11 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Zihni Çakır

ERDOĞAN’IN AÇIK VE GİZLİ DÜŞMANLARI!

Zihni Çakır

Açık düşmanlarla mücadele etmek için ortak bir konsensüs her zaman oluşturulabilir. Peki gizli düşmanlar! Erdoğan'a yakın görünen, AK Partinin yanında görünen düşmanlar? Erdoğan'a yönelik saldırıları, AK Parti cenahının jargonuna tercüme ederek dile getirenlerle nasıl mücadele edilecek?

Aydın Doğan'a bağlı medya kuruluşlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedefe koymasını anlıyoruz. Çünkü Doğan Yayın Holding'in de yüzde 25 hissesi İsrail Devletine ait Axel Springer grubunun.

Axel Springer grubu yayın ilkelerinin üçüncü maddesi, “İsrail'in çıkarlarını dünya üzerinde korumak” şeklinde düzenlenmiş. Haliyle, grup, uluslararası ortaklıklarda, temel prensibini kabullenen şirketlerle evliliği onaylıyor.

Türkiye gibi, İsrail'in yaşadığı sıkışmışlık sendromunun temel sebebi olan bir ülkede, İsrail'in çıkarlarını koruyacak bir hamlede bulunmamaları abes olurdu zaten.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün, 2011'de MİT operasyonunun tırmandırdığı gerilimle AK Parti'ye savaş açmasını da İsrail'den bağımsız düşünemeyiz. Gülencileri, kanlı-bıçaklı oldukları Doğan Grubu ile bugün aynı yatağa sokan nikahın memuru da İsrail'den başkası değil.

Gülencilerin düşmanlığının asıl sebebi

Ayrıca, Fetullahçı Örgütün firari kalemlerinden polis eskisi Emre Uslu, 25 Kasım 2013'de verdiği bir mülakatta, Gülencilerle AK Parti arasındaki kavganın Dersanelere indirgenemeyeceğini söylerken, bu kavganın asıl sebebini şöyle açıklıyordu: “İlk olarak hükümetin İsraille olan sorunlu ilişkileri Gülen hareketi içindeki hoşnutsuzluğun kaynaklarından biri.”

Gülen'in gözbebeklerinden Uslu'nun bu tesbiti, Gülen'in 31 Mayıs 2010'da yaşanan Mavi Marmara saldırısında, İsrail'i “izin makamı olan otorite” diye tanımlayıp, Türk tarafını suçlu göstermesiyle de kendini belli etmişti aslında.

Nihayetinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün Erdoğan düşmanlığı, “one minute” la doruğa çıkan İsrail'i yalnızlaştırma politikalarının, ABD'nin bölgedeki çıkarları ile çatışan bir çizgide buluşmasına ve 2011'de deklare edilen 1913-1915 arası Osmanlı coğrafyası ile kucaklaşma hedefine dayanıyor.

Örgütün askeri ve siyasi casusluk faaliyetlerinin birer birer ortaya çıkmasına, spesifik sebepler de eklenince Gülencilerin bu düşmanlığı, PKK dahil tüm terör örgütleri ile işbirliğine kadar uzandı.

Bloklaşan düşmanlık!

PKK ve siyasi uzantısı HDP'nin düşmanlığını tetikleyen gerekçeye gelince...

Örgüt, eylemlerine başladığı yıldan bu yana en büyük kaybı son 2 ayda verdi. Çözüm süreci başarıya ulaşsaydı, örgütün varlık sebebi ortadan kalkacaktı. Bu kaygılarla, çözüm masasını 22 Temmuz'da bombaladılar.

Bu tarihte başlayan etkin mücadele örgütün dağ kadrolarının neredeyse üçte ikisini yok etti. Erdoğan, tek bir terörist kalmayana kadar bu mücadelenin süreceğini deklare etti. Haliyle düşmanlıkları bundan.

Erdoğan düşmanlığının diğer müttefikleri olan MHP ve CHP'nin kin ve nefretini ise, Erdoğan'ın liderlik karizması karşısında, siyasetin kendi dinamikleri içerisinde bir başarı elde edemeyeceklerini görmesine dayandırabiliriz.

Ayrıca CHP'nin BAAS rejim hevesinden kaynaklı rahatsızlığı ile DHKP-C terör örgütü unsurlarının bu parti içerisinde konumlanmasını da ekleyebiliriz.

Bu merkezlerin, özel gerekçelerini saydığım Erdoğan düşmanlığını körükleyen genel ve ortak payda ise, işbirliği içinde oldukları uluslararası güç merkezlerinin, Türkiye üzerindeki karanlık planlarına figüran rolünü benimsemeleri. Toplum bütün bu düşmanlıklara karşı şuurlu.

Bugün ülkenin en ücra köşesinde, Türkiye'de AK Parti ve Erdoğan'ın karşısında, yukarıda alt alta sıraladığım bileşenlerden oluşan bir bloğun varlığı konuşuluyor.

Bu bloğun bileşeni açık düşmanlarla mücadele etmek için ortak bir konsensüs her zaman oluşturulabilir. Peki gizli düşmanlar? Erdoğan'a yakın görünen, AK Partinin yanında görünen düşmanlar? Yukarıdaki bloğun Erdoğan'a yönelik saldırılarını AK Parti cenahının jargonuna tercüme ederek dile getirenlerle nasıl mücadele edilecek?

Galiba AK Parti'yi 1 Kasım öncesi bekleyen en önemli tehdit de bu.

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  759076

-