14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

BU ÇEŞMEDEN SU İÇERKEN ‘DAYAK YİYEBİLİRSİNİZ’

Fahri Sarrafoğlu

Aman nereden bu çıktı dayak hikâyesi demeyin, evet, Osmanlı döneminde bu çeşmeden su içtikten sonra veya su aldıktan sonra eğer para ödemezseniz dayak yiyebilirsiniz. Tarihi kaynaklarımızın verdiği bilgiye göre, yeniçerilerin kontrolünde olan bu çeşmenin üzerinde ÇINAR AĞACI kabartması vardır. Yeniçeri askerleri burada nöbet tutuyor ve su içenden, su doldurandan para alıyor. Özellikle sakalar su satmak için buraya geldiklerinde de yine yeniçeri askerine para ödemek zorundaydılar. Vaka-i Hayriye olayından sonra yani Yeniçeriliğin kaldırılmasından sonra halk rahat rahat su içebilmiştir buradan. Ve bu çeşmenin başka bir hikâyesi daha var. İşte detaylar:

İKİ TANE KULESİ VARDIR
Kanunu Sultan Süleyman Çeşmesi, Aksaray metro durağı karşısında, Horhor Caddesi üzerindedir. Horhor Tekkesi olarak da bilinen Hindîler Tekkesi girişindeki çeşme, iki tarafındaki pencereli kuleleri ve piramidal çatısıyla heybetli bir şekilde halen ayakta durmaya devam ediyor. Zamanında su terazisi ve maksem olarak kullanılan yapı aynı zamanda çeşme olarak da tasarlanmış. İstanbul'un en eski su tesislerinden olan yapı, Fatih devri eserleri arasında gösteriliyor. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından Memar Sinan'a ihya ettirilmiş ve Kanuni'nin vakfına dahil edilmiş. Mimar Sinan'ın Kırkçeşme su şebekesinin şehir içinde en önemli dağıtıcılarından biri bu yapı olmuş. Su dehlizlerden gelip hazneye akarken kulelerden hor hor diye sesi duyulduğu için bir ara Horhor Çeşmesi olarak adlandırılmışsa da esas Horhor Çeşmesi daha yukarıdadır.

MANAV OLARAK KULLANILIYOR
Çeşme yıllarca harap bir vaziyette kaldı. Bu arada ön cephesi manav olarak kullanıldı. Çeşme neredeyse görünmez bir haldeydi.  Nihayet 2010 yılında restore edilerek hizmete açıldı. Aynı yıl arkasında bulunan Hindular Tekkesinde de restorasyon çalışmaları da bitmek üzere.


HAMALLAR İÇİN ÖZEL TAŞ VAR
Bu çeşmede diğer çeşmelerden farklı olarak, sağda –solda iki tane büyük oturak taşı vardır. Bunun amacı yükü ile su içmeye gelen hamalların, sırtındaki yükü indirip bindirirken zorlanmasınlar, bu taşa koysunlar diye Mimar Sinan tarafından özel bir estetik ve zarafetle yapılmıştır. Bu da ecdadımızın insana verdiği değeri göstermektedir.

 

Kaynak: Süleyman Faruk Güncüoğlu'nun hazırladığı "İstanbul'un Kitabı Fatih"

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  023949

-