23 ŞUBAT 2020 PAZAR

BURASI İSLÂMBOL

İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla 'Yenikapı'da Enderun Teravihi'ne yüzbinler katıldı. Teravih namazını yüzbinlerle eda eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, namazın ve edilen duaların ardından yaptığı konuşmada; 'Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var' uyarısını yaptı.


BURASI İSLÂMBOL

Yenikapı'da yüzbinler saf tuttu 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "Yenikapı'da Enderun Teravihi", Başkan Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Teravih namazının ardından kendisini bekleyen vatandaşlara seslenen Erdoğan; Yenikapı Milli İrade Meydanı'nda önemli gecede, yüz binlerin Enderun usulü teravihini birlikte eda ettiğini, bu buluşmanın büyük anlam taşıdığını, bir gün öncede Kadir Gecesi'nin tüm yurtta huşu içinde yaşandığını kaydederek bugünlere kolay gelinmediğini kaydetti.

'Zulüm 1453'te başladı.' diyenler var

Zulmün değil huzurun 1453'te geldiğine dikkat çeken Başkan Erdoğan bu manevi iklimi bozmak isteyenlerin olduğunu söyledi. İstanbul'un fethini kabul edemeyenlerin hesaplaşma peşinde olduklarına dikkat çeken aşkan Erdoğan, "Ülkemizde hatırlayın 'Zulüm 1453'te başladı.' diyenler var. Hatırlıyorsunuz o günleri değil mi? Bu akşam burada da zulüm değil, fethin 566. yıl dönümünü tesit edenler var. Benim sizden bir istirhamım var. Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var.” dedi.

Zulüm 1453'te başladı diyenlere gereken cevabı 23 Haziran'da verelim

Erdoğan, “Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var. 22 gün sonra burasının nereden nereye geldiğini tam manasıyla ortaya koymak için gece demeden, gündüz demeden tüm kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Onlara bu gerçeği anlatmamız lazım. 'Zulüm 1453'de değil, fethi mübin 1453'de başladı ve 566 yıl oldu' dememiz lazım. Bunun için de çok çalışmamız lazım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hiç unutmayın evelallah bu millet ezanlarının susturulmasına müsaade etmedi. Bu ülkede Kuran sesi dinmedi, bayrak inmedi. Şu hadisi unutmayın, 'Kişi sevdikleriyle beraberdir.' Biz birbirimizi çok seviyoruz, böyle sevmeye de devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

 

//////////////////

 

Yorum Yaz

  352125

-