6 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

Fahri Sarrafoğlu

EVLİYA ÇELEBİ’NİN HZ. PEYGAMBER’İ (S.A.V) GÖRDÜĞÜ CAMİ

Fahri Sarrafoğlu

Evliya Celebi'nin: “Seyehat Ya Resullah” dediği camii

Eminönü'nde Zindanhan'ın hemen yanında bulunan ve bir zamanlar neredeyse yıkılmak üzere olan Ahi Çelebi caminin iki ilginç hikayesi var. Birincisi camiyi yaptıranın hikayesi diğeri ise Evliya Çelebi'nin hikayesi işte detaylar:

DÖRT PADİŞAHA HEKİMLİK YAPTI
Caminin banisi yani yaptıranı Ahi Çelebi Mehmed bin Tabip Kemal Ahi Can Tebrizi'dir. 1432 tarihinde doğmuştur. Fatih Sultan Mehmet, II. Beyazid, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamıştır. Candaroğulları'nın hizmetindeyken İstanbul'a gelip Mahmut Paşa'da doktorluk yapmıştır. Daha sonra da Fatih Darüşşifası'nın (hastanesinin) başhekimi olmuştur. Doksan yaşından sonra hacca gitmiş, dönüş yolunda Mısır'da 1524 yılında vefat ederek, İmam Şafi'nin türbesine defnedilmiştir.
MİMAR SİNANIN BURADA DA İMZASI VAR
 İstanbul'da birçok mimari eserde Mimar Sina'nın imzasını görebiliyoruz. Ahi Çelebi Camiinde de Mimar Sinan'ın izini görmek mümkün.  Ahi Çelebi'de camiyi Mimar Sinan'a yaptırmıştır. Cami, muhtelif zamanlarda yangın ve depremlerden hasar görüp tamir edilmiştir. Yemiş İskelesi'nde çıkan yangınlarda iki defa yanmış; ilki 2 Temmuz 1539, ikincisi ise 18 Mayıs 1653'tedir. İkinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edildiği için Tezkiretü'l-Enbiye'de Onun eserleri arasında adı geçmektedir. 1894 depreminde de hayli zarar görmüş ve tadilat geçirmiştir

Ahi Çelebi Camii 2004 yılında harap halde iken Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İTO'nun desteği ile (İstanbul Ticaret Odası'nın)  restorasyonu yapılmaya başlanmış 2006 yılında bitirilmiştir. Ahi Çelebi Camii, Kanlıfırın Mescidi ve Yemişçiler Camii adlarıyla da anılmaktadır.

EVLİYA ÇELEBİ RÜYASINDA PEYGAMBERİMİZİ GÖRÜYOR

Evliya Çelebi ömür boyu sürdüreceği o meşhur seyahatine başlamasını bu camiye dayandırır.  Kendisini rüyasında Ahi Çelebi caminde bulan Evliya Çelebi burada Hz. Peygamberle karşılaşır. O'ndan “şefaat” isteyeceği yerde heyecandan dili sürçüp “seyahat” isteyince Hz. Peygamber'in gülümseyerek “istediğin sana verilecektir” dediğini uzun uzun hikaye eder seyahatnamesinde Evliya Çelebi.

MERMER TANITIM KİTABESİ
İBB'nin yaptırdığı “Ahi Çelebi Camii ve yakın çevresi kıyı düzenleme inşaatı” işindeki “Mermer Tanıtım Kitabesi”, parkın içine 2011 yılında yapılmıştır. Tanıtım kitabesindeki kaide ve kitap beyaz mermerden, gövde kısmındaki lale de oniks taşından şekillendirilmiştir. Kitabın bir sayfasında Türkçe, diğer sayfasında İngilizce olarak cami ile ilgili bilgi, oyularak yazılmıştır. Kaidenin en alt kısmına da İBB amblemi konulmuştur.

 

evliya celebi (6)

 

evliya celebi (5)

 

evliya celebi (4)

 

evliya celebi (3)

 

evliya celebi (1)

 

evliya celebi (2)

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  282723

-