26 MAYIS 2018 CUMARTESİ

FRANSA, MİLLİ GÜNÜNDE CIA TARAFINDAN ARINDIRILDI

CIA senaryolu Hollywood yapımı “Arınma Gecesi: Seçim Yılı” filmi 1 Temmuz’da vizyona girdi! Polislerin siyahi avından usanmış gözüken Afro-Amerikalılar beklenmedik bir şekilde 8 Temmuz’da sokağa indi. Fransa, Suriye’ye en büyük uçak gemisini göndereceğini açıkladı. CIA, ABD sokaklarına müdahaleden sorumlu tuttuğu Fransa’nın Nice şehrinde, arınma günü katliam yaptı, 100 yakın insan öldü.


FRANSA, MİLLİ GÜNÜNDE CIA TARAFINDAN ARINDIRILDI

ADI KONULMAMIŞ ARINDIRMA SAVAŞI

Batılı ülkeler arasında adeta adı tam konulmamış bir arınma savaşı yaşanıyor. İngilizler Almanlar, Fransızlarla Amerikalılar, Amerikalılar Almanlar, Almanlar Ruslar, ABD ile Latin Amerika ülkeleri şekliden uzayıp giden istihbarat örgütleri üzerinden terör maskeli ders verme savaşı, olanca hızıyla devam ediyor.

FRANSA'NIN ‘ARINDIRILACAĞI' BELLİYDİ

Fransa, hükümranlığı altında tutmaya devam ettiği eski sömürgesi Suriye'de, ABD'nin tek başına ya da Fransa'sız bir seçenekle iş yapmasından rahatsızdı. 23 Kasım 2015'te en büyük uçak gemisi Charles De Gaulle'ü Suriye gönderdi. Ardından 7 Ocak 2016'da Paris'te bombalar patladı. Fransa'nın önceki gün aynı gemiyi tekrar Suriye'ye göndereceği açıklaması üzerine, Arınma filmindeki sokakta giyotinle adam kesme sahnesinin bir benzeri bu kez Nice'de yaşandı.

ABD İLE FRANSA ARASINDA SAVAŞ

ABD'nin Fransa'yı iç savaşa sürükleyen sendika eylemlerinden sonra, Fransa da ABD polisi üzerinden ABD'ye ders vermeye kalkışarak Afro-Amerikalıları harekete geçirdi. ABD'deki siyahilerle çok güçlü bir bağı olan Fransa'nın hamlesinden sonra, CIA de Paris'te arındırma faaliyetine girişti. Kullanışlı maşa DAEŞ'in aktif rol oynadığı savaşta, şimdilik galip ve mağlup belli değil. Daha çetin bir şekilde devam edeceği tahmin edilen savaşta, taraflar son kozlarını henüz oynamadı.

HOLLANDE BUSH'LUK YAPTI

CIA'nın Nice'teki saldırısını hedef saptırarak DAEŞ ve onun üzerinden İslam'a kesmeye kalkışan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Fransa İslamcı terör tehdidiyle karşı karşıya. Fransa özgürlüğün sembolü 14 Temmuz ulusal bayramında hedef alındı. Çünkü insan hakları fanatikler tarafından reddediliyor ve Fransa onların doğrudan hedefi” diye konuştu. Hollande'ın bu sözleri 11 Eylül'ü İslam ülkelerine saldırmak için fırsata dönüştüren ABD Başkan'ı Bush'u hatırlattı.

ERDOĞAN: İKİRCİKLİ TUTUMA SON VERİN

Fransa'daki saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu saldırıdan teröre karşı ikircikli tutum takınan herkesin ders çıkarması gerektiğini vurguladı. Terörün dini, ırkı ve milliyeti olmadığının altını çizen Erdoğan, “Terör örgütleri için Türkiye ile Fransa'nın, Irak ile Belçika'nın, Suudi Arabistan ile Amerika'nın bir farkının olmadığını artık hep birlikte görmeliyiz” dedi.

CHP'NİN KANDİ'Sİ YİNE SAPITTI

Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yapan Kılıçdaroğlu, yaşanan terör olaylarından Türkiye'yi sorumlu tuttu. Fransa'da gerçekleştirilen terör saldırısı sonrası birçok ülkenin liderlerinden terörle mücadele ve dayanışma mesajları gelirken, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Fransa'daki saldırıdan da Ankara'yı sorumlu tuttu. Kılıçdaroğlu, hükümeti dünyanın her yanından terörü Ortadoğu'ya taşımakla suçlayıp, "Ortadoğu'da savaşı biz çıkarıyoruz" diyerek yine saçmalama rekoru kırdı.

