BU ANLAŞMA PEK ÇOK ÜLKEYİ ZORA SOKACAK

ABD'nin yaptığı bu yeni anlaşma pek çok ekonomiyi etkileyecek. Gelişmeden Google, Facebook gibi şirketler büyük kazanaç sağlayacak.


BU ANLAŞMA PEK ÇOK ÜLKEYİ ZORA SOKACAK

ABD ile Pasifik Okyanusu'na kıyısı bulunan 11 ülke arasındaki ticari sınırlamaları kaldıracak Trans Pasifik Ortaklığı'nda (TPP) anlaşmaya varıldı. Obama yönetimi için "büyük başarı" olduğu belirtilen ortaklık ABD ekonomisine yılda 77 milyar dolar kazandıracak.

Toplantıda, geçen hafta çarşamba günü başlayan ve cuma günü sona ermesi beklenen görüşmelerin, yeni biyoteknoloji ilaçlarına yönelik patent süresi konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle uzadığı belirtildi.

Özellikle, ABD ile Avustralya'yı ilgilendirilen patent süresine ilişkin pürüzlerin, her iki tarafın karşılıklı ödün vermesiyle giderildiği ifade edildi.

MECLİS ONAYLARI BEKLENİYOR

Müzakereleri 2008 yılında başlayan TPP'ye üye ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya, Avustralya, Brunei, Malezya, Yeni Zelanda, Vietnam, Meksika, Singapur, Peru ve Şili oluşturuyor. Bu ülkelerin toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, dünya ekonomisinin yüzde 40'ını oluşturuyor.

Dolayısıyla, dünya ekonomisini derinden etkileyecek bu anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için ABD Kongresi ile diğer 11 ülkenin parlamentosundan geçmesi gerekiyor.

Amerikalı ilaç üreticileri, Meksikalı otomobil işçileri, Japon çiftçiler ve Kanadalı mandıracılar gibi çok farklı kesimleri içeren bu gruplar, TPP'nin küçük ölçekli işletmeleri yok edeceğini savunuyor.

OBAMA'NIN TİCARETİ GELİŞTİRME YETKİSİ

ABD Kongresi, 30 Haziran'da Başkan Barack Obama'ya "Ticareti Geliştirme Yetkisi" vererek, anlaşma şartlarını değiştirme hakkından vazgeçmişti. Bu nedenle, Kongre, Obama'nın imzalayacağı anlaşma metnini ya onaylayacak ya da reddedecek.

Diğer taraftan, ABD yasalarına göre, Obama anlaşmayı onaylamak için 90 gün beklemek zorunda ve anlaşma metninin bu süre içinde en az 60 gün boyunca kamuoyuna açık kalması gerekiyor.

Dünyanın en büyük ticari anlaşmalarından TPP'nin yürürlüğe girmesi, Obama'nın başkanlık döneminin en büyük başarılarından birisi olarak tarihe geçecek.

Yorum Yaz

  453941

-