1 EKİM 2020 PERŞEMBE

Kemal Çiftçi

FABRİKA YAPAN FABRİKALAR!

Kemal Çiftçi

Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi 500 milyar dolar olarak belirlenmişti. Güzel bir hedef. Peki buraya nasıl ulaşacağız? Öncelikle yükte hafif, pahada ağır ürünlere yönelmek zorundayız. Yani bilgi yoğunluklu üretim… Bunun yolu da elbette yazılımdan, robotlardan ve tabii ki fabrika yapan fabrikalardan geçiyor. İşte bunun için mutlaka imalat sanayiinin can damarını oluşturan hassas takım tezgâhlarını yerli ve milli olarak üretmek zorundayız.

Kalkınmanın ABC'si olarak kabul edilen Hassas Takım Tezgâhları konusu, geçtiğimiz günlerde masaya yatırıldı ve bu konuda çok güzel fikirler ortaya çıktı.  İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsünde gerçekleşen çalıştay, İTÜ, Sanayi İl Müdürlüğü, Avrasya Bir Vakfı, ASAM ile Bilim Teknoloji Çalışma Grubu tarafından düzenlendi.  Sanayiciler ve akademisyenler yanında, aynı zamanda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK uzmanları da çalıştaya katıldı.

Çalıştayda herkesin utabık kaldığı gerçek şuydu: Makine Yapan makineler olarak ifade edilen Hassas Takım Tezgâhları'nın kalemden tüfeğe, en basitinden en karmaşığına tüm makinelerin imalinde birinci derecede stratejik öneme sahiptir. Hassas takım tezgâhlarının yerli ve milli olarak üretilmesinin önceliklerin en başında yer almalıdır. Türkiye artık takım tezgâhlarının vida milini, kızaklarını,  servo motorlarını üretmelidir. Ar-Ge'ye önem verilmeli.

Çalıştayın kapanış konuşmasında söz alan Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Başkanı Ramazan Bakkal, şunları ifade etti: “2018'de Bilim ve Sanayi Bakanı Mustafa Varak,  ‘TAKSAN'ı canlandırıyoruz. Takım tezgâhlarını stratejik alan ilan edeceğiz.' vaadinde bulunmuştu. Biz bu vaadin takipçisiyiz.”

Bakkal daha sonra şunları söyledi: “Hassas Takım Tezgâhlarında son teknolojiyi yakalayıncaya kadar her türlü desteği veriniz… Başarınca ithal edilenden 4-5 kat ucuza çıkan yerli ve milli makinelerin çalışacağı fabrikalarımız olacak.  Ürün maliyetleri düşecek… İhracatta rekabet şansı yakalanacak. Ekonomi canlanacak. Hassas Takım Tezgâhları konusu başarıya ulaşıncaya kadar destek verirseniz, bilin ki canlanan ekonomi sayesinde ülkemiz huzura kavuşacaktır. Başarmak için lobi gibi çalışacak bir heyet oluşturacağız.  Hiç kimseden para-pul istemiyoruz. İstisnasız herkesten bu işte sonuç alabilmek için destek istiyoruz.” 

Çalıştaya katılanlardan Prof. Dr. İsmail Lazoğlu, gençleri nitelikli yetiştirmenin ve stratejik düşünmenin öneminden söz etti. Japonya neye yatırım yapıyor, Almanya neye yatırım yapıyor iyi bilinmeli. Malzeme bilimciye ihtiyacımız var. İleri mühendislik malzemelerine ihtiyaç var. Rekabeti belirleyen şey yüksek teknoloji üretimi. Alman ihracatının % 53'ü ileri teknoloji ürünleri oluştururken bizden henüz % 3.5 Teknolojide nitelikli insan gücü önemlidir. 203 bin doktoralı insan var. Japonya'da her yıl 17 bin insan yetişiyor. Almanya'da her yıl 25 bin kişi doktorasını tamamlıyor.

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu yönetim kurulu üyesi Salih Keskin ise şunların altını çizdi: “Türkiye küresel inovasyon indeksinde 2017' de 43. iken 2018' de 50. sıraya düştü. 2019' da biraz daha iyi. Türkiye A-Ge için 2017' de 7.1 milyar lira harcadı. Samsung tek başına Ar-Ge için 13.5 milyon dolar harcadı… 2017' de Türkiye'nin toplam ihracatı ile Samsung'un ihracatı aynı. 10 yıl sonra piyasada olacak ürünlerimiz yapılmalı. Bunu Ar-Ge merkezleri yapacak.”

Genç ve dinamik bir nüfusumuzun mevcudiyeti bu anlamda ciddi bir avantaj. Ama bunu eğitimle doğru bir şekilde kanalize etme ihtiyacımız var.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  432854

-