GÖZ ÇIKARMA YARIŞINDA FRANSIZ POLİSİ ALTIN MADALYA KAZANDI


GÖZ ÇIKARMA YARIŞINDA FRANSIZ POLİSİ ALTIN MADALYA KAZANDI

Yeni Söz / HABER MERKEZİ

Türk polisi göstericilere saldırdı. Bir göstericinin bile gözünü çıkaramayan polis yetkilileri, kendini “Paris'te ne işi vardı” gitmeselerdi diye savundu. Avrupa Birliği yetkilileri ile dünya medyası Türk polisini överken, Fransız polisini ise yerden yere vurdu. “Polis dediğin böyle olacak, vurdu mu adamın gözünü çıkaracak” diyen AB Komisyonu Başkanı, Türk polisinin 15 Temmuz işgal girişimine karşı direnişini kınadı. Fransız polisini ise eylemci işçilere gül şerbeti dağıttığı için kutladı. Paris'te yaşanan göz çıkarma yarışmasında Fransız polisinin dünyaya örnek oluşu altın madalya ile ödüllendirildi.

Haber merkezimiz saçmaladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Batılı güvenilmez kaynaklara dayandırılmayan haberimizde 5N1K açısından bir sorun gözükmüyor. Haberde aslolan doğruluk değil kime yarar, kime zarar sağladığıdır. Bu haber dünyanın en ciddi haberdir. Lütfen gazetemizi almayı ve okumayı bırakmayın.

DÜNYA FRANSA İÇİN ‘ENDİŞELİ'

Fransa'da büyük tepki çeken ve Mart 2016'dan beri sokak gösterileriyle yoğun bir şekilde protesto edilen yeni çalışma yasası, 21 Temmuz'da Parlamentoda onaylanmış, 8 Ağustos'ta yürürlüğe girmişti. Yeni yasayla çalışanların işten atılmaları ve mesailerin uzatılması kolaylaşırken, fazla mesai ücretleri ise düşmüştü. Yasaya tepki gösteren işçi sendikaları yeniden sokağa inme çağrısı yapmış, İşçi Sendikası CGT Başkanı Philippe Martinez, ara verdikleri gösterilerin 13'üncüsünü Paris'te ve 40'a yakın şehirde yeniden başlatacaklarını açıklamıştı. Bunun üzerine 15 Eylül'de sokak gösterileri yeniden başladı.

GÖSTERİCİNİN GÖZÜNÜ ÇIKARDILAR

Yasaya karşı yeniden sokağa dökülen Fransızlar orantısız güce maruz kaldı. Birçok Fransız'ı ağır yaralayan, bir kişinin de gözünü çıkaran Fransız polisi adeta güç denemesi yaptı. Gösterileri yakından takip eden basın mensuplarına da şiddet uygulandı. Polis ekipleri görüntü alan gazetecilere müdahale ederken, basın mensuplarının ekipmanlarını kullanılamaz hale getirdi. Medyaya polis şiddetine dair çok sayıda görüntü yansıdı. Fransız polisinin tutumuna tepki yağdı. Karşılaştıkları şiddete rağmen öğrenciler ve işçilerden oluşan yüzbinlerce insan gösterilere devam ediyor. 

AB'NİN HOROZU KENDİ ÇÖPLÜĞÜNDE DİKEN ÜSTÜNDE

Büyük çaplı sokak gösterilerine sahne olan Fransa, diğer taraftan da özellikle 2015 sonlarında başlayan ve 2016'da artarak devam eden terör saldırıları nedeniyle de kâbus yaşıyor. Öyle ki Paris'te önceki gün yanlış alarm nedeniyle büyük panik yaşandı. Kentin merkezindeki Aziz Leu Kilisesi'nde bazı kişilerin rehin alındığı yönünde ihbar gelince büyük bir operasyonun başlatıldı. Hükümet akıllı telefon uygulaması SAIP ile bölgeden uzaklaşın, güvenli yerlerde saklanın çağrısı yapıldı. Kilisenin karşısındaki restoranda müşteriler alt kata kaçtı. Bir görgü tanığına göre “İnsanlar travmaya girdi.” Nihayetinde ihbarın yanlış alarm olduğunun anlaşılması üzerine rahat bir nefes alan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bölgenin ulaşıma açıldığını bildirdi. Yılbaşından bu yana terör saldırılarında 230'dan fazla kişinin öldüğü Fransa'da,  Temmuz ayında olağanüstü hal 6 ay uzatılmıştı.

KİMSE HAYATINDAN MEMNUN DEĞİL

Terör saldırıları ve sokak eylemleri kaosun hakim olduğu Fransa'nın güneybatısındaki Perpignan kentinde Katalan azınlık üyeleri de kültürel miraslarının daha iyi korunması talebiyle protesto yürüyüşü düzenledi. Katalanların geleneksel kostümleri ve bayrakları ile kent merkezinde düzenlediği gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Katalanlar gösteride ülkede yoğun tartışmaların ardından yürürlüğe giren ve ülke haritasındaki bölge sayısını 22'den 13'e düşüren reformu protesto etti. Katalanlar, ülkenin güneybatısında yoğunlukta yaşadıkları bölgenin "Katalan" olarak değil, "Occitania" olarak anılmasına özellikle karşı çıkıyor. İspanya'daki Katalanlar, İspanya'dan ayrı özel devlet kurmak isterken Fransa'da sayıları 450 bini bulan Katalanlar, sadece kültürel miraslarının daha iyi korunmasını ve yaşadıkları bölgenin Katalan bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor.  Fransa'da bürokrasi ve mali açıdan kolaylık sağlayacağı gerekçesiyle hayata geçirilen son bölgesel reform sonucu Katalanların yoğunlukta yaşadıkları Languedoc-Roussillon ve Midi-Pyrenees bölgeleri idari yönetim açısından birleştirilerek Occitania adını almıştı.

KİRALIK ORDU, HERKESİN EMRİNE GİREBİLİR!

Ülkedeki kaos ortamından bunalan Fransa'nın hali öylesine içler acısı ki ordusunu “kiralığa” çıkarmış durumda.  6 Eylül'de açıklama yapan Fransa Savunma Bakanı, ordunun “DAEŞ'le mücadele” kapsamında Irak'ın hizmetinde olduğunu söylemişti. Bakan Jean-Yves Le Drian, DAEŞ'le mücadelede Fransız desteğinin yalnızca Irak ile sınırlı kalmayacağını, bu gücün Suriye'ye de hizmet edeceğini de eklemişti. Drian Fransa askeri gücünün Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin emrine verdiğini açıklamıştı. Haziran ayında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın verdiği söz çevresinde, Musul'un DAEŞ'in elinden geri alınması için Fransa Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ordusuna daha çok yardımda bulunabilmek için Charles de Gaule uçak gemisinin bölgeye gönderileceğini belirten Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, bu yardımın hem Irak hem de Suriye'de kullanılabileceğini açıklamıştı.

Yorum Yaz

  856726

-