ÇOCUĞA AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?

Ayakkabı seçmek zordur. Hele konu çocuğunuz olunca, hem bir ayakkabıyı ilk defa giymiş bir çocuktan gelen sinyalleri en doğru şekilde okumak, hem de tezgahtar ne derse desin hangi bütçeyle hangi konforu satın alabileceğinizi en baştan iyi çalışmak zorundasınız.


ÇOCUĞA AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?

Çocuğunuzun ayakkabıya ihtiyacı varsa, öncelikle onun genç yaşından kaynaklanacak hareketlerinin kısıtlı kalmaması için en rahat şekilde tasarlanmış ayakkabıları seçmek için zaman ayırmanız gerekir. İnternet çağında olduğumuz için artık ayakkabıları almadan önce denemeye gerek yok, ama tam olarak nasıl yapmamız gerektiğini çok iyi planlamazsak kapıya gelen ayakkabıları geri göndermek ve en baştan tekrar başlamak zorunda kalabiliriz.

1) Eğer Alışverişi Mağazadan Yapıyorsak

Her şeyden önce iyi bir ayakkabı mağazası seçtiğinizden emin olun. Bu biraz da bütçeye bağlıdır ama yine de mağazadaki tezgahtarın sizi iyi yönlendireceğinden emin olmanız şart. Yoksa sadece çocuğunuzun yönlendirmesiyle o ayakkabıyı alırsanız bir iki gün sonra çocuğunuzun sızlanmaları nedeniyle ayakkabıyı (kullanılmış olması nedeniyle değiştiremeyeceğiniz için) çöpe atmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Öte yandan tezgahtarın yönlendirmelerini de akıl süzgecinizden geçirmeyi unutmayın; mesela “ayakkabı kullandıkça genişler” deyişi büyükleri içindir; çocuklar ise ayakkabının genişlemesine paralel olarak kendileri de büyüdükleri için o genişleme pratikte işe yaramayabilir.

Çocuğunuzun belirli bir özellikteki ayakkabıya ihtiyacı varsa veya çocuğunuzun düztaban ayakları varsa, özel bir ayakkabı mağazasına gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun ayakkabı ölçüsüne ve ihtiyaçlarına bağlı olarak, tezgahtar sizi belirli bir stil veya ayakkabı markasına yönlendirebilir. Bu durumda tam o anda marka veya renk seçiminden önce denenecek ayakkabıların her birinin fiyatlarının da incelenmesi gerekir. Fiyatına bakmadığınız ayakkabıyı denememenizde yarar olabilir.

Ayakkabının gençliğin getirdiği sert kullanımlara dayanacak kadar sağlam olduğundan emin olun.

Ayakkabı satın alırken ayakkabı mağazasına bir çift çorap götürmeyi unutmayın, böylece çocuğunuz normalde giydiği kendi çoraplarıyla ayakkabıları deneyebilir.

Çocuğunuzun ayak parmaklarının ayakkabının içinde rahat bir pozisyonda durduğundan kesinlikle emin olun. Ayakkabıyı giydiğinde, çocuğunuzun ayak parmaklarının yeterli alana sahip olduğundan emin olmanın çeşitli yolları vardır. Her şeyden önce, çocuğunuzun ayak parmakları ayakkabının içinde ezilmemelidir; özgürce hareket edebilmelidir.

Ayrıca ayak başparmağı ile ayakkabının ucu arasında işaret parmağınız kadar kalın olan geniş bir alan olmalıdır.

Topuğa bakın; kararlı ve sağlam olmalıdır.

Dikişlere bakın; kesime paralel ve hatasız olmalıdır.

Ayakkabının altına bakın; iki ay kullanımdan sonra hemen pençe gerektirmeyecek sağlamlıkta olmalıdır.

Çocuğunuz ayakkabıyı giydiğinde, ayağının öne arkaya doğru kaymadığından emin olun.

Çocuğunuza ayakkabıların içinde rahatça hareket edip edemeyeceğini görmek için dükkanın içerisinde dolaşmasını isteyin.

Eğer çocuğunuzun topukları arkadan kayıyorsa veya normal bir şekilde kolayca hareket edemiyorsa, farklı bir ayakkabı ölçüsünü denemelisiniz.

Eğer seçiminizi tamamladıysanız son olarak çocuğunuza ayakkabılarının rahat olup olmadığını sorun. Çocuğunuz ayakkabıların hissini mükemmel bir şekilde tanımlayamasa da, ona “sert mi?”, “oldu mu?” veya “bol mu?” gibi sorular sorun. Bunlar ayakkabıların uygun olmadığını gösteren göstergelerdir.

Rahat olmayan ayakkabılar nasırlaşmalara, çekiç parmaklarına veya batık ayak tırnaklarına neden olabilir. Aman dikkat.

