26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

CAN GÜVENLİĞİ Mİ METREKARE HESABI MI?

Kartal’da çöken binanın altında kalanlardan 17’si hayatını kaybetti. Bu durum İstanbul’daki binlerce binanın yıkılıp yeniden yapılmasını tekrar gündeme getirdi. Bu konuda kentsel dönüşüm faaliyetlerini hızlandıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Gürgen, “Binaları yenilenmesi gereken vatandaşlar, metrekare ve TL hesabından ziyade can güvenliğini düşünmeli” dedi.


CAN GÜVENLİĞİ Mİ METREKARE HESABI MI?

Bakanlık düğmeye bastı! En hızlı şekilde İstanbul'da kentsel dönüşüm yapılacak

66 BİN BİNANIN RİSK YAPI TESPİTİ TAMAMLANDI

İstanbul'daki kentsel dönüşümle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, 2012'de yürürlüğe giren Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'un yürürlüğe girmesiyle birlikte yaklaşık 66 bin binanın risk yapı tespitinin tamamlandığını belirtti. Vedad Gürgen, "Bunun içinde 325 bine yakın bağımsız bölüm var. 2012'den bu yana 325 bin hane halkı kendi binasını dönüştürmek üzere lisanslı kuruluşlara müracaat edip tespitlerini yaptırdı ve bu binalar şu anda yıkım süreci içerisinde” dedi.

ARTIK BU METREKARE HESAPLARINI KENARA KOYUN

Kartal'daki acı olayların tekrar yaşanmaması için bu tür binalardan kurtulmak gerektiğine işaret eden Gürgen, "Şu anda insanların ekonomik kaygıların ötesinde, evlerinin, binalarının sağlamlığı, kendilerinin ve çocuklarının can güvenliğini düşünmeleri gereken bir zamandayız. Herkes oturup metrekare hesabı yapıyor. Artık bu metrekare hesaplarını bir tarafa koysunlar. 'İçinde yaşadığım ev 125 metrekare, müteahhit geldi bana 110 metrekare verdi' diyerek dönüştürmeyenler var. Bu dönüşümü bir an önce gerçekleştirelim istiyoruz" ifadesini kullandı.

DAHA İŞİN BAŞINDAYIZ, HIZLANDIRMAMIZ LAZIM

İstanbul'daki nüfusu, bina sayısı ve yapı stokunu düşündüğümüzde aslında daha katedecek çok yolumuzun olduğunu söyleyen Gürgen, “İstanbul'un yüzde 10'a yakınının kentsel dönüşüme girdiğini görüyoruz. Sadece 2012'den bu yana dönüşüm projeleri yok. Belediye kanunları, imar planlarıyla da birçok dönüşüm projesi var. Hem belediyeler eliyle hem bakanlık marifetiyle hem de vatandaşın kendisinin teşviklerle dönüştürdüğü projelerle biz daha işin başındayız. Yüzde 20'lerdeyiz desek abartı olmaz. Daha da hızlandırmamız gerekiyor" diye konuştu.

EYÜP İLK SIRADA

Vedad Gürgen, en son Kartal'da yaşanan olayla binaların güçlü olmadığının görüldüğünü belirtti. Gürgen, binaların yıpranması, demirlerin korozyona uğraması, yapım tekniklerinin yetersiz kalması ve uygun yapılmaması ile yalıtım açısından korunmamasının ciddi bir risk unsuru olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz

  372998

-