biz ABD hükümeti ile muhatabız" şeklinde cevapladı.

FETÖ'CÜLERİN FLYNN OYUNU TUTMADI

Amerikan Wall Street Journal'ın “Flynn ve oğlu ile bazı Türk yetkililer arasında FETÖ elebaşı Gülen'in 15 milyon dolar karşılığında ABD dışına kaçırılmasıyla ilgili bir görüşme yapıldığı ve bu görüşmenin Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından soruşturulduğu” iddialarına ise Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından sert bir cevap geldi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, "tüm iddialar tamamen yalan, gülünç ve temelsizdir" denildi.

11 EYLÜL'Ü EL-KAİDE'NİN YAPTIĞINA DAİR DELİL VAR MI?

Yıldırım “Türk hükümetinin sağladığı delillerin güçlü ve inandırıcı olmadığı” yönündeki ABD'nin şahsiyetsiz ve karaktersiz iddiaları ve tavrına karşı ise "15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu, benzer bir şeyde 11 Eylül'de ABD'de oldu. Dönemin Başkanı George W. Bush, ABD'nin saldırı altında olduğunu ilan ettiğinde Türkiye yardım teklifinde bulunan ve Afganistan'a asker gönderen ilk ülkeydi. Biz bunun arkasında kim var diye sormadık. ABD, bu saldırının arkasında El-Kaide var, El-Kaide sorumlu dedi. Kimse ABD'ye El-Kaide'nin yaptığına dair delil var mı diye sormadı" dedi.

Detaylar için TIKLAYINIZ

 

Yorum Yaz

  254220

-