2) Eğer Alışverişi İnternetten Yapıyorsak

Ayakkabıyı internet üzerinden almak daha pratik olabilir; mağaza mağaza dolaşmaktan sıkılan bir çocuğunuz varsa internet en pratik seçimdir. Fakat bu durumda ayak ölçüsünü sizin almanız gerekir.

Çocuğun vücudundaki kemikler, kaslar ve dokular, ayaklarını sıkılaştıracağından ve onlara ağırlık verdiğinde ebadı büyüyeceğinden, çocuğunuzun ayaklarını ayakta dururken ölçtüğünüzden emin olun.

Çocuğunuzun ayaklarını ölçmek için ya bir mezura kullanın, ya da -daha pratiği- beyaz bir kağıt bulun, ayağını kağıdın üzerinde basılı iken etrafını çizin. Çizmiş olduğunuz bu görüntüyü ölçün ve ardından satın alacağınız internet sitesindeki beden şemasıyla karşılaştırın. Bu arada sabahları ayakların biraz daha şişkin olma ihtimaline karşın, bu ölçümü gün sonunda yaparsanız daha doğru bir ölçüm yapmış olursunuz.

Ölçüm demişken, sadece sizin çocuğunuzun değil dünyadaki tüm insanların ayak çiftinin aynı boyutta olmadığını unutmayın. Yani çocuğunuzun ayaklarının her ikisini de ölçün çünkü herkes olmasa da çoğu insan diğerinden daha büyük bir ayağa sahiptir. Hangi ayağın daha büyük olduğunu belirledikten sonra, o ayağı almanız gereken bir ayakkabının referansı olarak kullandığınızdan emin olun. Fark, büyük olasılıkla iki ayrı büyüklükte ayakkabı almanız için yeterince büyük olmayacaktır ama büyük ayağı referans almanızda yarar vardır.

Ayakkabı alışverişi diğer giyim kuşam alışverişlerinden daha hassas olduğu için online mağaza seçiminizi bildik mağazalardan yaparsanız sorun çıktığında sadece internetten değil, mağazaya giderek de yardım isteyebilirsiniz. AVM'lerdeki Boyner, FLO, Mavi, Mudo, Hotiç, Waikiki, Yeşil bu mağazalara örnektir. Spor ayakkabılar için Nike, Puma, Adidas, Hummel, Skechers, New Balance, Converse, Reebok neredeyse her AVM'de olduğu gibi online mağazaları da aynı zamanda satış da yapmaktadır. Ayrıca indirimkodu.com veya benzeri sitelerden bulacağınız indirim kodlarıyla online alışverişi daha ucuza getirebilirsiniz.

Bu arada “ben okumadan ayakkabı değil kıymık bile almam almam” diyenlerdenseniz, çocuğunu büyüten bilinçli aileleri aydınlatmak üzere uzmanlar tarafından yazılmış makaleler için bebek.com sitesine bir göz atıp sayfalar arasında gezinebilir; okuduğunuz makalelerin ardından e-bebek.com sitesinden ayakkabı alışverişinizi yapabilirsiniz.

Ayak ölçümü konusuna ise çifte dikkat ayırmakta fayda var: Ayağını ölçerken çocuğunuzun çorap giymesini sağlamalısınız. Bunlar çocuğunuzun en çok giydiği çoraplar olmalıdır. Çocuğunuz ayakkabı giydiği zaman daima bu çorapları giydiği için, uygun ölçüdeki ayakkabıyı belirlerken yaklaşık 1-2 milimetrelik bu ilave dolguyu hesaba katmak önemlidir.

Ölçümün yanı sıra çocuğunuzun ayak şeklini de belirlemek önemlidir. Çocuğunuzun ayak şeklini “ıslak test” yöntemini kullanarak tanımlayabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun ayaklarını suyla ıslatın ve bir parça kağıdın üstüne çıkıp bir süre ayakta durmasını sağlayın. Çocuğunuzun orta, düz veya yüksek bir tabana sahip olup olmadığına bakın. Taban çocuğunuzun ayağının ortasında kuru olarak kalacak alanın adıdır.

Düşük tabanlı ayaklar veya düz ayaklar: Bu tip ayaklar hareketi kontrol edebilen ayakkabılara ihtiyaç duyar. Sert topuklu ayakkabılar alınmalıdır. Ortada daha fazla köpük bulunan ayakkabılar da işe yarar.

Yüksek tabanlı ayaklar: Bu tip ayaklar oldukça katıdır. Yani koşmak için tasarlanmış ayakkabılar giymelisin. Oldukça esnek ve kalın orta tabanlara sahip ayakkabılara ihtiyacınız var.

Nötr ayaklar: Bu tip ayaklar hemen her türlü ayakkabıyı kullanabilir.

 

Yorum Yaz

  727100

-