5 HAZİRAN 2020 CUMA

DÜNYA DEVİ  BANK OF CHİNA TÜRKİYE’YE GELİYOR

Dünyanın en büyük 5. bankası olan Bank of China Türkiye'ye gelmek için hazırlıklara başladı.


DÜNYA DEVİ  BANK OF CHİNA TÜRKİYE’YE GELİYOR

 Konuyla ilgili açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, yarınBank of China ile görüşmeleri olduğunu belirterek, "Lisans alımı ile ilgileniyorlar. Görüşmenin Bank of China'nın Başkan Yardımcısı düzeyinde olması ve geniş bir ekip ile bu işe zaman ayırıp geliyor olmaları, işe çok ciddi baktıklarını zaten ortaya koyuyor. Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" dedi. Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunu Finansal İstikrar Komitesi'nde (FİK) görüşeceklerini anımsattı.
“Tek başımıza hareket edemeyiz”
Komitenin toplantısının henüz gerçekleşmediğini, Bakan değişimi olduğuna işaret eden Akben, "Bu konu yeni Bakanımızla henüz gündemimize gelmedi. Konunun altyapısını hazırlıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz" dedi. Cari açığa etki eden ürün satışlarında, bireylerin borçlanmasını engelleme bazında daha önce yapılan bir çalışma olduğunu anımsatan Akben, bu konuyu FİK'te masaya yatıracaklarını, oradaki görüşmelere göre hareket edeceklerini dile getirdi. Kendilerinin tek başına hareket etmelerinin söz konusu olmadığını vurgulayan Akben, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine Müsteşarlığı'nın da ortak çalışması neticesinde konunun FİK'te değerlendirilebileceğini dile getirdi.
"Sermaye akışı devam edecek”
Akben, Çinli grupların bankacılık alanında Türkiye'ye ilgi gösterdiğini belirterek, "Çin'den talepler var. 10 Eylül'de Bank of China ile görüşmelerimiz var. Lisans alımı ile ilgileniyorlar" dedi. Bu görüşmenin Bank of China ile yapacakları ikinci görüşme olacağı bilgisini veren Akben, bankanın Başkan Yardımcısı ile görüşeceklerini kaydederek, "Görüşmenin Bank of China'nın Başkan Yardımcısı düzeyinde olması ve geniş bir ekip ile bu işe zaman ayırıp geliyor olmaları, işe çok ciddi baktıklarını zaten ortaya koyuyor. Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" şeklinde konuştu. Bank of China'nın kendilerinden taleplerinin yeni bir banka kurma yönünde olduğunu bildiren Akben, bunun yanında başka Çinli grupların da kendilerinden Türkiye'de bankacılık yapmak için talepleri olduğunu vurgulayarak, bu grupların Türkiye pazarını iyi bulduklarını dile getirdi.

Yorum Yaz

  594525

-