18 AĞUSTOS 2019 PAZAR

GIDADA ARACILARA PAYDOS

Gıda sektöründeki spekülatörler kazdıkları kuyuya düştü. ABD başta olmak üzere İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik ekonomik ve siyasi saldırıları son 6 ayda zirveye ulaştı. Önce dolarla saldırdılar. Ardından gıda fiyatlarıyla dar gelirlinin mutfağına savaş açtılar. Tarım ülkesi Türkiye’de gıda fiyatları iki ayda3-4 kat arttı. Sinsi saldırıyı erken fark eden Başkan Erdoğan gerekli talimatları verdi.


GIDADA ARACILARA PAYDOS

Domates-patlıcan-biberle hükümeti hedef aldılar 

Küresel çetelerin ve onların yerli işbirlikçilerinin dövizdeki yüzde 30'luk artışı fırsata çevirerek; her alanda yüzde 100, yüzde 200 hatta yüzde 300 zamlar yapması vatandaşın bütçesini vurdu.  Sinsi tezgahı bozan ve gerekli önlemlerin alınması talimatını veren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; önce doğalgaz, elektrik ve su faturalarında yüzde 10'luk düşüş için düğmeye bastı. Dar gelirlinin bütçesini rahatlatmak için yaşlılık maaşının en az bin liraya, asgari ücretinden 2020 liraya yükseltilmesini sağlayan Erdoğan; son darbeyi gıda spekülatörlerine vurdu.

Tanzim satış mağazaları kuruluyor

Gıda fiyatlarındaki spekülatif yükseliş adeta çığırından çıkınca müdahale sırası sebze ve meyve aracılarına geldi. Fiyatlardaki artışın sürmesi halinde müdahale edeceklerini daha önce duyuran Başkan Erdoğan, başta sebze ve meyve olmak üzere tüm gıda ürünlerinin en kısa yoldan vatandaşa ulaştırılması için ‘tanzim satış' mağazalarının kurulması talimatını verdi. Harekete geçen yetkililer ,aracıları en aza indirecek ve gıdayı üreticiden nihayi tüketiciye en ucuza ulaştıracak önlemleri almak için çalışmaya başladı.

Tarım Kooperatifleri tanzim satış için alımlara başladı

Gıda faaliyetlerinin ucuzlaması için belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünler artık çiftçilerden alınacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladıklarını belirterek, "Üreticiden alabildiğimiz kadar makul fiyata alıp, bu ürünleri dağıtım noktasındaki belediyenin yetkililerine teslim edeceğiz. Özel sektör mantığıyla düşünmediğimiz için hemen hemen hiç kâr koymayacağız" dedi.

"Hangi ürüne ihtiyaç varsa sezonuna göre temin edeceğiz"

Poyraz, çiftçiye ürünlerini Tarım Kredi'ye satmaları için zorlama yapılmayacağının altını çizerek, "Biz zaten piyasadayız. Geçen sene çiftçilerden 800 milyon liralık ürün almışız. Hububat ve bakliyat ağırlıklı olarak gerçekleştirdiğimiz işi, şimdi önceden kısmi olarak yaptığımız yaş sebze meyvede de sürdüreceğiz. Piyasada hangi ürüne ihtiyaç varsa sezonuna göre temin edip göndereceğiz." değerlendirmesinde bulundu. Tarım Kredi yetkililerinin yaş sebze meyve alımı konusunda çalışmalara devam ettiğine dikkati çeken Poyraz, "Sistem çok kısa süre içerisinde işlemeye başlayacak." dedi.

"Kamunun gıda alımlarında kooperatifler devreye girmeli"

Poyraz, Tarım Kredi olarak Kredi Yurtlar Kurumu ve Milli Savunma Bakanlığı'na ürün verdiklerini de anımsatarak, kamu kurumlarının ciddi manada gıda alımı yaptıklarını ve bunun da tartışılması gerektiğini söyledi.

Kamu kuruluşlarına gıda temini yapmak için ihaleyi alan firmaların piyasayı etkilediklerine işaret eden Poyraz, "Firmalar kamu ihalesine girdiği zaman milyonlarla ifade edilen rakamlarla piyasadan mal çekmek zorunda kalıyor. Halbuki biz bir ihale olmadığı için, o günkü borsa fiyatları neyse kamu kurumlarına o fiyatlarından verebiliyoruz. Burada enflasyonist bir baskı oluşturmuyoruz. Kamu kurumlarının gıda alımlarında da kooperatiflerin devreye girmesi lazım. Yani kooperatiflerin üreticiden aldığı, işlediği veya işlettiği ürünleri de bu anlamda sisteme dahil etmek lazım" diye konuştu.

 

Yorum Yaz

  941625

-