NİCE SOKAKLARINDA PKK PROPAGANDASI

Nice'ta teröristin bir kamyonla 84'ten fazla kişiyi öldürdüğü caddede terör örgütü PKK'nın reklamını yapan afişlerin bulunması da ibretlik bir görüntü oluşturdu. Yine Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın PYD/PKK Eşbaşkan ve yöneticisini Elysee Sarayı'nda kabul ettiği görüntüler bir kez daha gündeme geldi. PYD/PKK Eşbaşkanı Asiya Abdellah ile PYD/PKK kadın ve çocuk sorumlusu Nassrin Abdalla,  Hollande'dan silah ve lojistik desteğini istemiş, iki terörist görüşmeden büyük memnuniyetle ayrıldıklarını söylemişlerdi.

TWITTER'DAN ÇİFTE STANDART

İslam ülkelerindeki kanlı saldırıların görüntülerinin yayınlanmasına izin veren Twitter, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkelerine yönelik farklı tutumunu Fransa için de gösterdi. Katliamın yapıldığı andan itibaren sosyal medyada, özellikle de Twitter'da paylaşılan video ve fotoğrafların tamamı Twitter'ın "Hassas içerik sansürü" uygulamasına takıldı. Twitter, Ankara ve İstanbul'daki terör saldırılarında ise tam tersi yönde hareket etmiş ve görüntüleri, kullanıcıların dilediği şekilde yayınlanmasına izin vermişti.

Fransa, milli gününde
CIA tarafından arındırıldı

CIA senaryolu Hollywood yapımı  “Arınma Gecesi: Seçim Yılı” filmi 1 Temmuz'da vizyona girdi! Polislerin siyahi avından usanmış gözüken Afro-Amerikalılar beklenmedik bir şekilde 8 Temmuz'da sokağa indi. Fransa, Suriye'ye en büyük uçak gemisini göndereceğini açıkladı. CIA, ABD sokaklarına müdahaleden sorumlu tuttuğu Fransa'nın Nice şehrinde, arınma günü katliam yaptı, 100'e yakın insan öldü.

 ‘TÜRKİYE GÜVENSİZ' DİYEN FRANSA'DA KORKUNÇ SALDIRI

Türkiye'deki temsilciliklerini güvenlik gerekçesiyle kapatan Fransa, Nice kentindeki terör saldırısıyla sarsıldı. Önceki gece şehir merkezinde 90 km hızla 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığa dalan kamyon, 84 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açtı. Saldırıdan kurtulan yüzlerce kişi ise şoka girerek, psikolojik desteğe ihtiyaç duyar hale geldi. Hem yaralılar, hem de psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlar için çevre hastanelerde özel birimler oluşturuldu. Saldırıyı düzenleyen 31 yaşındaki Tunus kökenli şahsı polis etkisiz hale getirirken,  tırdan önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah çıktı.  

FRANSIZ KANALLAR ALTYAZIYLA GEÇİŞTİRDİ

Türkiye'deki saldırıları "terör ülkesi" algısı oluşturmaya dönük, mümkün olan her detayı vererek duyuran Fransız basınının geneli, Nice'deki terör saldırısını ise altyazıyla geçiştirdi.  Terör saldırısını dünya medyası canlı bağlantılarla verirken, Fransız medyası ise Brexit'i tartışıyordu. Saldırının görgü tanıklarından CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak yaşadığı dehşet dakikalarını anlatırken, Önce ateş açtılar. Sonra kutlama alanına saldırdılar. Fransa'da hiçbir haber kanalı bu saldırıyı güvenlik gerekçesi ile vermedi” dedi.

HOLLANDE BUSH'LUK YAPTI

Saldırıdan hemen önce Fransa'da olağanüstü halin uzatılmayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Hollande, saldırıdan sonra ise olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını söyledi. Öte yandan Nice'teki saldırıda “terörizm karakterinin inkâr edilemez olduğunu” söyleyen Hollande, “Fransa İslamcı terör tehdidiyle karşı karşıya. Fransa özgürlüğün sembolü 14 Temmuz ulusal bayramında hedef alındı. Çünkü insan hakları fanatikler tarafından reddediliyor ve Fransa onların doğrudan hedefi” diye konuştu. Hollande'ın bu sözleri 11 Eylül'ü İslam ülkelerine saldırmak için fırsata dönüştüren ABD Başkan'ı Bush'u hatırlattı.

