27 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA

BUGÜNÜN HASTA ADAMI: AVRUPA


BUGÜNÜN HASTA ADAMI: AVRUPA

Avrupa Parlamentosu'nda çarpıcı itiraflar

Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği bilhassa 15 Temmuz'dan sonra Türkiye ve Erdoğan'ı dillerine pelesenk ederken, Avrupa Parlamentosu bu yıl üçüncü kez Türkiye'yi konuşmak için toplandı. Üyelerinin dahi “Türkiye hakkında konuşup duruyoruz. Artık karar verme zamanı geldi” diye isyan ettiği genel kurulda, Avrupa Birliği'nin politikaları ve ikiyüzlü tavrı eleştirildi. Uluslar ve Özgürlükler Avrupa'sından Edouard Ferrand'ın, “Bir asır önce ‘Türkiye hasta adam' diyorduk. Bugünün hasta adamı Avrupa Birliği” itirafı dikkat çekti. Alman üye Renate Sommer “AB'nin Türkiye karşısında gülünç duruma düştüğünü” belirtirken;  Rusya'dan füze savunma sistemi alınmasına gösterilen tepkiler, asıl derdin Türkiye'nin izlediği bağımsız politikalar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

AP'de birçok parlamenterin, “Türkiye ile müzakereler sona erdirilsin” talebini dile getirmesine karşın; “Türkiye stratejik bölgede kilit ortak. AB üyeliği hedefini ortadan kaldırırsak çok büyük hata olur” sözleri “Birlik Türkiye'yi üye olarak almaz, ama Türkiye'den  de asla vazgeçemez” şeklinde değerlendirildi.

TÜRKİYE KİLİT ORTAĞIMIZ

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu Strazburg'da devam eden genel kurulda, “AB ve Türkiye ilişkisi” konulu bir oturum düzenlendi. Her iki tarafında gelişmelerden memnun olmadığını belirten AB Komisyonu Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, “Türkiye AB için stratejik bir bölgede kilit ortak. Zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konuda iş birliği içindeyiz. Açık, dürüst, eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz” dedi.

'TÜRKİYE'DEN VAZGEÇEMEYİZ'

AP'de sürekli olarak Türkiye'nin tartışıldığını hatırlatan Rumen üye Cristian Dan Preda, “2017'de üçüncü kez Türkiye'yi ele aldık. Artık karar verme zamanı geldi. Eğer üyelik hedefini kaldırırsak yerine ne koyacağız? AB olarak buna karar vermek zorundayız” şeklinde konuştu. Popülizm ve yabancı düşmanlığı yapılmaması uyarısında bulunan AP Türkiye Raportörü Kati Piri ise, “Türkiye'nin AB üyeliği hedefinin ortadan kaldırılması çok büyük bir hata olur” ifadelerini kullandı.

'BUGÜNÜN HASTA ADAMI: AVRUPA BİRLİĞİ'

AB yetkililerinin Türkiye'ye yönelik tavrını eleştiren Uluslar ve Özgürlükler Avrupa'sı üyesi Edouard Ferrand, “Bir asır önce Türkiye'yi ‘Avrupa'nın hasta adamı' diye niteliyorduk. Ancak bugün gerçek hasta adam Avrupa Birliği” diye konuştu. AB'nin Türkiye politikalarının hatalı olduğunu belirten Ferrand, “Türkiye'yi hiç bir sonucu olmayacak müzakerelere davet ettiniz. AB üyeliği karşılığında göçmen değiş tokuşu yapmak istediniz. Projeniz Avrupalılar için felaket. Siz yolunuzu şaşırdınız. Türkiye büyük bir ülke ve bu büyük halk daha iyisini hak ediyor.  Hem Türkiye'ye hem AB'ye zaman kaybettirdiniz” dedi.

AB GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞTÜ

Konu Türkiye olunca Alman üyelerin söz alma yarışına girmesi dikkatlerden kaçmadı. Merkel'in Türkiye hakkındaki skandal çağrısına değinen Sosyal Demokrat Grubu'ndan Knut Fleckenstein, “Gelecek ay yapılacak AB Liderler Zirvesi'nden ortak bir karar çıkmaz. Çünkü Merkel'in eleştirilerini kimse desteklemedi” dedi. Alman üye Renate Sommer ise, “Başka bir ülke olsaydı AB'nin tavrı çok sert olurdu. Türkiye'ye karşı bir şey yapamıyoruz. Bu da AB'yi gülünç duruma düşürüyor” tespitinde bulundu. Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat, “Merkel seçim kampanyasına Türkiye'nin AB üyeliğini alet ediyor” derken; Yeşiller Grubu Eş Başkanı Ska Keller, “Gümrük Birliği kozumuz var. Türkiye'ye karşı kullanabiliriz” dedi.

ALMAN GAZETESİ: ERDOĞAN HAKLI

Alman politikacıların Türkiye'ye yaklaşımını sert eleştiren Alman Taz gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB müzakereleri ve FETÖ konusunda haklı olduğunu, AB'nin müzakerelerde haksızlık yaptığını yazdı. Alman hükümetini FETÖ konusunda uyaran ve AB'nin Türkiye'yi oyaladığını savunan gazetenin sütunlarında, “Merkel 2005'ten sonra ikili oynadı. Merkel ve Schulz bugün Türkiye üzerinden seçim çalışması yürütüyor. Schulz'un “Türkiye ile müzakereyi tamamen bitirme” vaadi ise tam bir saçmalık. 15 Temmuz konusunda Almanya'nın “darbe tiyatroydu” söylemi kesinlikle yanlış ve haksız” ifadeleri yer aldı.

ASIL DERT BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE!

Türkiye'nin batının normlarından saptığını iddia eden İngiliz parlamenter Charles Tannock, “NATO üyesi Türkiye Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alıyor. Müzakereleri bitirmenin zamanı geldi” dedi. Katılım sürecinin 'öldüğünü' düşünen Alman parlamenter Alexander Lambsdorff , “Türkiye ile yeni bir ilişki kuralım” tavsiyesinde bulundu.  Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat da müzakerelerin askıya alınmasını, Alman parlamenter Ska Keller de Türkiye'ye silah ambargosu uygulanmasını istedi. AP gelecek ay Strasbourg'da Türkiye-AB ilişkilerini bir kez daha oylayacak.

 

Yorum Yaz

  339859

-