13 ARALIK 2018 PERŞEMBE

‘DAEŞ’İ ERKEN İMHA ETTİKLERİ İÇİN PİŞMANLIK YAŞIYORLAR’

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Sanırım şuanda biraz DEAŞ’ı erken öldürmenin pişmanlığı içerisindeler. Neden? Çünkü DEAŞ’ı hep malzeme olarak kullanıldı, koz olarak kullanıldı. Şimdi de efendim Afrin Operasyonu güya DEAŞ’la mücadelede dikkat dağıtıyormuş” dedi.


‘DAEŞ’İ ERKEN İMHA ETTİKLERİ İÇİN PİŞMANLIK YAŞIYORLAR’

Canikli, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Giresun temsilciliği tarafından düzenlenen ve Milli Savunma Bakanlığı ile Giresun Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ''Milli Mücadelede Milli Savunma'' panelinde konuştu. Türkiye'nin üzerinde bu anlamda operasyon gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirten Canikli, "Öyle bir tehdit ki kendi ihtiyacınızı karşılayacak, kendi savunma ihtiyacınızı karşılayacak ve reflekslerinizi çözecek, halledecek yerli, milli sisteme sahip değilseniz dışarıdan temin etme şanısınız, imkânınız olmaz. Ne kadar güçlü ittifaklar kurarsanız kurun, ne kadar güçlü dostlar edinirseniz edinin. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı durum. Biz 60 yıldan beri NATO ittifakının üyesiyiz. NATO ittifakı, NATO dünyanın şu anda en güçlü savunma paktı tartışmasız bir şekilde" diye konuştu.

Dostluk böyle olmaz

"Dost olarak bildiğimiz ülkelere sesleniyorum, Türkiye'yi hedef alan terör örgütleriyle ortaklık yapamazsınız, eğer müttefiksek, dostsak böyle bir şey olmaz, böyle bir ilişki yürümez" diyen Canikli, "Bunun anlamı şudur; ya bize dost değilsiniz ya da onlara dost değilsiniz, ikisinin birlikte dostluğu olmaz, ya terör örgütü ya Türkiye'nin dostluğu ve samimi ittifakı, bunun ortası yok birinden biri tercih edilmek zorunda" değerlendirmesinde bulundu.

Artık  açık oynuyoruz

Ortadoğu'daki yaşanan gelişmelere değinen Canikli, şu ifadeleri kullandı: "Bugün coğrafyadaki o operasyon planı tamamlanmadı, bu bizim itirazımız ve itirazımın üzerine aktivitelerimiz, kararlarımız ve uygulamalarımızladır kesinlikle. Somuta indirgersek böyle bir amaç için Suriye'nin kuzeyinde bir terör yapılanması ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Irak'tan Akdeniz'e kadar ulaşan çok net bir şekilde artık gizlisi saklısı kalmadı, bir de herkes artık kartlarını açtı açık oynuyor. Biz de açık oynuyoruz Irak'tan Akdeniz'e kadar bir terör yapılanması."

Canikli, buradaki terör yapılanmasına da değinerek, "Birincisi, tam bir hançer gibi iki bölgenin yani Türkiye ile diğer güneyde kalan ve doğuda kalan o coğrafya ile bağlantıyı kesecek, bütün bağlantıyı kesecek, gücü bölecek" dedi.

Biz de inandık

Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan bin 700 YPG/PKK teröristinin Afrin'e geçtiğini doğrudan Amerikalıların ifade ettiğini aktaran Canikli, şunları kaydetti: "Hemen peşinden de Deyrizor bölgesinin o tarafta DEAŞ olarak tanımladıkları, DEAŞ'lı teröristler olarak tanımladıkları bazı terörist unsurların saldırılarından bahsettiler. Yani demek istiyorlar ki 'Siz Afrin operasyonunu yapıyorsunuz, benim DEAŞ'la birlikte mücadele ettiğim, ortak olduğum gruplar yani YPG/PYD onlar da oradakilere yardım için gidiyor. Öyle olunca DEAŞ'la mücadelede zafiyet ortaya çıkmaya başladı, tekrar DEAŞ unsurları sağda solda ortaya çıkmaya başladı'. Biz de inandık. Yani artık kargalar bile güler denir ya, o noktadayız."

SDG diye uydurulan örgüt

İlk önce demokrasi vaadiyle veya buna benzer cilalı güzel, herkesin hoşuna gidecek, kimsenin reddedemeyeceği birtakım hedefler adına operasyonların başlatıldığına işaret eden Canikli, şu görüşlere yer verdi: "Önce bir katalizör örgüt ortaya çıkartılıyor. Katalozir örgüt, regüle eden örgüt ne derseniz deyin. DEAŞ diye bir örgüt bir anda bütün Irak'ın önemli bir bölümünü ve Suriye'nin tamamını neredeyse çok kısa süre içerisinde 15 günlük bir zaman dilimi içerisinde hâkim oluyor. Ondan sonra bu örgüt üzerinden topraklar kime peşkeş çekilecekse, kime aktarılacaksa, kimin kontrolüne verecekse adım adım onlara terk ediliyor. En somut örneği, uzağa gitmeye gerek yok. Rakka'da yaşananlar, Rakka'nın DEAŞ'tan temizlenmesi için SDG diye uydurulan, esasında PKK terör örgütünün YPG'nin kontrolünde olan bu örgüt tarafından koalisyon güçleriyle birlikte Amerika başta olmak üzere yapılan bu operasyon neticesinde DEAŞ'ın oradan temizlendiği kamuoyuna aktarılmaya, böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldı."

Yorum Yaz

  355722

-