29 EYLÜL 2020 SALI

ESKİ FİLMLER AİLE OLMAYI ÖĞRETİYORDU, ŞİMDİKİ FİLMLER VE DİZİLER; AİLE NASIL TAHRİP EDİLİRİ

Türk sineması ve dizi sektörü reyting canavarı ve popüler kültürün etkisi altında. Eski filmler aile olmayı öğretiyordu; şimdikiler ise nasıl ayrılırı, nasıl kısa yoldan köşe dönülürü. Mafya özentisi, lüks, şatafat düşkünlüğü ve ahlaktan yoksun birliktelikler adeta dizilerde özendiriliyor. Şiddet ve aile düzenini tahrip etme ise adeta sıradan hale getiriliyor.


ESKİ FİLMLER AİLE OLMAYI ÖĞRETİYORDU, ŞİMDİKİ FİLMLER VE DİZİLER; AİLE NASIL TAHRİP EDİLİRİ

Diziere yönelik şikâyetlerin ortak noktası, "şiddet ve yasadışı eylemler

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan 2018'e ait Vatandaş Bildirimleri Yıllık Raporu açıklandı. Durum içler acısı tam bir vahamet. Geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK)'e şikâyette bulundu. Ağırlıklı olarak RTÜK İletişim Merkezine yapılan bildirimlerin 123 bin 409'u televizyon, 825'i ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleşti. Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikâyet etti. Dizi filmlere yönelik şikâyetlerin ortak noktası, "şiddet içerikli ve yasadışı eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz örnek olduğu, benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği" görüşü oldu.

'Lütfen dizi bitsin de babam anneme aynısını yapmasın'

Vatandaşların yaptığı şikâyetlerin büyük bölümü dizi filmler ile ilgili oldu. En dikkat çeken paylaşım ise küçük bir çocuğun şiddet içeren diziden etkileşimi ve yaşadıkları oldu. Çocuk, yaptığı şikâyet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek, "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikâyet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın." ifadelerini kullandı.

RTÜK, 2018'de küçük çocuğun şikâyet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere 6 kez idari para cezası, bir kez de program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

Dizilerden sonra en çok sohbet programları tepki aldı

Vatandaşların RTÜK'e en çok şikâyet ettikleri arasında ikinci sırayı sohbet programları aldı. Üst Kurul'a bu tür programlara ilişkin 17 bin 782 bildirim ulaştı.

En fazla "Adnan Oktar ile Sohbetler" şikâyet edilirken, ilgili kanalın yayınları RTÜK kararıyla durduruldu.

Tele-alışveriş konusunda RTÜK'e yaklaşık 12 bin şikâyet ulaştı. Bu bildirimler içerisinde ilk sırada yüzde 44,3 oranıyla cinsel ürün reklamları yer alırken, bunu bitkisel ürünler ve telefon satışı yapılan tele-alışveriş yayınları takip etti.

RTÜK, vatandaşların haklarını korumak ve dolandırılmalarını önlemek amacıyla geçen yıl reklam süresi kullanımına 154 kez, tele-alışveriş yayınlarına da 115 kez müeyyide uyguladı.

Üst Kurula ulaşan şikâyetlerde dördüncü sırayı beceri ve direnç yarışmaları, beşinci sırayı ise haber bültenleri aldı.

 

Yorum Yaz

  846998

-