15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

DİYANET, CEZAEVLERİNDE HATİM OKUMA ETKİNLİĞİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Adalet Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında hükümlü ve tutukluların rehabilite edilmesi kapsamında yaptığı çalışmalara, Ramazan ayı hatim okuma etkinliğini ilave etti


DİYANET, CEZAEVLERİNDE HATİM OKUMA ETKİNLİĞİ

Daha önce ‘'Ülkenin dört bir yanında çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişilere şefkat elini uzatan Diyanet, ‘Düşülen bir yerse eğer oradan kalkmak gerek! Ne var ki bunun için uzanan bir şefkat eline ihtiyaç var, işte biz düşeni tutan el olmaya talibiz ki bir daha düşmesin, düşürülmesin ve düşürmesin' sözleriyle cezaevlerindeki varlık gayesini açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ceza İnfaz Kurumlarında yürütülen manevi destek çalışmalarına Ramazan ayında da ara vermeden devam edecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliği protokolü kapsamında Ceza İnfaz Kurumlarında yürütülen manevi destek hizmetleri ile hükümlü ve tutukluların iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması amaçlanmıştı. 

Kutlu Doğum Haftası, Ramazan Ayı, Camiler Haftası ve kandil geceleri gibi özel zaman dilimlerinde icra edilen programların hükümlü ve tutuklularca ilgi görüp olumlu sonuçlar alınması sonrası yeni programlarla çalışmalara hız verildi.

Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Ayı münasebeti ile tüm ceza infaz kurumlarını kapsayacak şekilde "Hatim Okuma Etkinliği" planlandı. 
Yapılacak etkinlik, cezaevlerinde görevli personelin koordinesinde gerçekleştirilecek.

Kampanyanın verimli olabilmesi için cezaevlerinde görevli personel, kurumlarda okunan hatimlerin duasının da yapılacağı "Kadir Gecesi Özel Programı" düzenleyerek etkin ve işlevsel sonucun alınmasında önemli bir rol üstlenecek. 

Kampanyanın ne şekilde yapılacağına dair şartların bulunduğu tebliğat Ramazan öncesi ceza infaz kurumlarına tebliği edilerek gerekli tedbirin alınması konusunda personel uyarıldı. 

  CEZA İNFAZ KURUMLARI “HATİM OKUMA ETKİNLİĞİ”

1- Etkinlik tüm ceza infaz kurumlarında, kurumun sınırları içinde bulunduğu il/ilçe müftüğü tarafından koordine edilecektir.

2- Mezkûr etkinlik cezaevi vaizi, görevlendirme olarak cezaevinde çalışan personel, yokluğu halinde ise müftülükçe belirlenecek personel tarafından koordine edilecektir.

3- Kurum ve müftülük işbirliği ile hükümlü ve tutukluların belirli (az) sayfalar da olsa, etkinliğe katılımı teşvik edilecektir.

4- Koordinatör görevli tarafından kimlerin kaç cüz/sayfa okuyacağı yazılacaktır.

5- Gerekli hallerde Kur'an-ı Kerim ve cüz temini müftülük tarafından sağlanacaktır.

6- Tüm kurumlarda Kadir Gecesi'nde veya gündüzünde düzenlenecek olan “Kadir Gecesi Özel Programı” nda okunan hatimlerin duası yapılacaktır.

7- Ülke genelindeki ceza infaz kurumlarında okunan hatimlerin tamamının duası, yeri daha sonra belirlenecek bir kurumda Başkanlık tarafından gerçekleştirilecek bir final programla yapılacağından, okunan/cak hatimler 30 Haziran 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar [email protected] adresine ilgili il/ilçe müftülüğü tarafından bildirilecektir.

8- Konuyla ilgili rapor cezaevinde görev yapan personel tarafından DHYS'ye Haziran Ayı cezaevi raporu olarak girilecektir.

Kaynak: Dinihaberler.com

 

Yorum Yaz

  011630

-