NİCE SOKAKLARINDA PKK PROPAGANDASI

Nice'te teröristin bir kamyonla 84'ten fazla kişiyi öldürdüğü caddede terör örgütü PKK'nın reklamını yapan afişlerin bulunması da ibretlik bir görüntü oluşturdu. Yine Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın PYD/PKK Eşbaşkan ve yöneticisini Elysee Sarayı'nda kabul ettiği görüntüler bir kez daha gündeme geldi. PYD/PKK Eşbaşkanı Asiya Abdellah ile PYD/PKK kadın ve çocuk sorumlusu Nassrin Abdalla,  Hollande'dan silah ve lojistik desteğini istemiş, iki terörist görüşmeden büyük memnuniyetle ayrıldıklarını söylemişlerdi. Türkiye'nin batıya yönelik “teröristin iyisi kötüsü olmaz, terör örgütlerine karşı topyekün mücadele edilmeli” mesajlarını görmezden gelen Fransa'da yaşanan olay, batının teröre bakışını masaya yatırması ve değiştirmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

TWİTTER'DAN ÇİFTE STANDART

İslam ülkelerindeki kanlı saldırıların görüntülerinin yayınlanmasına izin veren Twitter, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkelerine yönelik farklı tutumunu Fransa için de gösterdi. Katliamın yapıldığı andan itibaren sosyal medyada, özellikle de Twitter'da paylaşılan video ve fotoğrafların tamamı Twitter'ın "Hassas içerik sansürü" uygulamasından geçti. Twitter, Ankara ve İstanbul'daki terör saldırılarında ise tam tersi yönde hareket etmiş ve görüntüleri, kullanıcıların dilediği şekilde yayınlanmasına izin vermişti.

Fransa'yı terör Nice'den vurdu: 100' yakın ölü

Fransa'nın Nice kent merkezinde bir tır geçen akşam 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığın içine daldı.

Fransa İçişleri Bakanlığı saldırı sonrası Nice'deki 84 kişinin hayatını kaybettiğini, 150'ye yakın kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralılardan 18'inin durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi. Ölümlerin önemli bölümü tır sürücüsünün 2 kilometre boyunca önüne gelenleri tırın altına alarak ezmesi sonucu meydana geldi.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi ölenlerin 12'sinin çocuk olduğunu açıkladı.

 ‘Saldırgan Tunus kökenli'

Bu arada saldırıyı düzenleyen kişinin polis tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi. Yerel Nice Matin gazetesi ise polisin etkisiz hale getirdiği saldırganın 31 yaşında ve Tunus kökenli olduğunu yazdı. Gazete, saldırganın Nice kentinde yaşadığını belirtti.

Tırda önemli miktarda bomba ve mühimmat ele geçirildi

Öte yandan saldırganın kullandığı tırda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildi. Terör saldırısının ardından İçişleri Bakanlığında kriz merkezi kuruldu. Kamyonla gerçekleştirilen terör saldırısında kullanılan tırın kiralık olduğu bildirildi.

İstanbul Başkonsolosluğu'nda bayraklar yarıya indirildi

Terör saldırısı nedeniyle, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda da bayraklar yarıya indirildi.

Taksim'de İstiklal Caddesi üzerindeki başkonsolosluk binası çevresinde polis ekiplerinin güvenlik önemi aldığı görüldü. Başkonsolosluk, güvenlik gerekçesiyle iki gün önce kapatılmıştı.

Eyfel Kulesi dumanlar içinde kaldı

Nice'te yaşanan terör saldırıyla aynı anda Eyfel Kulesi'ndeki fişekleri taşıyan bir kamyonun yanması paniğe neden oldu.

Olayın bir terör saldırısı olmadığı öğrenilirken, 14 Temmuz kutlamaları nedeniyle patlatılan havai fişekleri taşıyan bir kamyonun yandığı ve de bu duruma sebep olduğu aktarıldı.

Fransa'da olağanüstü hal 3 ay daha uzatılacak

Saldırı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Hollande, olağanüstü hal uygulamasının yeniden uzatılacağını söyledi.

