25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

ERDOĞAN, MOSKOVA CAMİİ'NİN AÇILIŞI İÇİN RUSYA'YA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde Rusya'da yapılan sekizgen şeklindeki Moskova Camii'nin açılışı yarın yapılacak.


ERDOĞAN, MOSKOVA CAMİİ'NİN AÇILIŞI İÇİN RUSYA'YA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde Rusya'da yapılan sekizgen şeklindeki Moskova Camii'nin açılışı yarın yapılacak. Mimberinden kubbesine kadar her parçası Türkiye'de yaptırılan camide alttan ısıtmalı sistem kullanılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmelerinden sonra Moskova'da bir büyük bir cami yapılmasına karar verilmişti. Anlaşmanın sağlanmasının ardından inşaat çalışmaları başladı. Osmanlı mimarisine uygun şekilde yapılan caminin mihrabından kubbesine, korkuluklarından avizelerine hatta halılarına kadar tüm malzemeleri Türkiye'den götürüldü.

Aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabilecek

7 yıl süren çalışmaların ardından caminin yapımı tamamlandı. Moskova Camii'nde aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Kubbe yüksekliği 46 metre olan caminin minare uzunluğu ise 81 metre. Caminin hüsnühatlar ve kalem işi nakışları, 16 ve 17. yüzyıl Osmanlı sanatı üslubuyla yapılırken, mihrab, Marmara mermerinden özel tasarımlı, çevresi kuşak yazılı nakış ve hatları oymalı kabartma tekniğinde yapıldı. Sekizgen kasnak üzerine kurulu yapılan camide alttan ısıtmalı sistem kullanılacak.

Açılışa dünya liderleri katılacak

Moskova Merkez Camisi'nin bugün yapılacak açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden liderlerin de katılması bekleniyor.

Yorum Yaz

  549495

-