26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

EGE, AKDENİZ VE KARADENİZ BİZİM

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin hakim olduğu Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de at koşturmak isteyen küresel güç odakları, Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’yla bu üç deniz de kafasına göre hareket edemeyeceğini anladı. Özellikle Akdeniz’deki tabii enerjiye göz diken bölgesel ve küresel güçler, Türkiye’nin donanmadaki gücünü gördü.


EGE, AKDENİZ VE KARADENİZ BİZİM

Denizlerdeki askeri gücümüzü herkes gördü

AKAR VE KOMUTANLAR TATBİKATA KATILDI

Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'de 103 savaş gemisinin katılımıyla eş zamanlı icra edilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden 7'nci gününde devam etti. Tatbikata katılan unsurlara talimatlar veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki kuvvet komutanlarıyla HİK uçağına geçerek, Doğu Akdeniz'de tatbikat kapsamında yaptığı görev uçuşuna katıldı.

KARADA, HAVADA VE DENİZDE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİK

Diğer tatbikatlarda olduğu gibi Mavi Vatan Tatbikatı'nda da Türk Silahlı Kuvvetlerinin karada, havada ve denizdeki gücünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Hulusi Akar, “Mavi Vatan Tatbikatı'nda deniz kuvvetlerimizin gücünü hem bizlere hem de tüm izleyenlere gösterme fırsatı bulduk. Alınan sonuçlar memnuniyet verici ve tatbikat son derece başarılı olmuştur. Bu konuda bütün katılımcılara teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum" diye konuştu.

ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN HAKKINI KORUYORUZ

Bakan Hulusi Akar, Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Karadeniz'de ülkemizin, milletimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için de çalışmalarımızı eksiksiz ve aksaksız yerine getirmeyi sürdürdüklerini belirtti. Bunların yanı sıra iyi komşuluk ilişkileri kapsamında görüşmeler yaptığını anımsatan Akar, "Uluslararası hukuka uygun şekilde, güven ve güven artırıcı önlemleri de her geçen gün geliştirmek, çalışmak suretiyle komşumuz Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin çok daha iyi düzeye gelmesi için gayret gösteriyoruz” dedi.

DENİZ KOMANDOLARININ ÇIKARMA HAREKATI GÖZ KAMAŞTIRDI

Türkiye'yi çevreleyen üç denizde aynı anda gerçekleştirilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı kapsamında, amfibi deniz piyade birlikleri senaryo gereği İzmir Körfezi açıklarındaki Hekim Adası'na çıkarma yaptı.

 

Yorum Yaz

  189910

-