26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

FİKİRTEPELİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

Kentsel dönüşümde tek taraflı fesih hakkını getiren bir düzenleme yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum, “Fikirtepe'de de kentsel dönüşümdeki vatandaşların sorunlarını, problemlerini dinleyeceklerini, onların da sorunlarına, problemlerine çözüm olacak önerilerini istişare ederek sunacağız” dedi.


FİKİRTEPELİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

TAŞINMA, EŞYA VE KİRA YARDIMI YAPIYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokağı'nda 6 Şubat'ta çöken Yeşilyurt Apartmanının da bulunduğu bölgede yapılan kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu. Kaba inşaatların bitme aşamasına geldiğini aktaran Kurum, "Yüklenicimiz 10'uncu aya kadar teslimini yapabileceğini ifade ediyor. Biz en geç yıl sonuna kadar burada vatandaşlarımıza, sağlam, güvenli, iskanı olan, ruhsatı olan binalarına inşallah yerleştirmiş olacağız. Hem taşınma yardımı, hem eşya yardımı, hem kira yardımı olmak suretiyle onların yanında olduk ve yanında olmaya da devam edeceğiz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TEK TARAFLI FESİH HAKKI GETİRECEĞİZ

Bakan Kurum, Fikirtepe'de de kentsel dönüşümdeki vatandaşların sorunlarını, problemlerini dinleyeceklerini, onların da sorunlarına, problemlerine çözüm olacak önerilerini istişare ederek, sunacaklarını söyledi. Kentsel dönüşümle alakalı başka düzenlemelerin de söz konusu olduğunu belirten Kurum, "Az önce bir vatandaşımız müteahhitten kaynaklı kentsel dönüşüm sürecinin yavaş gittiğinden serzenişte bulundu. Buna ilişkin de kentsel dönüşüm projelerinde yapılacak düzenlemeyle birlikte vatandaşımıza veya yükleniciye tek taraflı fesih hakkını getiren bir düzenleme yapacağız” diye konuştu.

50 BİN KONUT YARAYA MERHEM OLACAK

"Tüm şehrimizde biliyorsunuz 19 Mayıs'ta süresi dolan bir genelge kapsamında belediyelerimize riskli alanların belirlenmesi ve bunların bize bildirilmesi talimatını vermiştik” diyen Kurum, “Süremiz doldu. Yakın bir zamanda da İstanbul'umuzun geneline ilişkin eylem planımızı açıklayacağız ki eylem planını içerisinde 50 bin konutluk gönüllü dönüşümü içerecek bir acil eylem planını da biz bakanlık olarak, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle yapıyor olacağız. Aynı sosyal konutta olduğu gibi 50 bin konutu da aynı anda başlamak suretiyle bu yaraya merhem sürmüş olacağız. Açıkçası bu sorun ülkemizin çok ciddi bir sorunu" ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  239538

-