25 EYLÜL 2020 CUMA

'DOSTLUKLAR ZOR GÜNLERDE BELLİ OLUR'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ortak açıklama yaptı.'Dostluklar zor günlerde belli olur' diyen Davutoğlu, 'Bölgedeki sorunların çözümü için Türkiye-İran ortak perspektifi önemlidir' dedi.


'DOSTLUKLAR ZOR GÜNLERDE BELLİ OLUR'

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin konuşmasından satır başları:

Türkiye ve İran'ın ortak çıkarı bölgeye barışın gelmesidir. Görüş ayrılığı oolan noktalarda konuşup sorunu beraber yönetme kararı aldık. Doğalgaz, petrol, enerji, bankacılık ve turistlik alanlarının hepsi birer birer bakanlar arasında konuşuldu, iyi neticeler alındı. Bakanlar arası görüşmelerde tüm konularda güzel noktalara vardık. Bölgeye barışın gelmesi için iki ülkenin görüşmesi çok önemlidir. 

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu İran'a Başkanlık görevimde ilk ziyaretim. Geçtiğimiz hafta İran'da yapılan seçimlerin sonucu nedeniyle tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde İran ile ilişkiler öncelikli konularımızdan biri olacak. Çok geniş imkanlar önümüzde açılmış bulunuyor. Geçmişte bu konuda çaba serfederken, İran'ın zor günlerinde de en açık tavrı Türkiye göstermiştir. Biz geçmişte zor dönemlerde dostluğumuzu gösterdiğimizi düşünüyorum. İran'ın bu yeni dönemde yaptırımların kalkması ve dünyaya açılması en fazla Türkiye'yi sevindirmiştir. 

 Bir araya gelmemiz yeni bir dönemin başlangıcıdır.

Özellikle de nükleer anlaşmanın gerçekleşmesi sonucunda çok geniş imkanlar önümüze açılmış bulunuyor.

Dostluklar zor günlerde belli olur. Geçmişte zor dönemlerde İran'a dostluğumuzu gösterdik. Yaptırımların kalkması en fazla Türkiye'yi sevindirmektedir.

İran'ın tarihi ve doğal güzelliklerinin dünyaya açılması büyük kazanç olacaktır.

İran'da Cumhurbaşkanı 1. yardımcısı Cinagiri:

Çok güzel görüşmeler yaptık. Türkiye önemli bir ülke. İranlıların en çok tercih ettiği yerlerden biridir. 

Bölgeye barışın gelmesi iki ülkenin çıkarınadır. Görüşmemizde güzel sonuçlara vardık. 

  1. İran çok kurnaz ve yalancı bir devlettir.Umarız sayın Davudoğlu başarılı olur.Bu arada Yemende İran için savaşan ve Zeydilikten İranın ŞİİZM ekolüne geçen Husiler'den bir heyet Türkiyeye gelmiş.Bu heyetin ziyaret ettiği yerler ise tabii ki pek şaşırtmadı.Çünkü ziyaret ettikleri parti,fraksiyon,kişi ve kişiler de tıpkı kendileri gibi İran tarafından sevk ve idare ediliyorlar.Husilerin ziyaret listesi: Hüda-Par,Öze Dönüş Hareketi,Selahattin Özgündüz,SP ve CHP...Daha da devam ediyorlar.Bakalım başka sırada kimler var?.

Yorum Yaz

  554200

-