23 EYLÜL 2019 PAZARTESİ

CIA CEBİNİZDE DOLAŞIYOR

İnternete açık mobil cihazların yaygınlaşması, yeni bir hırsızlık sektörünün de doğmasına yol açtı. Cebinize kuracağınız bir mobil uygulama sayesinde, hem özel bilgilerinizi çalıyorlar hem de izleme ve dinleme yapıyorlar.


CIA CEBİNİZDE DOLAŞIYOR

CEBİNİZİ BOŞALTIYOR

AppStore ve Google Play uygulama mağazalarından milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen Caller Identification App yani kısa adıyla CIA, cep telefonunuzdaki kayıtları olduğu gibi kendi veri tabanına taşıyor.

ŞİRKET AVUSTURYALI

CIA yazılımının yapımcısı Avusturya merkezli bir şirket. Uygulamayı indiren kişilerden aldığı sözde izinle telefonunuzdaki bilgileri kendi veri tabanını aktarıyor. Kendi sunucusunda tuttuğu verileri diğer herkes görebiliyor.

HAVUZDA HERKES VAR

Yazılımı kendi mobil cihazına kuran herkesin verisi kopyalandığı için mahremiyette ortadan kalkıyor. Bir kişi telefonuna sizinle ilgili olumsuz bir ifade yazmış ise o CIA yazılımını kullanan herkes tarafından görülebiliyor.

RAKİPLERİ FİŞLİYORLAR

Bazı uyanıklar çeşitli kimselerin kötü adla anılması için, kişinin adının yanı sıra “hırsız”, “dolandırıcı”, “tecavüzcü”, “katil”, “terörist” gibi ibareler yazarak o kişilerle irtibatı olan kimseleri korkuya sevk ettiği, kişinin itibarını zedelediği dile getiriliyor.

‘DEVAM'I TIKLAMAYIN

Yazılım kurulduğunda kullanıcısının rehberlerinde yer alan tüm bilgileri kopyalamak için izin anlamına gelen “devam” butonu konulmuş. Bu butonu tıkladığınız anda artık telefon yahut diğer mobil cihazlarınızın tüm kayıtları basit bir izinle ele geçirilmiş oluyor.

BİLGİLERİNİZİ SÜREKLİ ÇALINIYOR

Kullanıcı telefonuna bir ekleme yaptığında yazılım otomatik olarak onu merkez sunucuya taşıyor. Ancak sildiğinizde aynını yapmıyor. Kullanıcıdan onay alırken “devam” butonunu büyükçe koyan firma, “vazgeç” butonunu ise saklarcasına minicik konmuş.

ENGELLEMEK İMKÂNSIZ

Dünyanın herhangi bir yerinde bir kişinin rehberine girmişseniz ve o kişi CIA yazılımını kullanıyor ise sizin numaranız mutlaka CIA yazılımının veri tabanına kaydediliyor. Bu sayede istemediğiniz halde sizde kayda girmiş olursunuz. Üstelik bu kayıt sizin sadece adınızla değil, sizi kaydeden kişinin rehberine eklediği olumlu ya da olumsuz şekilde yer alır.

HERŞEYİNİZİ ÇALIYORLAR

CIA ve bu şekilde çalışan WhatsApp, Viber, Tango, Messageme, Wechat, Line gibi benzer amaçlarla üretilmiş yazılımlar sadece telefon rehberinizi değil, mobil cihazınızdaki kimlik numaranız, ajandanız, şifreleriniz, fotoğraf ve videolarınız gibi her türlü mahrem verilerinizi de kopyalıyor. Bazı kimselerin telefon rehberine kimlik numarası, şifre, banka verileri gibi bilgilerini de kaydettiğini, not defterine özel notlar gibi mahremlerini de kaydettiğini düşündüğünüzde, program tam da ismiyle müsemma hâle gelip, tam bir istihbarat aracına dönüşüyor.

VERİLERİNİZİ SATILIYOR

Bu tür OTT servislerini, yalnızca şirketin sunucusunun bulunduğu devlet takip edebilir. Bu nedenle de devletler açısından da büyük bir risk oluşturuyorlar. Topladıkları verileri ise ticari şirketler ve bankalara para karşılığında satabilirken,  devlet ve istihbarat örgütlerine ise servis ediliyorlar. Kullanıcı yazılımı kendi özgür iradesiyle indirip, “onay”, “kabul”, “devam” ve “tamam” gibi butonlara tıklayarak da veri hırsızlığına izin verilmiş olunduğundan bir hak iddia etmekte güçleşiyor.

CIA'den NUMARANIZI NASIL SİLEBİLİRMİSİZ?

Aslına bakarsanız silmek diye bir şey yok. Sadece felefon numaranızı görünmez kılabiliyorsunuz. Fakat diğer bilgilerinizi silmek asla mümkün değil. CIA uygulamasının veri tabanından, kendinize ve ailenize ait numaraları silmek için şu adımları izleyin.

Numaranızı görünmez kılmak için CIA adlı uygulamanın http://cia-app.com/delist-turkey bu linkine tıklayın. Sizin ve ailenizin cep numarasını buraya girip ‘numaramı sil' butonu ile rehberden kaydınızı görünmez kılabilirsiniz. Ama bu da kesin değil.

 

Yorum Yaz

  104783

-