‘Sentinelle operasyonu devam edecek'

Hollande, Başbakan ve ilgili bakanlar ile yaptığı toplantı sonrasında alınan kararları da paylaştı. Buna göre, dün 26 Temmuz'da sona ereceği açıklanan olağanüstü hal uygulaması 3 ay daha uzatılacak. 10 bin asker ve polisin devriye gezdiği ve önemli merkezlerde gözetleme görevi yaptığı 'sentinelle' operasyonu devam edecek. Yedek askerlere çağrı çıkarılacak ve sınır kontrolleri dahil gerekli görülen tüm alanlarda görev almaları sağlanacak.

Türk görgü tanığı saldırı anını anlattı

Nice'deki saldırının görgü tanıklarından CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak yaşadığı dehşet dakikalarını anlattı. Şule Bucak canlı yayında şunları aktardı; "14 Temmuz nedeni ile yapılan kutlamaları seyrederken, insanların dağıldığı anda, beyaz bir kamyon kalabalığa doğru seyretti. Önce ateş açtılar. Sonrasında kutlama alanına saldırdılar. Fransa'da hiçbir haber kanalı bu saldırıyı güvenlik gerekçesi ile vermedi.

Teröristin iyisi kötüsü olmaz Fransa

Nice'teki saldırının ardından, dünyanın teröre bakışının artık değişmesi gerektiği vurgulanıyor. Saldırısının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın PYD/PKK Eşbaşkanı ve yöneticisini Elysee Sarayı'nda kabul ettiği anlara dair kare akıllara geldi.

Teröristleri ağırlamıştı

Nice'teki saldırılarının ve ölen onlarca kişinin ardından terörün dini, ırkı, milleti ve vatanı olmadığı vurgusuna yeniden ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkıyor. Hollande'ın akıllara gelen bu fotoğrafı ise kötü bir örnek olarak gösteriliyor; "Senin teröristin kötü benimki iyi mantığını artık kenara bırakmak gerekir" anlayışının tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmesi gerektiği bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Saray'dan memnun ayrılan teröristler

PYD/PKK Eşbaşkanı Asiya Abdellah ile PYD/PKK'nın kadın ve çocuklardan sorumlu yetkilisi Nassrin Abdalla'nın görüşmede Hollande'dan silah ve lojistik desteğini istemişti. İki PYD/PKK yetkilisi, basına yaptığı açıklamalarda Hollande ile görüşmelerinden büyük memnuniyetle ayrıldıklarını dile getirirmişti.

Fransa devlet kanalından Sözcü ve Cumhuriyet kafası

Fransa devlet kanalı, eşinin cesedi başında bekleyen adamla canlı bağlantı yaptı. Yaşanan bu rezil olaya sosyal medyadan tepki yağarken akıllara İstanbul saldırısı sonrası Sözcü ve Cumhuriyet'in manşetleri geldi.

Saldırının gerçekleştiği meydandan yayın yapan Fransız devlet kanalı France 2, büyük bir skandala imza attı. Saldırı sonucu hayatını kaybeden eşinin yanında bulunan adamla canlı bağlantı yaptı. Yayının ardından Fransız kanalı sosyal medya üzerinden tepki çekti. Kullanıcılar; 'rezalet', 'utanın' gibi ifadelere yer verdi.

Sözcü ve Cumhuriyet rezaleti

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen hain saldırıdan sonra Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri de ceset-yaralı fotoğraflarını manşetine taşımaktan kaçınmamıştı.

Bu saldırıdan herkes ders çıkarmalı

Fransa'da 84 kişinin öldüğü saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu saldırıdan teröre karşı ikircikli tutum takınan herkesin ders çıkarması gerektiğini vurguladı.

Terörün dini, ırkı ve milliyeti olmadığının altını çizen Erdoğan, “Terör örgütleri için Türkiye ile Fransa'nın, Irak ile Belçika'nın, Suudi Arabistan ile Amerika'nın bir farkının olmadığını artık hep birlikte görmeliyiz. Bu hunharca eylemi gerçekleştirenlerin insanlıkla bir ilgisi yoktur. Bu barbarların esas itibariyle bu dünyada bir yeri de yoktur ve olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan taziye mesajında şu ifadeleri kullandı:  “Fransa'nın Nice şehrinde, milli gün kutlaması sırasında meydana gelen insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybedenleri tazimle yad ediyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kurbanların ailelerine ve Fransız halkına, şahsım ve milletim adına samimi başsağlığı dileklerimi ifade ediyorum. Pek çok terör saldırısına maruz kalmış bir ülke olarak, Fransa'yı ve Fransız halkının duygularını gayet iyi anlıyoruz. Terör saldırısı olduğu değerlendirilen bu barbarca eylem, terörizme karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele verilmesi zaruretini bir kez daha ortaya koymuştur.”

