25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Zihni Çakır

BUGÜN BAYRAM...

Zihni Çakır

Allah'ın kullarının takva imtihanından başarı ile, açık alınla, yine O'nun huzuruna çıktıkları mübarek bir gün bugün.

Tuttuğumuz oruçlar bizi kötülüklerden sakındırdı, günahlarımızın affına vesile oldu. Şimdi o manevi hazzın doruklara çıktığı bir iklimin içindeyiz. Şevval'in de ilk günü...

Peygamber efendimiz (s.a.v) tuttuğumuz oruçlarla ilgili şu müjdeyi veriyor:

 "Kim inanarak ve mükafatını Allah'tan bekliyerek ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."

Resulullah (s.a.s) Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendigi iki bayramları vardı.

Hz. Peygamber, Medinelilere özgü olan, cahiliye izleri taşıyan bu bayramların yerine bütün müslümanların sevinip eğleneceği İslâm'ın iki bayramını onlara haber verdi: "Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti" (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat, 239).

Mübarek bir gün olan bayramda, kutsal mekânlar olan camilerde topluca ibadet etmenin şuuruna eren Müslümanların arşa yükselen tekbir sesleri, kalbilerimizdeki imanın açık bir delili, yan yana gelerek, omuz omuza vererek cemaat halinde kılınan bayram namazları Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin en güzel göstergesidir.

Yine Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor: "Müslümanlar bir vücut gibidirler. O vücuttan bir aza hastalanınca, diğer azaları birbirlerini hasta azanın acısına, uykusuzluk ve ateşle katılmaya çağırırlar."

Peki şimdinin müslümanları...

Biz burada, bu ay yıldızlı bayrak altında Ramazan Bayramını idrak ederken, İslam coğrafyalarındaki müminlere uygulanan zulmün, katliamın, baskının ve asimilasyon politikalarının acısını hissedebiliyor muyuz. Müslümanlar bir vücut olup, İslam coğrafyalarındaki acı ve gözyaşlarına uykusuz kalabiliyor ateşleri yükseliyor mu?

Nerede bir çatışma, savaş, katliam, göç, açlık, sefalet ve zulüm her tünlüsü varsa orası Müslüman coğrafyası maalesef...

Kan ve gözyaşının hakim olduğu coğrafyalara bakın...

Akan kan Müslüman masumların kanı, yanan can Müslüman canı.

Suriye, Gazze, Irak, Arakan, Doğu Türkistan, Dağlık Karabağ, Çeçenistan, Keşmir, Bangladeş, Mali, Etiyopya, Sudan, Somali, Libya, Yemen, Mısır, Filipinler Moro...

Her bir ülkede gözyaşı döken Müslüman...

Balkanlar, Kafkasya, Uzakdoğu, Ortadoğu...

Her bir coğrafyada baskı ve zulme uğrayan, inanancını yaşayıp ibadetini yapması engellenen Müslüman...

Hani Resullullah'ın buyurduğu tek bir vücuttuk...

Bizi bu gafletin çukuruna sokan ne?

Menfgatlerimiz mi? Duyarsızlığımız doyumsuzluğumuzdan mı sadece?

Mısır ve Bangladeş'te idam zulmü... Dağlık Karabağ hala Ermeni işgalinde. Doğu Türkistan'da Müslümanlara yaşam hakkı bile yok. Arakan'da Budistlerin cayır cayır yatığı Müslümanlars yerlerinden yurtlarından oldu.

Suriye'de yüzbinlerce Müslüman zalim Esad'ın katliam ve zulmüne uğruyor.

Hülasa, ezan seslerinin arşa ulaştığı her coğrafyada zulüm var, kan var, gözyaşı var, ölüm var...

Ve bugün Bayram... Müslümanların, birlik ve beraberlik içerisinde kutladıklarında bir anlamı olan Bayram...

Ama Gazze'ye ölüm yağıyor, soykırım hız kesmeden devam ediyor. Suriye'deKatil Esed, müslümanları katletmeye devam ediyor. Irak'ta 10 yılı aşkın süredir akan kan durulmadan sürüyor. Afganistan'da ölümler çaresiz.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da tam bir soykırım ve işkence. Kafkasya'da kimi diktatörler, İslam'a dair ne iz varsa silmeyi, Müslümanlara zulmün her türlüsünüuygulamakta tereddüt bile etmiyor.

Arakan'da Budistlerin, Orta Afrika'da hıristiyanların, Mali'de Fransa'nın müslüman katliamı devam ediyor. Mısır'da, Libya'da, Keşmir'de, Patani'de durum diğerlerinden farklı değil.

Ama bugün Müslümanlar için Bayram...

 

 

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  182900

-