28 ŞUBAT 2020 CUMA

FETÖ'DEN HER YERDE HESAP SORACAĞIZ

Paraguay’ı ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olan Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada “FETÖ’den sadece Türkiye içinde değil her yerde hesap sormaya devam edeceğiz çünkü terör örgütlerinin yeri bu tür ülkeler değildir. Terör örgütleri ancak dağlarda barınabilir’ dedi.


FETÖ'DEN HER YERDE HESAP SORACAĞIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paraguay temasları kapsamında Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından iki mevkidaş, "Dostluk ve İşbirliği Anlaşması" ile "Hava Ulaştırma Anlaşması"nı imzaladı.

İmzanın ardından gerçekleşen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Paraguay'ı ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin ikili ilişkileri geliştirme niyetlerinin açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Karşılıklı büyükelçilik açılacak

Çavuşoğlu, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Paraguay hükümetinin Türkiye ile dayanışması ve Türkiye'nin FETÖ'nün dış bağlantılarıyla mücadelesine destek vermesinden dolayı Paraguay'a teşekkür ettiklerini bildirdi.

Görüşmede bölgesel konuları ve ikili ilişkileri ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, "İki ülkede karşılıklı büyükelçilik açma kararı aldık. Onların daha önce önerisi vardı." diye konuştu.

‘FETÖ nerede olursa olsun peşini bırakmayacağız'

Paraguay'ın 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonra Türkiye'ye çok güçlü destek verdiğini dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"New York'ta kendisine (Loizaga) burada FETÖ bağlantılı kişi ve kurumlarla ilgili bilgi sunmuştum. Çok yakından takip ediyorlar tüm kurumlarıyla beraber. O konuda bilgi verdi. Yine güncellenmiş listeyi kendisine bugün verdim. Burada FETÖ'ye karşı iş birliğimiz artarak devam edecek. FETÖ nerede olursa olsun peşini bırakmayacağız. Bu terör örgütünden sadece Türkiye içinde değil her yerde hesap sormaya devam edeceğiz çünkü terör örgütlerinin yeri bu tür ülkeler değildir. Terör örgütleri ancak dağlarda barınabilir. Şehirler değildir, demokratik medeni ülkeler değildir. Paraguay'ın da bu konuda hassas olduğunu görmek ayrıca bizi mutlu etti."

Yorum Yaz

  467611

-