13 ARALIK 2018 PERŞEMBE

CAMİLER İŞGAL ALTINDA

28 Şubat’ta FETÖ ve Kemalist unsurlarla birlikte milletin dinine savaş açan, her fırsatta “şeriat geliyor, Türkiye İran oluyor, din bu milleti zehirliyor” yalanlarıyla yandaşlarına korku pompalayıp milleti bölmeye çalışan bazı sözde sivil toplum kuruluşları, şimdi de dini duyguları sömürmek için camileri işgal etti. Cenazelere çelenk gönderme alışkanlığını yaygınlaştırıp buradan para ve güç devşiren bu kuruluşlar, bazı camilerin avlularında stant bile kurdu. Camilerin bağlı olduğu Diyanet ise şimdilik duruma sessiz.


CAMİLER İŞGAL ALTINDA

28 ŞUBAT ZİHNİYETİ CAMİDE ŞOV YAPIYOR

Başörtülü anaları ellerine kına yakıp askere gönderdikleri çocuklarını görmeleri için bile kışlalara almayan, tesettürlü genç kızları üniversite kapılarında yerlerde sürükleyen, milletin dinini yaşamasına zerre kadar tahammülü olmayan 28 Şubat zihniyeti, son günlerde yeniden hortladı. Yaklaşık yedi yüz 28 Şubat mağdurunun halen cezaevinde olması ve o dönemin mağdurları içerdeyken Balyoz sanıklarına milyonlarca lira tazminat ödenmesinden de cesaret alan bu zihniyet, dinden nemalanmaktan da asla vazgeçmiyor.

DİNİ HASSASİYETLERİ KAZANÇ KAPISI YAPTILAR

Her fırsatta kurban ibadetini aşağılamasına rağmen yıllarca kurban derilerine ambargo koyan ve derileri kendilerine vermeyenlere ceza verilmesi için kanun bile çıkarabilen malum zihniyet, şimdilerde cami avlularına karargâh kurdu. Kocatepe Cami'nin avlusu, varlık sebepleri dine karşı mücadele olan bazı kurum ve kuruluşların pazarladığı çelenklerle işgal edilmiş durumda. Dini kazanç kapısı olarak gören zihniyet, camileri de ticarethane haline getirmeye çalışıyor.

CAMİLER PAZAR YERİNE DÖNDÜ

Camilerde kurulan bu “pazar”, Ankara'nın en büyük camisiyle de sınırlı değil. Kocatepe'nin yanı sıra, Yeşil Cami, Ulu cami, Teşvikiye gibi hemen her ilin en büyük camisinin avlusu çelenk pazarına dönmüş durumda. Cami avlularında; gübre fabrikasından spor kulübüne, siyasetçilerden magazincilere kadar üzerinde pek çok kişi ve kurumun adının yazılı olduğu çelenkler, ölen yakınlarına son görevini yapmak için oraya gelenlerin gözüne sokuluyor.

DİYANET YAŞANANLARA SESSİZ

Pek çok dernek ve vakıf, internet üzerinden kendilerine bağış yapılması karşılığı, bağış yapan kişinin yahut firmanın adının yazılı olduğu çelenkleri camilere göndermeyi vaat ediyor. Çelengin yerden yüksekliği, üzerinde kullanılan çiçeklerin türü, hangi camiye gönderileceği ve hangi vakitte sergileneceği gibi kriterlerin de fiyatları etkilediği bu ‘camiler üzerinden para toplama' ve ‘çelenk yoluyla reklam yapma' şovuna Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir açıklama gelmiş değil.

CAMİ AVLULARINA STANT KURDULAR

Bağışlar sadece internetten alınmıyor. 28 Şubat'ta Müslümanlara yapılan zulümde oynadığı rol halen hafızalarda olan ÇYDD gibi bazı yapılar, cami avlularında stant açarak “haraç hizmetini” cemaatin ayağına getiriyor. Sıra sıra boş çelenklerle cami avlusunu işgal eden bu kurumlar, bir yandan bağış toplarken öte yandan da milletin gözünün içine baka baka şov yapıyor. Durumdan rahatsız olan cemaat ise, bu zorbalığın sonlandırılmasını istiyor.

 

Yorum Yaz

  137058

-