28 ŞUBAT 2020 CUMA

GAZZE’DE HASTANELER MEZARLIĞA DÖNECEK

Yıllardır işgalci siyonist İsrail’in ablukası altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki hastaneler enerjisini jenaratörlerden sağlıyor. Raporcu BM de bağışı kesince yakıt tükenme noktasına geldi. Acilen tedarik edilmezse Gazze hastaneleri mezarlığa dönecek.


GAZZE’DE HASTANELER MEZARLIĞA DÖNECEK

Katil siyonist İsrail, enerji ambargosuyla Filistinliler'i diri diri öldürecek

GAZZE'Yİ AÇIK HAVA MEZARLIĞINA ÇEVİRDİLER

İsrail'in yıllardır uyguladığı ablukadan dolayı "açık hava hapishanesi" olarak tanımlanan Gazze Şeridi'nde hastaneler, yakıt krizi nedeniyle hizmet veremez hale gelirken, başta çocuklar olmak üzere hastaların büyük çoğunluğu da ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Birleşmiş Milletler (BM), Kasım 2018'de Gazze Şeridi'ndeki hastanelerin jeneratörlerine yakıt sağlayan bağışın sona erdiğini bildirmiş, o tarihten sonra sonra günlük 8 ila 16 saatlik elektrik kesintileri yaşanmaya başlamıştı.

HER GÜN ONLARCA ÇOCUK ÖLEBİLİR

Abdülaziz er-Rantisi Çocuk Hastanesi Müdürü Dr. Muhammed Ebu Silmiyye, "Hastane elektriksiz kalırsa mezarlığa dönüşebilir ve her gün onlarca çocuk hayatını kaybedebilir" dedi. Hastanenin elektriğinin sağlandığı jeneratörlerin günlük 700 litre yakıt tükettiğini dile getiren Ebu Silmiyye, halihazırda ellerinde yalnızca 3 bin litre yakıtın kaldığını aktardı. Silmiyye, yoğun bakım ünitesinde, solunum cihazına bağlı 4 hastanın elektrik kesintisi durumunda o an hayatını kaybedeceğini belirtti.

GAZZELİ ANNELER ÇÖZÜM İSTİYOR

Gazze'deki hastanelerde tedavi gören onlarca çocuk ve onların yakınları yakıt krizinden ötürü büyük korku ve kaygı içinde. Çocuk hastanesine haftada 3 gün, 10 yaşındaki kızı Samiye'yi getiren gözü yaşlı anne Hacer Saad, yakıt krizinin çözüme kavuşmasını bekliyor.

KIZIMIN HAYATI TEHLİKEDİ

Yakıt krizinin çözülmesi ve çocuklarının hayatının kurtarılmasını isteyen Saad, "Hastane kapanırsa, diyalize girmesi gereken kızımın tedavisi yarım kalacak, bu da onun zehirlenmesine yol açabilir. Kızımın hayatı tehlikede" diyerek acısını dile getirdi.

Yorum Yaz

  514468

-