22 EYLÜL 2020 SALI

DİYARBAKIR ANNELERİNE SANATÇILARDAN DESTEK

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin, HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine sanatçılar da destek verdi.


DİYARBAKIR ANNELERİNE SANATÇILARDAN DESTEK

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerini ziyaret ederek, desteğini açıkladı.

Ahmet YENİLMEZ@ahmetyenilmez
 
 

da eli kanlı terör örgütünün siyasi temsilcisi ⁦⁦@hdpdiyarbakir⁩ binasının önünde ki

 
Embedded video
 
290 people are talking about this
 
 

Annelere kırmızı gül verip onlarla bir süre sohbet eden Yenilmez, yaptığı konuşmada, yaklaşık 100 yıl önce Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay'ın işgal edildiğini hatırlattı.

Düşmanın Diyarbakır'ı anaların dik duruşu nedeniyle işgal edemediğini dile getiren Yenilmez, "Sizin şu bulunduğunuz resim, 100 yıl öncenin intikamını almaya gelmiş düşmanlara verilmiş Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi ve Sünni analarının duruşu. Ben bunun için buraya geldim." ifadelerini kullandı.

Annelerin yaptığı oturma eyleminin önemine işaret eden Yenilmez, şöyle dedi:

"Bu duruşunuzun bendeki karşılığı başka. Bizim gösteremediğimiz erkekliği siz gösterdiniz. Şu duruşunuz, dağdaki o evlatlarımızın da geleceğini ve istikbalini kurtarma duruşudur. Burada barışçıl bir duruş sergileniyor. O yüzden ben hepinizin ellerinden öpüyorum. Vakurunuzu bozmayın, sahipsiz olduğunuza inanmayın. 82 milyon değil, bütün ümmet sizin için dua ediyor. Milletim adına, ümmetim adına teşekkür ediyorum."

"Birbirimizi hissetmek zorundayız"

Yenilmez, bazı annelerin sanatçılardan destek beklediğini belirtmesi üzerine, "Ben Sur'da da buradaydım. Bu benim vatanım, ecdadım yatıyor. Sanatçıları çağırmayı doğru bulmuyorum. Kimi nereye çağırıyorsunuz? Buraya gelmeyi kendine mesuliyet olarak bir insan hissetmiyorsa, senin çağrın ile buraya gelecekse gelmesin. Birileri bir yerlere giderken birbirine çağrı mı yapıyor? Görev ad ediyorlar ve orada bir araya geliyorlar. Biz birbirimizi hissetmek zorundayız, acılarımızla, hatalarımızla." ifadelerini kullandı.

Sosyal medya paylaşımları

Çocuklarını terör örgütünün elinden almak için oturma eylemi yapan annelere bazı sanatçılar, sosyal medya hesaplarından destek sundu.

Sanatçı Cenk Eren, "Anneler Direniyor" etiketiyle paylaştığı mesajında, "Diyarbakır'daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.", Uğur Işılak ise "Evladı anasından çalan vicdansızlar... Anaların ahında boğulasınız" ifadelerine yer verdi. 

Cenk Eren
 
@cenkerenonline
 
 

Diyarbakır'daki Anneler inşallah sağsalim evlatlarına kavuşurlar

 
2,986 people are talking about this
 
 

 

 

Uğur Işılak
 
@ugur_isilak
 
 

Evladı anasından çalan vicdansızlar...

Anaların âhında boğulasınız!

View image on TwitterView image on Twitter
 
932 people are talking about this
 
 

 

Şair Serdar Tuncer de mesajında, "Annelerle Beraberiz Ya Sen" etiketiyle oturma eylemi yapan annelerin fotoğrafını paylaştı. 

 

Serdar Tuncer
 
@Yaziyor
 

Diyarbakır anneleri... Çok sevdim bu ifadeyi. Anne yemeği, anne duası, anne sevgisi derken ilkeli tavra da anneli bir tanım bulduk: anne duruşu! Yigit Diyarbakır annelerinin ellerinden hürmetle öperim https://twitter.com/anadoluajansi/status/1169216034508689414 

ANADOLU AJANSI
 
@anadoluajansi
 

Oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerinden HDP'lilere tepki http://v.aa.com.tr/1572665 

 
Embedded video
 
192 people are talking about this
 
 

Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan ise, paylaşımında "Annelerler beraberiz ya sen" etiketiyle paylaştığı mesajında, "Terör örgütü PKK'nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Peş peşe (müzik mesajlı)... Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu." ifadelerine yer verdi. 

