26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

GEBZE-HALKALI TREN HATTI HAYIRLI OLSUN

“Geçmişteki 1 asırlık ihmalleri 25 yılda telafi etmemiş olsak İstanbul felç olurdu” diyen Erdoğan, 76.6 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’yla Günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacağız” ifadesini kullandı.


GEBZE-HALKALI TREN HATTI HAYIRLI OLSUN

GÜNDE 1 MİLYON 700 BİN YOLCU TAŞIYACAK

İstanbul Kartal Meydanı'nda düzenlenen Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları'nın açılışında konuşan Başkan Erdoğan, 76.6 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hattı'nı hizmete açtı. Erdoğan, "Gebze-Halkalı tren hattı İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul'un trafik yoğunluğu en çok olan hat günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Normalde 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu hat ulaştıracak" diye konuştu.

HEDEFİMİZ 1100 KİLOMETREYE ULAŞMAK

Başkan Erdoğan, Osmanlı döneminde Karaköy-Beyoğlu arasında yapılan tünelin dünyanın en eski 2'nci metrosu olduğunu belirtti. “Ancak daha sonraki yöneticiler İstanbul'u ulaşımda bir batağa saplamıştır” ifadesini kullanan Erdoğan, “Taksim-4.Levent arasındaki metroyu kurmaya başladık. İlk metro hattını 2000 yılında hizmete aldık. Bugün 233 kilometreye kadar çıkardık. Hedefimiz ilk etapta 500, sonra 1100 kilometreye ulaşmaktır” dedi

LONDRA'DAN GELEN PEKİN'E KADAR GİDECEK

Başkan Erdoğan, “Gebze-Halkalı hattının bir diğer özelliği de demir ipekyolunu bu hattın oluşturuyor. Londra'dan gelen Pekin'e gidecek. Bu hatla birlikte YHT'ler Pendik'i son durak kullanmayacak, Halkalı'ya kadar devam edecek. Marmaray 1860'lardan beri hayal olmasına rağmen kimse somut adım atmamıştı. Uzun bir hazırlık sürecinin ardından temelini 2004 yılında attığımız Marmaray'ı 2009'da bitirmeyi amaçladık” ifadesini kullandı.

1 ASIRLIK İHMALLERİ 25 YILDA TELAFİ ETTİK

Geçmişteki 1 asırlık ihmalleri 25 yılda telafi etmemiş olsak İstanbul'un felç olacağını belirten Erdoğan, “Bütün buraların imarı, yeşil alanlarıyla bambaşka konuma taşıdık. Geçtiğimiz yıl İstanbul'u nüfusu kadar turist ziyaret etmişse, nedeni budur. İstanbul'u dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde ilk sıralara çıkarmaya kararlıyız” ifadesini kullandı. Ayrıca Erdoğan, hattın İstanbul'a kazandırılmasında yaklaşık 8,5 milyar lira harcandığını söyledi.

Yorum Yaz

  652685

-