20 EYLÜL 2020 PAZAR

ÇÜNKÜ ÇALDILAR

Türkiye yenilenen İstanbul seçimlerine kilitlendi. Yüksek Seçim Kurulu YSK’nın İstanbul seçimlerini tartışmalı bir sürecin ardından iptal etti. Daha önce istanbul’daki oyların sayılması yönündeki başvuruları reddeden YSK İstanbul Cumhuriyet Savcılığının tespitlerini de göz önünde bulundurarak AK Parti ve MHP’nin de başvurularına istinaden seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.


ÇÜNKÜ ÇALDILAR

Çok basit çünkü çaldılar

CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun mağdur rolüne soyunduğu İstanbul seçimlerindeki en mağdur kişi gerçekte ise AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım oldu. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin nedeni sorulan başkan adayı Binali Yıldırım'ın "Çünkü çaldılar" cevabı, sosyal medyada akıma dönüştü.

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın, kendisine "İstanbul'daki seçimler neden iptal oldu?" diye soran gence, "Çok basit. Çünkü çaldılar" diye cevap vermesi, sosyal medyada bir anda yayıldı. Adeta bir akım haline gelen #ÇünküÇaldılar, ünlü-ünsüz binlerce kişi tarafından video şeklinde paylaşıldı.

Vatandaşın çektiği destek videoları adeta patladı

Binali Yıldırım'ın "seçim neden iptal edildi?" sorusuna verdiği kısa ve net cevabı sosyal medyada rekor paylaşıma ulaştı ve hızla yayılmaya devam ediyor.Adeta bir akım haline gelen #ÇünküÇaldılar, ünlü-ünsüz binlerce kişi tarafından video şeklinde paylaşıldı, paylaşılmaya da devam ediyor. 7'den 70'e binlerce vatandaş kendi çektiği videosunu #ÇünküÇaldılar bloğu ile yayınlıyor.

Kendisine yöneltilen "İstanbul'daki seçimler neden iptal oldu?" sorusuna, "Çok basit. Çünkü çaldılar" diye cevap veren Yıldırım'ın ardından sosyal medyada 7'den 77'e binlerce vatandaştan da destek mesajı geldi. AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın başlattığı ve sosyal medyada akım haline gelen #ÇünküÇaldılar, ünlü-ünsüz binlerce kişi tarafından video şeklinde paylaşıldı.

Çocukların çektiği Binali Yıldırım'a destek videolarına sanatçılar gazeteciler, yazarlar ve kanaat önderleri de katıldı. Karşılıklı soru ve cevap videoları yayımlandı.

İstanbul seçimlerinde hile oldu

Güngören Trabzonlular Derneği tarafından düzenlenen sahur programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Diyeceksiniz ki ne oldu da bu seçimler yenileniyor? Çok net bir şey oldu, bu seçimde hile oldu. Ben sandık kurulu başkanlığı, ilçe seçim kurulu üyeliği yaptım. Yıllardan beri, il başkanıyken il ve ilçe seçim kurullarına itirazlar yaptım ama ben hayatımda bir hilenin böyle ustalıkla gerçekleştirildiği başka bir seçim görmedim." dedi. Vatandaşlarla sahur yapan, programa katılanlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektiren Soylu, Doğu ve Güneydoğu'da kayyum atanan belediyelerin yaklaşık yarısında vatandaşların AK Parti'yi tercih ettiğini kaydederek, "Sebep?' Çünkü huzur geldi ve vatandaşımız huzurun devamını istiyor. Önümüzdeki 5 yıl aynı şekilde devam edelim. Çok net söylüyorum orada HDP'nin belediyesi filan kalmaz." dedi.

Yorum Yaz

  842525

-