8 TEMMUZ 2020 ÇARŞAMBA

ERDOĞAN MOSKOVA ULU CAMİİ'Yİ İBADETE AÇTI!


ERDOĞAN MOSKOVA ULU CAMİİ'Yİ İBADETE AÇTI!

Moskova'da Türkiye'nin de katkılarıyla inşa edilen şehrin en büyük camisi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Abbas'ın katıldığı törenle ibadete açıldı. Açılışta konuşan Erdoğan, Tolstoy üzerinden verdiği mesajda, caminin barışa vesile olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte restore edilen 111 yıllık Moskova Merkez Camii'nin açılışı yapıldı. Törene Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da katıldı. Erdoğan, Merkez Camii'nin açılışında "Bu eserin Moskova'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Camimizde yapılacak duaların Allah katında makbul olmasını diliyorum. Moskova Merkez Camii'nin bugün ihtiyaç duyduğumuz barışa vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

‘Akdeniz'de Ege'de ölen insanlığın vicdanıdır'

Erdoğan, "Akdeniz'de, Ege'de ölen, zarar gören insanlığın vicdanıdır, insanlığın kendisidir. Ben bu vesile ile Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm halklara Tolstoy'un şu güzel mesajını iletmek istiyorum; 'Hayatta en güzel şey iyiliktir" diye konuştu. Erdoğan caminin Rusya Müslümanlarına hayırlı olması mesajı verdi. Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Değerli misafirler, sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerle bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti bildirmek istiyorum. Bu eserin Moskova'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Camimizde yapılacak duaların Allah katında makbul olmasını diliyorum. Moskova Merkez Camii'nin bugün ihtiyaç duyduğumuz barışa vesile olmasını temenni ediyorum.

‘Mescid-i Aksa'nın kutsiyeti ihlal ediliyor'

Biz bu güzel manzara karşısında memnuniyetimizi dile getirirken, maalesef dünyanın bazı yerlerinde tam tersi görüntüler yaşanıyor. İsrail'in Filistin'de izlediği ayrımcı politikalar, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın basılmasıyla tehlikeli bir noktaya getirildi. Tolstoy'un şu sözüyle tüm dünyaya sesleniyorum: Hayatta en önemli uğraş iyiliktir. Tolstoy başka bir hikâyesinde art niyetle yakılan ateşin o evle birlikte tüm köyü yakabileceğini söylüyor. Bölgemizdeki gelişmelere de bu açıdan bakmalıyız. Ortadoğu'da yanan ateşi, iyilikle, adaletle, vicdanla söndürmeye çalışmalıyız. İşte biz bunun için sınırlarımıza gelen 2 milyon mağduru hiç tereddüt etmeden kabul ettik. İşte bu yüzden bu insanlara, elimizden gelen yardımı yapıyoruz. 
 
Çözüm, sınırları kapatmaktan geçmiyor

Mülteci sorununun çözümü, sınırları kapamaktan ya da onları denizlerde ölüme terk etmekten değil, ülkelerini onlar için yeniden yaşanır hale getirmekten geçiyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de; camilerle, kiliseleri, havraları yan yana görebilmek mümkündür. Birlikte yaşama konusundaki tecrübemiz, Türkiye ile Rusya'nın ortak özelliğidir. Bugün açılışını yaptığımız Moskova Merkez Camii, bunun örneklerinden biridir. Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşlarını kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmuyoruz.

10 bin kişilik camide Osmanlı izleri

Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatı üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii'nde aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Altı katlı olarak inşa edilen camide yaşlı ve engelliler için altı adet asansör bulunuyor. 46 metre yükseklikteki özgün kubbe 27 metre çapında. Camin şerefelerinde oluşturulan özel alanda ziyaretçiler Moskova'yı seyredebilecek. 170 milyon dolara mâl olan caminin ana sponsorluğunu iş adamı Süleyman Kerimov üstlendi. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, camiye Türkiye'den gelen mimarların, hattatların, mermer ustalarını, tezhipçilerin önemli katkıları olduğunu belirterek, “Biz kendileriyle beraber bayram yapmak istiyoruz. Bu caminin açılışı sadece Rusya Müslümanları için değil, umum İslam dünyası için bayramdır. Türkiye'nin maddi ve manevi yardımları oldu. Biz bu iyilikleri unutmayız. Gelecekte de Rusya ve Türkiye Müslümanları arasında dostluk ve muhabbetin artması için dua ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz

  758420

-