18 OCAK 2020 CUMARTESİ

ETİYOPYA’DA BAYRAM COŞKUSU

Kurban bayramında Türkiye ile Afrika arasında kardeşlik köprüsü kuruldu, Türk sivil toplum kuruluşları Afrika ülkelerinde 100 bin kurban kestiler. İYİLİKDER Afrika’daki partner kuruluşu İman Derneği ile Etiyopya’da kestiği kurbanlar vasıtasıyla Müslüman kardeşlerine bayram sevinci yaşattı.


ETİYOPYA’DA BAYRAM COŞKUSU

 

İSMAİL ZELVİ

Türkiye gönül elçileriyle yıllardır batılı ülkelerin tahakkümü altında tutulan Afrikalı kardeşlerinin bayram sevincine ortak oldu. Türkiye Diyanet Vakfı'nın 47 bin kurban kestiği Afrika'da Türk STK'lar toplam 100 bin kurban keserek kardeşlerini sevindirdi.

İYİLİKDER Hristiyanların yönetiminde olan Etiyopya'da kurbanlarla Anadolu'nun alicenaplığını Afrika'ya taşıdı. İYİLİKDER'in partner kuruluşu olan İman derneğinin tespit ettiği Başkent Adisababa'dan 130 km uzaktaki Gufralraf bölgesinde kurban etkinliği gerçekleştirdi. Camileri henüz tamamlanmadığı için köy meydanında kılınan bayram namazından sonra bayramlaşma programına geçildi, yapılan konuşmalarda Müslümanların bir uzvun parçası olduğu, kardeşlerin sevinçlerini paylaşarak artıracağı ve dertlerini paylaşarak azaltacağı dile getirildi.

Bayramlaşmanın ardından Türk yardımseverlerin gönderdiği oyuncak ayakkabı, terlik, tişört gibi giyim malzemeleri çocuklara dağıtıldı. Kurbanlar kesilerek köy halkı arasında pay edildi. Kurban organizasyonundan memnuniyetini ifade eden köylüler Türkiye'ye ve Türk yardımseverlere teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

  422295

-