23 ŞUBAT 2020 PAZAR

DANİMARKA'DA MÜSLÜMAN KARŞITI ŞOVENİZM!

Çirkin ve hesaplı bir karikatür provokasyonu daha yayınlandı


DANİMARKA'DA MÜSLÜMAN KARŞITI ŞOVENİZM!

Çirkin ve hesaplı bir karikatür provokasyonu daha

Danimarka'da İslam ve Müslüman karşıtlığıyla tanınan SIAD üyesi bir grup, daha önce yaşanan tüm tepkilere rağmen, Hz. Muhammed'e hakaret içeren ve Müslümanları rencide eden karikatürlerini Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki bir meydanda sergileme kararı aldı.

Danimarka'da İslam ve Müslüman karşıt görüşleriyle bilinen SIAD (Danimarka'nın İslamlaştırılmasını Durdur) üyesi bir grup 26 Eylül'de Kopenhag'daki Axel Torv meydanında Hz. Muhammed karikatürlerini sergileyecek. Danimarka'nın resmi devlet radyosu P1'e konuşan grubun lideri Anders Gravers, "Biz bunu yapıyoruz, çünkü başkası buna cesaret edemiyor. Medya göstermek istemiyor. Öğretmenler derslerde Muhammed krizinden bahsederken karikatürleri göstermiyorlar. Bu ifade özgürlüğü için büyük bir problem" dedi. Bu karikatürler yüzünden Amerika'nın Texas eyaletinde bir saldırı olduğu hatırlatılan Gravers, aynı olayın başına gelmesinin kendisini endişelendirip endişelendirmediği şeklindeki soruya, "Olabilir. Bir bedel ödemek gerekiyor, çünkü Muhammed'in sadece şeriatta resmedilmesi yasak. Ne yani şeriatı mı takip edelim. Bunu burada kabul edemeyiz" diye konuştu.

Bütün teşebbüsleri olumsuz sonuçlandı

SIAD'ın geçtiğimiz haziran ayında Bornholm adasında yapılan ve 100 bin kişinin katıldığı halk toplantısı ile Kopenhag'daki Kraliyet Kütüphanesinde karikatürleri sergilemek için girişimde bulunduğu ancak her iki yerden de ret cevabı aldığı öğrenildi. Grup sergi için daha sonra başka yerler aradıysa da hiçbir yerden olumlu cevap almadığı için karikatürleri Axel Torv meydanın da sergileme kararı aldı. SIAD'ın sergilemek istediği karikatürler, daha önce de derneğin Amerika'daki kolu olan "Amerika'nın İslamlaşmasını Durdur" grubu tarafından, 3 Mayıs'ta, Dallas yakınlarındaki Garland'da serginin açılışı sırasında iki kişi tarafından saldırı düzenlenmiş ve saldırganlar olay yerinde güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Danimarka karikatür krizi

Müslümanların duyarlılıklarını aşağılamayı ve onları kışkırtmayı amaçlayan bu karikatürler siyasi bir provokasyondur. İlk olarak, Alman ve İtalyan faşizmiyle tarihsel bağları olan, Danimarka gazetesinde yayınlanan bu karikatürlerin Müslüman ve göçmen karşıtı duyguları körükleyecekleri en başından bu yana biliniyordu. Kriz 30 Eylül 2005 tarihinde Danimarka'da yayın yapan Jyllands-Posten isimli gazetenin Hz. Muhammed (s.a.v)'i tasvir eden 12 farklı karikatür yayınlamasından sonra başladı. 12 karikatür, Danimarka'da yaşayan 12 farklı profesyonel karikatürist tarafından çizildi. Dört tanesi Danca yazılar içeriyor, bir tanesi kasti bir şekilde durumdan kaçınmak için doğrudan İslam peygamberi yerine Danimarka'da yaşayan bir çocuğun ismini Muhammed yapıyor. Bir karikatür Danimarka'nın kültürel anlatımını katıyor, bir karikatür ise Danimarkalı politikacı içeriyor. Gazete bu girişimin sebebinin İslam eleştirileri ve otosansür tartışmalarına katkı sağlamak olduğunu açıkladı. Danimarka'da yaşayan Müslümanlar şikâyetçi oldular ve bu mesele dünya çapında protestolara, gösterilere ve bazı Müslüman ülkelerde ayaklanmalara sebep oldu. Karikatürler gazetecilerin dayanışmasını göstermek amacıyla dünya genelinde farklı gazetelerde tekrardan basıldı.

Jyllands-Posten, 1920'li ve 1930'lu yıllarda, İtalyan faşizmine ve Alman Nazizmine olan yakınlığından dolayı adı kötüye çıkmış bir gazetedir. Gazete 1933 yılında, Danimarka'da bir askeri diktatörlüğün kurulması gerektiğini savunmuştu.

Yorum Yaz

  712378

-