Bu barbarların dünyada yeri yok

Terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa'yı hedef alan saldırıdan gerekli dersleri çıkarmaları gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütleri için Türkiye ile Fransa'nın, Irak ile Belçika'nın, Suudi Arabistan ile Amerika'nın bir farkının olmadığını artık hep birlikte görmeliyiz. Terörün dini, ırkı ve milliyeti yoktur. Bu hunharca eylemi gerçekleştirenlerin de insanlıkla bir ilgisi yoktur. Bu barbarların esas itibariyle bu dünyada bir yeri de yoktur ve olmamalıdır. Olaydan duyduğumuz derin üzüntüyü ve Fransa halkının acısını paylaştığımızı tekrar ifade ediyor ve Türkiye'nin bu zor günde Fransız devletinin ve halkının yanında olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande nezdinde Fransız halkına bir kez daha başsağlığı dileklerimi sunuyorum” dedi.

Terörle mücadelede fark gözetmek en büyük yanlışlıktır

Başbakan Yıldırım, "Bir kez daha şunu bütün dünya bilmelidir ki; terörle mücadelede fark gözetmek, kimi terör örgütlerini az günahkar, kimilerini masum görmek en büyük yanlışlıktır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin, "Terör olayı dolayısıyla Türk milleti olarak Fransız halkının acılarını paylaşıyoruz. Fransız hükümetine terörle mücadelede iş birliği halinde olacağımızı ve her türlü yardımı, desteği vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha ifade ediyorum" dedi.

Cuma namazını Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde kılan Yıldırım,  "Gerek bölgemizde gerek dünyanın herhangi köşesinde yaşanabilecek terör olaylarının önüne geçmek için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülkenin daha sıkı iş birliği halinde olması lazım. İstihbarat yönüyle, bilgi paylaşımı yönüyle, güvenlik tedbirleri yönüyle bu iş birliğinin küresel terörü sona erdirmede hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz."

O zayıf halkayı bulmak lazım

Bir gazetecinin "Fransa İstanbul'daki Milli Gün kutlamalarını iptal etmişti ama saldırı Nice'te gerçekleşti. Hedef şaşırtma mıydı? Bizim istihbaratımıza gelen bilgi var mıydı, İstanbul'da bu tarz bir şey olabileceğine yönelik?" sorularına da Yıldırım, şu yanıtı verdi: "İstanbul terörün hedef merkezlerinden bir tanesi. O yüzden İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğümüz ve bütün güvenlik birimlerimiz en üst düzeyde terörle, terör ataklarına karşı tedbirlerini almaya devam ediyorlar. Fransızların bu kadar titizlenmesi, Türkiye'de kendi misyonlarında bu tedbirleri alması yeterli olmadı. Terör Fransa'nın kalbinde tekrar kendini gösterdi. O yüzden 'O ülke güvenlidir', 'Bu ülke güvensizdir' gibi değerlendirmeler bir anlam ifade etmiyor. Her ülke aynı derecede güvenlidir, her ülke terör karşısında aynı tehditlerle karşı karşıyadır. Olaya buradan bakmamız lazım ve zincirin en zayıf halkası gibi terörün en fazla yoğunlaştığı o halkayı bulup tekrar güvenliği sağlamamız lazım."

Birlikte çalışmak zorundayız

Adalet Bakanı Bozdağ, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin,"Bu acıların hem Türkiye'de hem de başka bir ülkede yaşanmaması için birlikte çalışma zorunluluğumuz var" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin, "Terör saldırıları nedeniyle, Fransa'daki gibi Türkiye'de pek çok hadise vuku buldu. Pek çok acı oldu. İnşallah uluslararası toplum bundan sonraki süreçte terör örgütlerine karşı birlikte çalışma konusunda daha kararlı olur" dedi. Saldırıda yaralananlara acil şifalar temennisinde bulunan Bozdağ, Fransız halkının acılarını paylaştığını söyledi. Terörü şiddetle kınadığını dile getiren Bozdağ, Fransa'da yaşanan olayın da hedefi, gerekçesi, eylemin yapıldığı yer neresi olursa olsun, terörün acımasız yüzünü gösterdiğini belirtti.

