FRANSIZLARDAN ERDOĞAN’A YARDIM ÇAĞRISI

Bir milyon 600 bin takipçisi olan Fransız aktivist Jerome Jarre’ın dün twitter’da başlattığı #ErdoganHelpRohingya yani ‘Erdoğan Arakan’a yardım et’ başlığı gündeme oturdu...


FRANSIZLARDAN ERDOĞAN’A YARDIM ÇAĞRISI

Tevfik Şahin | Yeni Söz Özel

Bir milyon 600 bin takipçisi olan Fransız aktivist Jerome Jarre'ın dün twitter'da başlattığı #ErdoganHelpRohingya yani ‘Erdoğan Arakan'a yardım et' başlığı gündeme oturdu. Jarre'ın açtığı etikete Galatasaraylı Sofiane Feghouli‏, internet fenomeni Nath Campos, gazeteci Aïda Touihri, Fransız futbol kulübü Saint-Etienne'in resmi twitter hesabı, müzisyen Waxx, Sneazzy, DJ Snake, komeyen Waly Dia, Başakşehirli Adebayor, oyuncu ve yapımcı Omar Sy gibi gibi çok sayıda meşhur tarafından destek verildi. Hashtag'in dünya çapında büyük destek görmesini Twitter şirketi hazmedemedi. #ErdoganHelpRohingya başlığını dünya listesinden çıkaran Twitter, sadece Türkiye'de açılan ve çok daha az ilgi gören ‘Kemal Kılıçdaroğlu ne söyledi' etiketini ise dünya listesinin üst sıralarına çıkardı.

1_1

‘ERDOĞAN ARAKAN'A YARDIM ET'

Jerome adlı Fransız aktivist, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için sosyal medyada “LoveArmyForRohingya” yani “Arakan için Sevgi ordusu” isimli bir hasthag açtı. Ancak bu başlık beklenen ilgiyi görmedi. Jarre bunun üzerine dün de ‘Erdoğan Arakan'a yardım et' anlamına gelen #ErdoganHelpRohingya başlığını açtı. Erdoğan'a yönelik çağrı bütün sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

6 7 3

BÜYÜK DESTEK ALDI

Erdoğan Arakan'a yardım et' şeklindeki çağrı dünya çapında ses getirdi. Hiç tahmin edilmeyen batılı meşhurlarca da desteklenen çağrı, Twitter'da günün başlığı oldu. Bir Fransız tarafından açılmasına rağmen yardımın Fransa devlet başkanından değil de Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan istenmesi manidar bulundu. Çoğunluğu yabancılar ve ağırlıklı olarak Fransızların destek verdiği başlık, Trump'ın da destek verdiği Amerikalı sosyal medya şirketi Twitter'i kızdırdı.

2_1

ÇİLEDEN ÇIKAN TWITTER LİSTEDEN ÇIKARDI

Söz konusu çağrı Fransa ve dünya listesinin en başına yükselince harekete geçen Twitter, #ErdoganHelpRohingya başlığını listeden çıkararak desteği engellemeye çalıştı. Bunun yanı sıra CHP Genel Müdürü'nün Erdoğan ve Türkiye'yi itibarsızlaştırmak için yaptığı iftira dolu açıklamalar, yeterli desteği görmemesine rağmen dünya gündemi listesine alındı.

4

ERDOĞAN'DA NAZİK VE ANLAMLI CEVAP

Jerome Jarre'ın insani davranışını karşılıksız bırakmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise çok nazik bir cevap verdi. Cevabında #ErdoganHelpRohingya etiketi yerine “Arakan için Sevgi ordusu” etiketini kullanmayı tercih eden Erdoğan şunları yazdı: Sevgili Jerome, Biz hiçbir zaman yardım çağrılarını geri çevirmedik. Her yerde insanların yardıma ihtiyacı olabilir. #LoveArmyforRohingya (Arakan için sevgi ordusu) çağrınızı destekliyoruz. AFAD, TİKA, KIZILAY yardım kuruluşlarımız ve THY ile destek vereceğiz…

NEDEN MACRON'DAN DEĞİL DE ERDOĞAN'DAN?

Jerome'un Tweetine destek verenlerin bir bölümü Fransızların neden kendi liderlerinden değil de, Erdoğan'dan yardım istediklerini sordu. Bazı kullanıcılar ise ABD, Kanada, Almanya liderlerine mesaj göndererek, Erdoğan'dan yardım istenen kampanyaya destek vermelerini istedi. Yani Arakan'a yardım etmelerini değil, Erdoğan'dan yardım istemelerini istediler. FETÖ'cüler ve bazı ezik CHP'liler ise Arakan'a yardım çağrısı yapan Fransız'a saldırdı.

ERDOĞAN ÇAĞRISININ SIRRI PAPA'DA SAKLI

Cizvit kökenli ilk papa olan Francis önceki gün Burma'ya gitti. Papa burada Myanmar Katolik Kilisesi ve Budist keşiş grupları ile danışmanları tarafından, “Arakan” kelimesini kullanmaması konusunda uyarıldı. Arakan deme cesareti göstermeyen Papa, Genelkurmay Başkanı ile görüşmesinde ''Myanmar'da dini ayrımcılık kesinlikle yoktur, din özgürlüğü vardır'' yalanları karşısında da sessiz kalarak vahşeti tasdik etti.

EN AZILI İSLAM DÜŞMANI SOYKIRIMCI

Önceki gün ise Londra merkezli İslami İnsan Hakları Komisyonu, İslam karşıtlığıyla mücadele kapsamında düzenlediği mizahî etkinlikle, Uluslararası İslam karşıtları kategorisinde Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamların faili Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Çi'yi “en büyük soykırımcı katil” olarak seçmişti.

 

Yorum Yaz

  554601

-