25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON AĞLADI; AVRUPA BİRLİĞİ ACINACAK HALDE

Birleşik Krallığın ayrılmasından sonra çatlak seslerin kesilmediği Avrupa Birliği, uluslararası arenada da seyirci olmaktan öteye geçemezken; Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan önemli itiraflar geldi.


FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON AĞLADI; AVRUPA BİRLİĞİ ACINACAK HALDE

Yeni Söz'ün manşetlerinde sık sık işlediği üzere, malumun ilanını yapan Macron, bilhassa mülteciler konusunda acizliği, insani değerlerden yoksunluğu ortaya çıkan ve 3-5 sığınmacıyı almamak için üyeleri birbirine giren, Türkiye karşısında bütün hasmane tutumuna rağmen diz çöken Avrupa Birliği'nin bittiğini ilan etti. Fransız Lider Macron, “Avrupa Birliği bugün çok zayıf, çok yavaş ve çok etkisiz” dedi.

‘AB ÇOK ZAYIF, ÇOK YAVAŞ VE ÇOK ETKİSİZ'

Ülkesinin başşehri Paris'teki Sorbonne Üniversitesinde bir konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB'nin egemen, birlik içinde ve demokratik olması, halkların desteğiyle yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. “AB, bugün çok zayıf, çok yavaş ve çok etkisiz” diyen Macron, AB üye ülke liderlerine de bu meseleyi ele alma çağrısı yaptı. 2019'da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden önce liste belirlenmesini isteyen Macron, “AP milletvekillerinin yarısını bu listeye göre seçilmeli” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİ BERBAT, GÜVENLİĞİMİZ SORUNLU'

Avrupa'da her 5 gençten birinin işsiz olduğunu hatırlatan Macron, “AB ülkelerinde işsizlik oranı düşürülmeli. Avro Bölgesi ise Çin ve ABD ile rekabet edecek seviyede dünyanın ekonomik gücü haline getirilmeli” ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği'nin güvenlik hususunda da stratejik ortak bir kültüre sahip olmadığının altını çözen Fransız Lider, “AB'nin ortak müdahale planına ve güvenlik bütçesine ihtiyacı var. Fransız ordusuna diğer AB ülkelerinden gelen askerler de dâhil edilebilir. Terörle mücadelede ise üye ülkeler arasında bilgi akışını sağlayacak bir akademi kurulmalı” ­önerisinde bulundu.

MÜLTECİ SORUNUNA VİCDANSIZ YAKLAŞIM

3-5 mülteci nedeniyle dengesi bozulan ve liderlerinin uykusu kaçan Avrupa Birliği'nin bir sığınmacı ofisi kurması gerektiğini ifade eden Macron, birliğin insanlıktan, merhametten ve vicdandan yoksun menfaatperest politikalarına ise değinmedi. Mülteci krizini sadece en maliyetsiz şekilde çözmeye odaklanan Avrupa'da sığınmacılarla ilgili prosedürlerin hızlandırılması gerektiğini ileri süren Macron, “AB sınırları polisler tarafından daha etkili kontrol altına alınır. Ya sınırlarımızı kapatacağız ya da sınıra iltica ve göçmenlik konusunda ortak bir alan inşa edeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE'DEN VAZGEÇEMEYİZ'

Türkiye'nin AB için hayati önem sahip bir ortak olduğunu ve ilişkilerde kaygı verici gelişmelerin yaşandığını da belirten Macron, “Türkiye başta göç sıkıntısı ve terör tehdidi olmak üzere bugün karşı karşıya olduğumuz birçok krizde hayati bir ortağımız olmasından dolayı ilişkilerin kopmasına karşıyım” dedi.

 

Yorum Yaz

  911535

-