Ortak hedef etrafında birleşilmeli

Teröristlerin, terör örgütlerinin insanlığa düşman olduğunu vurgulayan Bozdağ, teröre karşı ortak mücadele ve uluslararası dayanışmanın şart olduğunun altını çizdi. Bakan Bozdağ, "Terör örgütlerine karşı Birleşmiş Milletler'e üye bütün ülkeler ortak hedef etrafında birleşmeli ve büyük bir dayanışma içerisinde mücadele etmelidir. Terör örgütlerinin hedeflerine, gerekçelerine bakıp, kendilerine uzaklık, yakınlıklarına bakıp terör örgütleri arasında iyi-kötü ayrımı yapmak ya da rekabet içerisinde olduğu ülkenin aleyhine terör eylemleri yapıldığında onu görmezden gelmek, duymazdan gelmek, ona farklı bakmak veya örgütlerin ideolojilerine, hedeflerine, eylem yaptığı yerlere göre örgütler arasında ayrım yapmak, insanlık için, dünyamız için, huzur, güvenlik ve barış için en büyük tehlike, en büyük tehdittir." diye konuştu.

Hükümetten saldırıya tepki

Başbakanlığın Twitter hesabından Fransızca yayımlanan açıklamada, Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısı kınandı. Saldırıya AK Parti Hükümeti'nden ilk tepki ise Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal, "Saldırıyı şiddetle kınıyoruz" dedi. Nice kentinde düzenlenen terör saldırısını kınayan AB Bakanı Ömer Çelik, İngilizce yaptığı paylaşımda "Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. Düşüncelerim saldırının kurbanları ve onların aileleriyle birlikte. Her nerede, ne şekilde ve hangi gerekçeyle insanlığa saldırırsa saldırsın, terör her zaman acımasızdır. Teröre karşı birlik olmalıyız" ifadelerini kullandı.  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise "Kim gerçekleştirmiş olursa olsun, hangi terör örgütü gerçekleştirmiş olursa olsun tüm terör örgütlerini lanetliyorum. Bu saldırı bir kez daha göstermiştir ki terörizm ile uluslararası mücadele şarttır. Mücadele gerçekleştirilirken hiçbir ayrım gözetilmemelidir" dedi. Saldırıyı kınayan İçişleri Bakanı Efkan Ala da olayda hayatını kaybedenler için taziyelerini, yaralananlar için geçmiş olsun dileklerini dile getirerk, terörle mücadelede tüm dünya ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Böyle muhalefet varken düşmana gerek yok
Kılıçdaroğlu yine sapıttı

Fransa'daki saldırı sonrası liderler terörle mücadele için dayanışma mesajı verirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise akıllara zarar bir açıklama yaparak, Fransa'daki saldırıdan Türk hükümetini sorumlu tuttu.

Kılıçdaroğlu, hükümeti dünyanın her yanından terörü Ortadoğu'ya taşımakla suçlayıp, "Ortadoğu'da savaşı biz çıkarıyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Dış politikanın terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanıyorum görmüşlerdir. Başka ülkelerinin iç işlerine müdahale etme. Başka ülkeleri, Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya geçirme çok yanlış bir iç politika. Hükümetin oturup ciddi ve samimi bir öz eleştiri yapması gerekiyor. Bunu yapmadığı takdirde terörle mücadelede başarılı olamaz”

Kılıçdaroğlu'ndan akıllara zarar sözler

Türkiye'ye yönelik akıl almaz iftiralar atan CHP Genel Başkanı, “Ortadoğu'da savaşı biz çıkarıyoruz, biz taraf oluyoruz. Üstelik bir ülkenin içindeki siyasal partiden yana taraf alıyoruz. IŞİD terör belası geldi yarın El Nusra terör örgütü ben de Türkiye'yi hedef alacağım derse buyurun bakalım ne yapacaksınız? Türkiye'nin bir yönetim sorunu var" şeklinde konuştu.

CHP'li Eren Erdem'den ikiyüzlülük

Türkiye'deki terör olayı ile Fransa'daki terör olayına yaklaşımı arasındaki fark CHP Milletvekili Eren Erdem'in ikiyüzlülüğünü ortaya koydu.  CHP'li Eren Erdem, Fransa'daki terör saldırısını barbarlık olarak niteledi ve bunun sapıklık olduğunu, teröre karşı küresel bir mücadele gerektiğini söyledi. Erdem, Türkiye'de terör olayı yaşandığında ise saldırganları bile kınamaktan kaçınıyor.

 

Yorum Yaz

  871947

-