13 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

FIRAT KALKANI HAREKATI’NDAN SONRA İKİNCİ HAMLE: İDLİB OPERASYONU BAŞLADI

Ülke güvenliğini tehdit edecek şekilde sınırlarımızda oluşturulmak istenen terör hattına asla müsaade edilmeyeceğini terör destekçilerine ilan eden Türkiye, başarılı Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından ikinci hamlesini de önceki gece başlattı. Özgür Suriye Ordusu askerleri Türkiye’nin sınırındaki Suriye’nin İdlib şehrine TSK kontrolünde girerken, Mehmetçik de intikal için emir bekliyor.


FIRAT KALKANI HAREKATI’NDAN SONRA İKİNCİ HAMLE: İDLİB OPERASYONU BAŞLADI

YENİ SÖZ HABER MERKEZİ

Dün AK Parti istişare toplantısında düğmeye basıldığını doğrulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekâtı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz” dedi. Türkiye'nin İdlib hamlesinin; PKK/PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak Akdeniz'e çıkabileceği bir koridor kurma hayalini bitireceği konuşuluyor.

BOKSTA YUMRUK SAYILMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı açılış programında İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine intikal ve gündeme dair diğer meseleler hakkında önemli açıklamalar yaptı. Gazetecilerin “Türk askeri İdlib'de mi” şeklindeki sorusuna Erdoğan, “Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürüyor, henüz askerimiz orada değil” cevabını verdi. Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?” sorusuna ise “Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz” karşılığını verdi.

FIRAT KALKANI'NIN DEVAMI

Türkiye'nin Suriye sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin verilmeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” ifadelerini kullandı.  

TSK ‘GİR' EMRİ BEKLİYOR

Türkiye, Rusya ve İran'ın vardığı anlaşma ile çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınan Suriye'nin İdlib şehrine girip güvenliği sağlamak için hazırlıklarını tamamlayan TSK, “gir” emrini bekliyor. Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırındaki İdlib, şu anda Esed karşıtı askeri gruplar ve bazı muhaliflerin kontrolünde. Esed rejimi ve yerel gruplar arasında ateşkesi kalıcı hale getirmeyi hedefleyen TSK, hem rejim hem de karşı taraftaki gruplarla çatışma çıkmaması için azami özen gösteriliyor.

GÖÇ DALGASI ÖNLENECEK

Suriye iç savaşında en büyük şiddet dalgasının yaşandığı bölgelerden olan İdlib'de, son dönemde etkinliği artan önemli silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam'dan şu ana kadar TSK'nın intikaline karşı bir açıklama gelmedi. Ancak HTŞ ve bazı muhalifler, bazı ÖSO gruplarının İdlib'e girmesine karşı. Suriye'nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin sığınmasıyla İdlib, milyonlarca kişinin sıkıştığı bir bölge oldu. İdlib'de ateşkesin korunamaması halinde milyonlarca kişinin Türkiye'ye sınırına yığılması bekleniyor. TSK'nın bölgede sivillerin güvenliğini sağlayarak muhtemel göç dalgasını önleyeceği değerlendiriliyor.

PKK/PYD TERÖR HATTINA DARBE

İdlib'in kuzeydoğu ucundaki Halep'e bağlı Afrin ilçesi ise 2011'den beri PKK/PYD'nin işgalinde. Terör örgütü Suriye'nin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak Akdeniz'e çıkabileceği bir koridora kavuşmak için İdlib'in bir bölümünü ele geçirmek zorunda. Türkiye'nin İdlib'de kuracağı askeri hat, PKK/PYD'nin İdlib'e yayılma hayalini de bitirecek.

KOMANDOLAR VE ZIRHLI ARAÇLAR HAZIR

Türk askerinin İdlib'e intikali için yapılan hazırlıklar kapsamında Hatay'a gönderilen askeri araçlar ve komando birlikleri Reyhanlı sınır hattındaki karakollara konuşlandırıldı. Reyhanlı-İdlib arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda hoparlörlerden İstiklal Marşı ve Çanakkale türküleri ile kahramanlık şiirlerinin seslendirilmesi dikkat çekti.

BAHÇELİ: MHP, CUMHURBAŞKANININ YANINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tam destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada; “Anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanı çok yönlü olayları takip ediliyor. Olaylara vakıf hale gelmiş ve kararlı bir davranış içerisinde bulunuyor. Bu bakımdan kendilerine başarılar diliyoruz. MHP olarak bu tutarlı politikalar devam ettiği sürece ve terörle mücadelede herhangi bir yılgınlığa düşmemek kaydıyla MHP Cumhurbaşkanının yanındadır” dedi.

Yorum Yaz

  069039

-