26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

GEÇMİŞTEN GELECEĞE GÖKKUBEYE YÜKSELEN MABED: ÇAMLICA CAMİİ

Şaheserleriyle tarihe damga vuran Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle günümüz çizgilerini taşıyan Çamlıca Cami’nin açılmasına sayılı günler kaldı. Ustaların ustası Mimar Sinan’ın ‘altın oran’ı kullanılarak gökkubbeye yükselen cami, İstanbul’un her noktasından görülebiliyor.


GEÇMİŞTEN GELECEĞE GÖKKUBEYE YÜKSELEN MABED: ÇAMLICA CAMİİ

İSTANBUL'UN SİMGESİ HALİNE GELECEK

Temeli 6 yıl önce atılan, 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebile-ceği bir külliye olarak tasarlanan Türkiye'nin en büyük ibadethanesi olan Çamlıca Camisi'nin açılışına sayılı günler kaldı. İçine girildiği andan itibaren, İstanbul'un simgesi haline gelen selatin camilerinin adeta devamı hissini uyandıran Çamlıca Camisi, her bir bölümünde en ince ayrıntısına kadar düşünülen detaylarıyla ilgi çekiyor.

ALTIN ORANI KULLANILARAK İNŞA EDİLDİ

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Camisi'nin bir külliye olduğunu söyledi. Usta Sinan'dan öykündüklerini ama kopya etmediklerini belirten Külünk, “Altın oranı' kullanarak Türkiye'deki camilerin en büyüğünü inşa ettik. Minaremiz Sinan'dan öykünülmüş mimari tekniklerle yapılmış bir çalışma" ifadesini kullandı.

İMANIN ŞARTINI TEMSİLEN 6 MİNARE YAPILDI

Osmanlı-Selçuklu mimariyle İstanbul'un her noktasından rahatlıkla görülebilen Çamlıca Camisi, bu heybetli yapısına yakışır anlamda bazı rakamsal büyüklükleri de ihtiva ediyor. İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Çamlıca Camisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ALEMİ

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah'ın isimlerinden 16'sı, Haşr Suresi'nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı. Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşıyor.

Caminin içine girilen kapısının üzerine Al-i İmran Suresi'nin 132-136. ayetleri işlendi.

 

Yorum Yaz

  163312

-