6 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

EMPERYALİSTLERE FATİH VE YAVUZ AYARI

Doğu Akdeniz’de kurulacak enerji koridorundan ve çıkacak doğalgazdan Türkiye’yi safdışı bırakıp hükmetmek isteyen küresel güçler avuçlarını yaladı. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kararlı duruşu ile Fatih ve Yavuz sondaj gemileri emperyalistlere ayarı verdi. Bölgede denge kuruldu.


EMPERYALİSTLERE FATİH VE YAVUZ AYARI

TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI HAMLE YERİNDE VE ZAMANINDA OLDU

Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye'nin bölgede "dengeler değişmeden ve çok geç kalmadan" yaptığı hamlenin önemine işaret etti. Özersay, "Şimdi fiilen sahadayız. Sahada olduğumuz için de yarın, öbür gün durulması gerekiyorsa, oturulup konuşulması gerekiyorsa, herkes duracak, herkes oturacak. İleriye gidilecekse herkes ileri gidecek. Anlaşılacaksa, herkes bu anlaşmanın içerisinde olacak" dedi.

BARIŞ VE İSTİKRAR AÇISINDAN BOZULAN DENGE KURULDU

Yavuz ve Fatih sondaj gemilerinin bölge barışı ve istikrarı açısından bozulan dengeyi kurduğunu ve artık sahada olduklarını belirten Özersay, "Türkiye'yi sahada fiilen kontrol sahibi olan, Kıbrıs Türkünü de yine sahada aktör haline getiren nedir biliyor musunuz? Aslında Türkiye'nin batısında Yunanistan ile yaşamış olduğu ve fiili durumlarla oluşturulan oldubittilerle geçmişte yitirmiş olduğu birtakım yerlerdir. Yani bu tecrübe Türkiye'yi ve Kıbrıs Türkünü de bu açıdan da biraz daha uyanık olmaya yöneltmiştir" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ YOK SAYMAYA KALKIŞANLAR EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Doğu Akdeniz'de hem kendi kıta sahanlığımızdaki hak ve çıkarlarımızı, hem de Kıbrıs Adası etrafında KKKTC'nin hak ve çıkarlarını korumak için her türlü adımı atmaktan çekinmeyeceğiz. Bölgede Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin meşru hakları hilafına adım atanlar, Türkiye'yi yok saymaya kalkışanlar, emellerine asla ulaşamayacaklardır. İlk sondaj gemimiz Fatih'in faaliyetleri ve yeni sondaj gemimiz Yavuz'un çalışma alanına doğru yola çıkması, bu konudaki kararlılığımızın göstergesidir” diye konuştu.

YAVUZ, SONDAJ İÇİN GERİ SAYIMDA

Yavuz sondaj gemisini geçen hafta Gebze'den yolcu ettiklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Şu anda geminin Mersin-Taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılıyor. İnşallah bir hafta içinde Doğu Akdeniz'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) aldığımız ruhsat bölgesinde, Karpaz'da Yavuz gemisinin ilk sondajına başlamış olacağız" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  736766

-