14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

DÜNYACA ÜNLÜ BİLİM İNSANI BURADAN YETİŞTİ

Fahri Sarrafoğlu

Bu sıbyan mektebinden bir bilim insanı yetiştiğini biliyor musunuz? 

İstanbul ili Fatih ilçesi, Davutpaşa iskelesinde, Samatya Caddesi üzerinde bulunan, Sultan III. Selim'in (1789–1807) kalfası olan Naz Perver Kalfa Sıbyan Mektebi'ni h.1207 (1792) tarihinde bir Osmanlı Hanedan mensubu olan Naz Perver Kalfa tarafından yaptırıldı.  Bugün hem okul hem de çeşme halen kullanılır durumdadır. Bu okuldan mezun olanlar arasında uluslararası alanda da ünlü bir bilim insanı, hanımefendi yetiştiğini biliyor musunuz?

PADİŞAHIN GÜVENDİĞİ BİRİ
Sultan III. Selim'in (1789-1807) hazinedarı olduğu bilinen Nazperver Usta İstanbul Davutpaşa'da sıbyan mektebi inşa ettirdiğinde Padişah'ın da aynı zamanda güvenini kazanmıştı. Ayrıca Davutpaşa'da, Cihangir'de ve Firuzağa'da üç çeşmesi olduğu bilinmektedir. 3. Selim'in kalfası Naz Perver Kadın tarafından yaptırılan, Sıbyan mektebi, hazire ve çeşmeden oluşan bu küçük külliye, kendi bağımsız arsası içinde yer almaktadır. Barok üslubun ve türünün güzel bir örneği sayılan mektep iki katlıdır. Dikdörtgen planlı, iki katlı, iki sıra tuğla bir sıra kesme taştan yapılmış olan yapının üzeri tonoz bir çatı ile örtülüdür.

Sıbyan mektebinin tüm cephesini kaplayan bu çeşmenin üzerinde Şair Sururi Osman Efendi'nin kitabesini Sümbülzade Vehbi Efendi yazmıştır.

 

ÜÇ YILLIK OKULU BİR YILDA BİTİRDİ
Bu okuldan mezun olan 1902 Üsküp doğumlu Remziye Hisar, Türkiye'nin gururu olmuş bir bilim insanı. Balkan Savaşından sonra ailesiyle beraber İstanbul'a göç ederek Türk topraklarına yerleşen Hisar, İstanbul Nazperver Kalfa Mekteb-i iptidaisi üç yıllık olmasına rağmen bir yılda bitirerek küçük yaşta çalışkanlığı ve yeteneğiyle dikkat çekmiş ve aynı başarıyı ömrü boyunca sürdürmüştür. Remziye Hisar, Türk kimyasının gelişiminde ciddi bir rol oynamış ve çalışmalarıyla bilim dünyasının öncülerinden biri haline gelmiştir.

 

 

VATANA HİZMETLE GEÇEN BİR ÖMÜR 
Remziye Hisar aynı zamanda Fransız Sorbonne Üniversitesi'nden mezun ilk Türk kadını. Remziye Hisar, dünyaca ünlü fizikçi Feza Gürsey ve Milletlerarası Psikoloji Cemiyeti'nin tek Türk üyesi psikiyatrist Deha Gürsey Hanım'ın annesidir. Uzun yıllar Anadolu Hisarındaki babasından kalma evde yalnız yaşamıştır. Oğlu Feza Gürsey'in ölüm haberini aldıktan kısa bir süre sonra 1992'de vefat etmiştir. 1991 yılında Tübitak Hizmet Ödülü'nü almıştır. Osmanlı'nın son döneminde başlayan hayat öyküsü ve düşünce yapısı ile Türk kadınına model olmuş örnek bir insandır.  

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  658146

-