20 AĞUSTOS 2019 SALI

BU DİZİ DİPLOMATİK KRİZ ÇIKARTTI!

'Madam Secretary' adlı Amerikan dizisinde Filipinler Devlet Başkanı'nın yumruklanması, iki ülke arasında diplomatik krize dönüştü. Filipinler'de tepkilere neden olan dizi, Devlet Başkanı Duterte ile ABD arasındaki ilk gerilim değil.


BU DİZİ DİPLOMATİK KRİZ ÇIKARTTI!

"Madam Secretary" adlı Amerikan dizisi, Filipinlerde tepkilere neden oldu. Bu hafta yayınlanacak olan bölümde, Amerika Dışişleri Bakanı rolündeki kadın oyuncu tarafından, Filipinler Devlet Başkanı'nın yüzüne yumruk attığı bir fragman yayımlandı. Filipinlerde birçok kişi, bunun Başkan Rodrigo Duterte ile alay etmek için yapıldığını söyledi. Ayrıca Filipinler Amerikan Elçiliği, resmi internet sitelerinde diziyi kınayan bir metin yayınladı. Yayınlanan metinde, "Devlet Başkanımızı olumsuz resmetmekle ve Filipinler Başkanlık Ofisinin saygınlığına gölge düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda ulusumuzun dış ilişkileri de küçümsenmiştir "ifadelerine yer verildi. Ayrıca "Filipinler'in uzun süredir kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği savunuculuğunu da lekelenmiştir" denildi.

Öte yandan Filipinler elçiliği bu hafta pazar günü yayınlanacak olan dizinin yapımcı şirketine bu saygısızlığın bir an önce düzeltilmesi için çağrıda bulundu.

'SAYGINLIĞA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR'

Ayrıca Filipinler'in ABD elçiliği, resmi internet sitelerinde diziyi kınayan bir metin yayınladı. Yayınlanan metinde, "Devlet Başkanımızı olumsuz resmetmekle ve Filipinler Başkanlık Ofisinin saygınlığına gölge düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda ulusumuzun dış ilişkileri de küçümsenmiştir "ifadelerine yer verildi. Ayrıca "Filipinler'in uzun süredir kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği savunuculuğunu da lekelenmiştir" denildi.

Öte yandan Filipinler elçiliği bu hafta pazar günü yayınlanacak olan dizinin yapımcı şirketine bu saygısızlığın bir an önce düzeltilmesi için çağrıda bulundu.

Dizide yer alan sahneler, ABD ile Filipinler lideri Duterte arasındaki son gerginlik oldu. Daha önceden Duterte, uyuşturucu karşıtı önlemleri eleştiren Obama'ya sert tepki göstrermiş ve kendi ülkesinin dış politikasının ABD'ye 'fazla' bağımlı olduğunu vurgulamıştı.

TÜRKİYE BÖLÜMÜ DE TARTIŞILMIŞTI

Dizinin daha önceki bölümlerinden birinde Türkiye'nin konu alınması ve ABD Dışişleri Bakanı ile Türk meslektaşı arasındaki diyaloglar tartışma yaratmıştı. Dizide, iki ülkenin dışişleri bakanları doğalgaz pazarlığı yapıyordu. Dizi, Türklerin çıkarcı, Türkiye'nin ise ABD için güvenilmez bir müttefik olarak betimlendiği yönünde eleşirilere konu olmuştu

Yorum Yaz

  938084

-