15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

BÜYÜK LOTOYU KAZANDI KİLİSEYLE ‘PAPAZ OLDU’

Haram yolla kazanılan servet, aile ve kiliseye birbirine düşürdü. Amerika Birleşik Devletleri’nde Marie Holmes adlı talihsiz bir kadın, oynadığı loto isimli kumardan 188 milyon dolar ikramiye elde etti. Oynadığı kumarla zengin olan 4 çocuk annesi kadının hayatı alt üst oldu. Bir anda büyük bir servete konan kadına önce kilise papazı, ardından annesi ve akrabaları düşman kesildi. Servetin büyük kısmı tutuklu eski kocasının kefaretine giderken, yeni inşa ettirdiği evde üst üste kötü hadiseler yaşayan kadının en büyük oğlu ise beyin felcine uğradı.


BÜYÜK LOTOYU KAZANDI KİLİSEYLE ‘PAPAZ OLDU’

Bülent Çolakoğlu - Süleyman Baş

HARAM YOLDAN SERVET KAZANDI AMA…

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Shallotte bölgesinde yaşayan Marie Holmes isimli kadın, Şubat 2015'te Powerball adlı şeytanî oyundan 188 milyon dolar kazandı. Kendisine parasını 30 yıl boyunca taksit taksit alma veya tek seferde ancak bir kısmını eksik olarak alma tercihi sunuldu. Parayı tek seferde almayı seçen kadına kesinti uygulanarak 127 milyon dolar ödendi. Bu ödeme ile kadın birden milyoner oldu olmasına ama felaketler zinciri de birbirini izledi.

Marie Holmes ile ilgili görsel sonucu

PAPAZIN AĞIZININ SUYU AKTI

Talihsiz Holmes'ın peşine önce Shallotte'deki kilisenin papazı düştü. Kendini “Mesih'in savaşçısı” olarak tanımlayan yerel Shallotte papazı Kevin Matthews, Holmes'i kiliseye yardım yapmaya davet etti. Holmes, “Şans oyununu kazanmam tanrının bir lütfu” diyerek kiliseye 1,5 milyon dolar bağışta bulundu. Marie'nin bağışı toplam kazancının küçük bir yüzdesi olsa da, Amerikan tarihinin belgelenmiş en yüksek kilise bağışlarından biriydi.

Kevin Matthews ile ilgili görsel sonucu

1,5 MİLYON DOLAR AÇGÖZLÜ PAPAZI KESMEDİ

Holmes'ın kendisine çok daha yüksek bağış vaadinde bulunduğunu ileri süren açgözlü Papaz, “Parasının yüzde onunu vermeyi teklif etmişti ki bu 10 milyon dolardan daha fazlasına tekabül ediyor. Kilise bu söze güvenerek mali yükümlülük altına girdi. Ancak o birilerinin etkisi altına girerek ödeme yapmadı” yalanıyla kadına 10 milyon dolarlık dava açtı. Gözü dönmüş papaza kızan kilise cemaati ise, “Onu topluma yardım etmek için çalışan dindar bir adam sanmıştık” diyerek kilise papazının güvenilmez olduğunu dile getirdiler.

ESKİ KOCA, YENİ EV DE BAŞINA BELA OLDU

Bütün bu süreçte babası daha önce hapse girip çıkmış olan Marie'nin tutuklu olan eski kocası da başına belâ oldu. Holmes, en küçük kızının babası olan tutuklu Lamarr McDow'u hapisten defalarca kurtardı ve bu kendisine 21 milyon dolara mal oldu. Buna rağmen Lamarr bir başka suça karşıtı ve yedi yıl daha hapse mahkûm oldu. Holmes yine kefalet ödemeye razı olsa da işlenen suç karşılığı bunu yapamayacağını söylenince paranın her şeyi satın alamayacağını öğrendi.

Marie Holmes ile ilgili görsel sonucu

BİR DARBE DE ANNESİNDEN

İyice bunalan kadın, yeni inşa ettirdiği evinde de üst üste talihsizlikler yaşadı. Çevresi bu talihsizlikleri inşaat alanının eskiden kölelerin zorla çalıştırıldığı bir alan üzerinde olmasına bağladı. Marie'nin çilesi bunlarla da bitmedi. Birlikte oturduğu annesi Fontella sahneye çıktı ve “Bileti sen aldın ama rakamları ben seçtim” dedi. Bileti alan kişinin Marie olmasına rağmen kazanan Powerball sayılarını seçen kişinin kendisi olduğunu söyleyen anne Fontella, “Bu rakamları rastgele seçmedim, otuz yıl önce ölen oğlumun doğum tarihi” diyerek servetin yarısının kendisine verilmesini istedi.

AKRABA DEĞİL AKBABALARMIŞ

Biletin 90 yaşındaki büyükannenin seçtiği rakamlara isabet ettiğini öne süren Marie'nin yeğenleri de hadiseye dâhil olarak paradan hak talep ettiler. Para bütün aileyi birbirine düşürürken, büyük tartışmalar yaşandı. Son olarak en büyük oğlu Brayden, beyin felcine uğradı ve Marie şu sıralar çok masraflı tıbbi operasyonun ücretini karşılayabildiğini düşünerek teselli bulmaya çalışıyor. Ancak çevresindekiler talihsiz kadının başına acaba daha neler gelecek diye merak ediyorlar.

LOTO PARASINDAN HAYIR GELMİYOR

Lotodan büyük paralar kazananlarının, ani servet elde ettikten sonra depresyona girdikleri, halet-i ruhiye bozukluğu yaşadığı, kazananlarının üçte birinin kısa sürede iflas ettiği ve kötü hadiselere maruz kaldığı biliniyor. Piyango veya loto zenginlerinin birçoğunun ailesiyle arası bozulurken, dostlarının gerçek yüzlerini gördüklerinde de şoke oluyorlar ve pek çoğu yaşadığı ülkeyi terk etmek zorunda kalıyor. İşin en kötüsü de yeraltı dünyası da denilen mafyaların haramzade zenginlerin başına belâ olması.

Yorum Yaz

  504351

-