29 EYLÜL 2020 SALI

DÜNYAYI ATEŞE VEREREK ABD'Yİ KURTARACAKLARINI SANIYORLAR

Bir asırdır dünyayı kan gölüne çeviren şeytanilerin yönetimindeki ABD, değişen küresel düzen karşısında var olmak için çabalıyor...


DÜNYAYI ATEŞE VEREREK ABD'Yİ KURTARACAKLARINI SANIYORLAR

Sercan Barlık | Yeni Söz

Bir asırdır dünyayı kan gölüne çeviren şeytanilerin yönetimindeki ABD, değişen küresel düzen karşısında var olmak için çabalıyor. Terör örgütlerini besleyerek Somali, Afganistan, Irak, Suriye, Yemen ve Libya'yı talan eden ABD, yine birçok ülkede terörün babalığını yapmayı sürdürüyor. Pentagon'un geçtiğimiz günlerde sunduğu raporda ABD imparatorluğunun çöktüğünü, yıkılışın ancak daha fazla alanda savaşarak engellenebileceği belirtilmişti. Bu raporun mürekkebi kurumadan ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'ye ardı ardına tehditler savurarak iki ülkeyi ve hatta bölgeyi savaşın eşiğine getirdi. Önceki gün ise iç kargaşa ile deviremediği Venezuela yönetimini askeri müdahale ile tehdit etti. Tüm bu gelişmeler ABD'nin yıkılan imparatorluğunu kurtarma çabası olarak yorumlanıyor.

TRUMP, LATİN AMERİKA'YA GÖZÜNÜ DİKTİ

Venezuela'daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren şiddet hadiselerine yönelik seçeneklere değinen Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım" diyerek Pentagonun raporunda belirtilenlere boyun eğdiğini gösterdi. Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

IRAK VE AFGANİSTAN'DAN SONRA SIRA VENEZUELA'DA

Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Venezuela konusunda batının tutumunu eleştirerek, "Irak ve Afganistan'da oluşturdukları silahlı çatışmayı Latin Amerika'da da yapacaklar. Venezuela'da muhalefet de mükemmel olmadığından tartışmak bir sonuç doğurmayacak" dedi. Öte yandan CIA ajanı olduğu belgelenen Brezilya Devlet Başkanlığı koltuğunu tayin edilen işgalci Temer de ikiyüzlü açıklamasında Venezuela'nın yanındayız mesajı verdi.

AĞZINI AÇTI MI KUZEY KORE'Yİ TEHDİT EDİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un Guam Adası'nı bir kez daha açıktan tehdit etmesi durumunda "bunu yaptığına pişman olacağını" söyledi. Trump, Kim Jong-un'u kastederek sözlerini şöyle sürdürdü: "İnanın bana bu adamın yaptıkları yanına kalmayacak. Açık bir şekilde bir tehdit savurursa -ki bunu yıllardır yapıyor, ailesi yıllarca yaptı- veya Guam'a ya da Amerikan toprakları veya bir müttefikine yönelik bir şey yaparsa bundan gerçekten pişman olacak ve gerçekten çabuk pişman olacak."

TRUMP'IN REFERANSI PENTAGON RAPORU

Geçtiğimiz günlerde Pentagon tarafından hazırlanan bir raporda "İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan ABD destekli uluslararası düzenin yıprandığını, hatta çökebileceğini belirterek, Washington'un küresel liderlik rolünü kaybedebileceği" uyarısında bulunuldu ve "Washington yönetiminin küresel pozisyonunu koruyabilmesi için daha fazla gözetim, propaganda ve daha çok askeri yayılmacılık" yapması önerilmişti. Tam da bu rapordan sonra Trump önüne gelene parmak sallayıp tehditler savurarak savaşı tüm dünyaya yaymak istediğini açıkça belirtti.

LAVROV: SICAK ÇATIŞMA İHTİMALİ YÜKSEK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Kuzey Kore arasında sıcak çatışma ihtimalinin son derece yükseldiğine işaret ederek " ABD'nin Kuzey Kore'yi ve Kuzey Kore'nin de Guam adasını vurmaya yönelik söylemleri devam ediyor. İki ülke arasında sıcak çatışma ihtimali son derece yükseldi. Bu son derece vahim sonuçlara yol açacaktır. Rusya olarak bunun olmaması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Lavrov, Kuzey Kore'nin nükleer silah bulundurmasını Rusya'nın kabul etmeyeceğine dikkati çekerek “Kuzey Kore krizinin çözümü için Rusya ve Çin'in ortak olarak sunduğu bazı tekliflerin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

ÇİN: REJİM DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYİZ

Çin'in, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimde, ilk saldıranın Pyongyang olması durumunda "tarafsız" kalacağı, ilk hamleyi Washington'un veya Güney Kore'nin yapması durumunda ise "Kuzey Kore'de rejim değişikliğine izin vermeyeceği" belirtildi. Ayrıca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Trump ile telefon görüşmesinde meselenin "siyasi müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesi" vurgusunu yaparak ilgili tüm taraflara "itidal" çağrısında bulundu.

ABD, GUAM'I FÜZE SALDIRISINA HAZIRLIYOR

Kuzey Kore'nin askeri harekât düzenleyeceğini açıkladığı ABD'ye bağlı Guam Adası, olası füze saldırısına hazırlanıyor. Guam Sivil Savunma ekiplerinin, vatandaşlara Kuzey Kore'nin olası füze saldırısına hazırlıklı olmalarını sağlayacak bilgilerin yer aldığı kılavuzlar dağıtmaya başladığı belirtildi. "Olması Muhtemel Füze Tehdidine Hazırlık" başlıklı kılavuzda, saldırı uyarısı yapıldığında halka derhal sığınaklara girmeleri veya binalarda saklanmaları, dışarıda olmaları halinde kör edebileceğinden alev topuna bakmamaları tavsiye ediliyor. Kılavuzda ayrıca radyoaktif maddenin ciltten nasıl temizleneceğine ilişkin bilgiler de yer alıyor..

 

 

Yorum Yaz

  625205

-