Hasan Kaçan⚡@hetenketenabi
 
 

Evlatları terör örgütü tarafından kaçırılan annelere destek çığ gibi büyümeli. Başka gündemlerle uğraşmasak, bu taga destek olsak gençler.
Bu konuda çok sayıda tag açılmış. Dağınıklık olmasın. Tek bir taga yüklenelim.

 
2,353 people are talking about this
 
 

Müzisyen Umut Mürare, "Hacire ananın Diyarbakır'da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.", Mustafa Yıldızdoğan da "Bir Kez Olsun Tepki Koyun" etiketiyle, "Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir." paylaşımında bulundu.

Umut Mürare
 
@umutmurare
 
 

!
Hacire ananın Diyarbakır'da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar tutuyor.
YALNIZ DEĞİLSİNİZ! Sizlerleyiz❤️

 
Embedded video
 
1,200 people are talking about this
 
 

Murat Kekili, "Annelik bir makamdır. Bildiğimiz bütün makamlar içinde de ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız, sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına elini koymalı ve bu konuya siyasal bakmamalıdır." değerlendirmesini yaptı.

Murat KEKİLLİ
 
@kekillimurat
 
 

Annelik bir makamdır.Bildigimiz bütün makamlar içinde de ayrı ve kutsal bir yeri vardır.Kalbimiz ve insanlıgımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına elini koymalı ve bu konuya siyasal bakmamalıdır.

 
1,522 people are talking about this
 
 

Şoray Uzun, "Diyarbakır'dan haykıran, evlatlarını arayan annelerin sesini 'ama'sız, 'fakat'sız, koşulsuz duymalı ve duyurmalıyız! Allah hiçbir anne babayı evladı ile sınamasın" ifadelerini kullanırken Vildan Atasever de "Diyarbakır'da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini 'amasız' ve 'fakatsız' duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin." diye yazdı.

Şoray Uzun@uzunsoray
 
 

Diyarbakır'dan haykıran, evlatlarını arayan annelerin sesini ‘ama'sız, ‘fakat'sız, koşulsuz duymalı ve duyurmalıyız !. Allah hiçbir anne babayı evladı ile sınamasın..

 
800 people are talking about this
 
 

Semih Kaplanoğlu ise "Analarımızın hakkı ödenmez..." paylaşımını yaptı. Sanatçı Ali Nuri Türkoğlu "#AnnelerDireniyor Çünkü anneler her şey demektir! Kahrolsun terör ve destekçileri!" paylaşımında bulundu.

Semih Kaplanoğlu@SemihKaplanogl
 
 

Analarımızın hakkı ödenmez...

View image on Twitter
 
289 people are talking about this
 
 
Ali Nuri Türkoğlu@AliNuriTurkoglu
 
 


Çünkü anneler herşey demektir! Kahrolsun terör ve destekçileri!

 
312 people are talking about this
 
 
 

Vildan Atasever ise paylaşımında "Diyarbakır'da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini "amasız" ve "fakatsız" duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin." ifadesini kullandı. 

Vildan Atasever
 
@atasever_vildan
 
 

Diyarbakır'da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini "amasız" ve "fakatsız" duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin.

 
6,069 people are talking about this
 
 

 

Sanatçı Metin Şentürk de "Hiçbir bahane üretmeden Diyarbakır'da direnen annelerimizin yanında olmalıyız. Evlatlarımızı geri verin!" mesajını paylaştı.

Metin Şentürk
 
@Metin_Senturk
 
 

Hiç bir bahane üretmeden Diyarbakır'da direnen annelerimizin yanında olmalıyız. Evlatlarımızı geri verin!

 
2,479 people are talking about this
 
 

Şenol İpek ise mesajında, "Barış söylemini seven kardeşlik diyen tüm sanatçı ve siyasilere gelsin bu annenin feryadı. Bu feryada duyarsız kalmayın." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

  805021

-