14 AĞUSTOS 2020 CUMA

EKONOMİK TETİKÇİ MOODY'S’İN YALAN RAPORU

Uluslararası para baronlarının ekonomik tetikçiliğini yapan derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri gerçeklerden uzak, yalan dolan ile dolu.


EKONOMİK TETİKÇİ MOODY'S’İN YALAN RAPORU

Bankacılık sektörü hem stratejik hem de lokomotif

Uluslararası ekonomik tetikçi kuruluşların saldırı emri verdiği ülkeleri puanlarını düşürerek zor duruma sokmaya çalışan kredi derecelendirme kuruluşlarından sadece birisi olan Moody's'in hafta başında duyurduğu Türk bankacılık sektörüne ilişkin negatif değerlendirmeye karşın sektör, söz konusu değerlendirmenin tersine işaret eden sağlam finansal karşılıklarıyla dikkati çekiyor.

Moody's'in Türkiye'nin hem stratejik hem de lokomotif sektörlerinin başında gelen bankacılık sektörü, sermaye yeterlilik rasyosu ve düşük sorunlu kredi oranıyla güçlü yapısını sürdürüyor. Hafta başında Türk bankalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve sektörünün görünümünü negatifte çeviren Moody's'u ekonomik veriler yalanlıyor.

AB üyesi birçok ülke Türkiye'yi ikiye üçe katlıyor

Birçok Avrupa ülkesinden gecikmiş veya takipteki alacaklar Türkiye'nin kat kat üzerinde.

Türkiye'deki bankaların tahsili gecikmiş alacaklarının kredilere oranı sadece yüzde 4,8 seviyelerinde gerçekleşirken; özellikle 2008 finans krizinin izlerinin devam ettiği Yunanistan'da, bankacılık sektöründe NPL oranı yüzde 41,4 ile yüksek seviyesini koruyor.

AB'de ülke bazında bankacılık sektörü takibe düşen alacakları (NPL) oranları incelendiğinde, Portekiz'de yüzde 9,6, İtalya'da yüzde 8,3, Bulgaristan'da yüzde 8,1, Slovenya ve Hırvatistan'da yüzde 6,3, Macaristan'da da yüzde 5,9 seviyesinde bulunuyor. Analistler, bankacılık sektörünün geçmiş yıllardaki tecrübeleri dikkate alındığında yüzde 5'in altında seyreden NPL oranlarının risk oluşturmadığını belirtiyor.

Türkiye, hanehalkı borçluluğu en düşük ülkeler arasında

Türkiye'de hanehalkı borcunun milli gelire oranı, son 5 yılda düşüş eğilimini sürdürerek geçen yılın sonunda yüzde 14,8'e geriledi. Türkiye, bu oranla G20 ülkeleri içinde hanehalkı borçluluğu en düşük ülkeler arasında yerini aldı. İsviçre, geçen yılın sonundaki yüzde 128,7 ile hanehalkı borçluluğu en yüksek ülkelerin başında geldi. İsviçre'yi, yüzde 120,3 ile Avustralya, yüzde 115 ile Danimarka, yüzde 102 ile Hollanda ve yüzde 100,7 ile Kanada takip etti. Hanehalkı borçluluğu İngiltere'de yüzde 87,1, ABD'de yüzde 76,3, Fransa'da yüzde 60,1, Almanya'da yüzde 52,9 ve İtalya'da yüzde 40,3 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye'de hanehalkı borçluluğunun düşük olması, NPL oranının artış yönündeki baskısını azaltıyor.

Türk bankacılık sektörünün sermaye yapısı güçlü

Türk bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) dünyada kabul görmüş yüzde 8'in oldukça üzerinde, yüzde 17,07 seviyesinde bulunuyor. Türk bankacılık sektörünün çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu, AB ortalamasıyla ve ülkeler bazında karşılaştırıldığında aslında sektörün güçlü sermaye yapısını koruduğu ortaya çıkıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından mayısta açıklanan verilere göre, Türkiye'deki bankaların çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 12,9 düzeyinde bulunuyor. Bu oran, mart verilerine göre AB'de yüzde 14,7 ile Türkiye ortalamasının bir miktar üzerinde seyrediyor.

Ülkeler bazında bakıldığında ise İtalya'da yüzde 13, Portekiz'de yüzde 13,4, Fransa'da yüzde 14,3 ile Türkiye ortalamasıyla paralel bir seyir izliyor.

Moody's Lehman Brothers'e siparişle rapor hazırlamıştı

Ekonomik tetikçi derecelendirme kuruluşyarının siparişle rapor hazırlamaları neticesinde batmayacağını savundukların onlarca ABD ve İngiliz banka ve sigorta kuruluyu trilyonlarca dolarlık çöküşü yaşamıştı. Moody's, Eylül 2008'de iflas eden Lehman Brothers için 17 Temmuz 2008'de düşük kredi riski barındıran şirket anlamına gelen ve yatırım yapılabilir "A2" kredi notu, 2008 yılı sonlarına doğru da 180 milyar dolarlık kurtarma operasyonuna mecbur kalan AIG sigorta firması için 15 Eylül 2008'de yine "A2" notu vermiş ancak adı geçen kuruluşlar büyük çöküş yaşamıştı.

Yorum Yaz

  889915

-