28 ŞUBAT 2020 CUMA

FETÖ’CÜLER LAWRENCE VE ALAMUT’U OKUYOR

FETÖ davalarında serbest kalan şüphelilere kitap okuma zorunluluğu getirildi. Okunduktan sonra en az 50 sayfa özet çıkartılması istenilen kitaplar arasında’Temel Dini Bilgiler’, ‘Alamut’, ‘Arabistanlı Lawrence’ yer alıyor.


FETÖ’CÜLER LAWRENCE VE ALAMUT’U OKUYOR

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ davalarında serbest kalan şüphelilere kitap okuma zorunluluğu getirildi. CMK'nın 109/3-c maddesi gereğince her ay bir kitap okumak ve 50 sayfadan az olmamak  üzere özet çıkartmak şeklinde adli kontrol yükümlülüğüne  karar verildi. Adli kontrol altına alınan FETÖ şüphelileri savcılık tarafından belirlenen  “Temel Dini Bilgiler” , “Alamut”, “Arabistanlı Lawrence” ve “NUTUK” kitaplarını okuduktan sonra, hazırladıkları özetleri Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına imza karşılığında teslim ediyor. Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın “Biz bu örgütle adli mücadelenin yanında fikir bazlı da mücadele etmek gerektiğini düşünüyoruz. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sapkınlıklarını ve toplumda nasıl yer edindiğini anlatmak zorundayız” bilgisini verdi.

 

Sadece adli değil fikri mücadele de önemli

FETÖ ile mücadelenin sadece hulkuki olarak kalmayıp fikir bazlı da olarakta yürütülmesi gerektiğinin in altını çizen Başsavcı Akın, “Bu örgüt elebaşı bizim öz değerlerimiz olan dini ve milli değerlerimizi yayıyormuş gibi  bir ideal oluşturup insanları etrafında toplamıştır. Dolayısıyla kendi sapkın fikirlerini empoze ederek bu kitleyi  yabancı ülkelerden aldığı talimat üzere belirlediği amaçlarına yönlendirmiştir.

Ne yazık ki bir çoğu hala bunun farkında da değildirler. Bu örgüt hala sahterüyalar, yalan haberler, yorumlarla insanları oyalamaya ve kandırmaya devam etmektedirler. Bizim devlet olarak bir taraftan güvenlik politikaları ve adli sürçlerle bunlarla mücadele etmemiz bir taraftanda bunların fikirlerinin geçmişte de kullanılan yöntemler gibi sahte, yalan ve sapkın olduğunu topluma ve en başta da bu örgüte hala inanan insanlara anlatmamız gerekir diye düşünüyor ve kendi alanımızda buna gayret etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haklarındaki delil durumu veya özel durumları nedeniyle tutuklanmayıp adli kontrol kararıyla  serbest kalan şüphelilere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan “Temel Dini Bilgiler” kitabını okumayı zorunlu tutarak “İslam'ı doğru anlamalarını” sağlamayı hedefliyor.

FETÖ üyelerinin robotlaşmaları ve itaat anlayışları da Haşhaşiler ve Hasan Sabbah'ın ibretlik hikayesine benzetilmesinden ötürü dünyanın ilk terör örgütünü kuran ve birçok Selçuklu komutanı ve devlet adamını öldürten Hasan Sabbah'ın ve müridleri Haşhaşiler'in yaşamı ve yaptıklarını “Alamut” isimli eserden öğrenip, FETÖ şüphelilerinin bilinçlenmeleri amaçlanıyor.

Ünlü İngiliz casusu Lawrence ve FETÖ'nün amaç birliğinin anlaşılması için ise denetimli serbestlik müessesesinden yararlanarak serbest kalan şüphelilere “Arabistanlı Lawrence” ve “Alamut”kitabının okunması zorunlu tutuluyor.  Nutuk ise ülkemizi işgal eden  emperyalist ülkelerin devam eden emellerinin hatırlanması için ise seçilen kitaplar arasında yer alıyor.

 

Haber : Koray TAŞDEMİR

Yorum Yaz

  644198

-